• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

KUDA IDE NOVAC KOJI ZAPLENJUJU CARINICI?! Pogledajte i šta će vam se SVE računati kao novac prilikom provere!

Autor Stefan Petrović

Gotovo svakodnevna pojava prilikom ulaska u Srbiju je da carinici zaplene određene količine novca.

 Gde odlazi novac koji zaplene carinici Izvor: Mondo/Stefan Stojanović/Uprava Carine Republike Srbije

Jedna od najnovijih zaplena desila se na graničnom prelazu Horgoš kada je putnik pokušao da unese čak 140.000 hiljada evra u Srbiju. Prema zvaničnim podacima, carinici na godišnjem nivou zaplene više od 20 miliona evra neprijavljenog novca, a maksimalan iznos koji se može uneti u zemlju bez prijave iznosi 10 hiljada evra.

"Svaki iznos je dozvoljen, ali uz obavezu da se iznosi od 10.000 evra i više, u bilo kojoj valuti, moraju prijaviti prilikom prelaska carinske linije. Često je verovatni razlog taj što je novac stečen van nekih legalnih novčanih tokova. Najkraće rečeno - radom na crno”, rekao je koordinator za sprovođenje carinskih procedura u Upravi carine Slobodan Tomić.

Kako bi izbegli odgovore na pitanja o poreklu novca, pošto se u najvećem broju slučajeva radi o novcu koji je stečen na nelegalan način, oni koji ga unose dovijaju se na različite načine.

“To je novac koji ima poreklo u krivičnim delima, kriminalnim radnjama i uglavnom je to intencija onih koji ne prijave novac, da bi sakrili njegovo poreklo. Terorizam se u 99,9 odsto finansira upravo iz tih crnih fondova, odnosno iz crnog porekla i crnog kretanja novca. Potom se koristi za kupovinu narkotika, oružja, za izvršavanje krivičnih dela, uglavnom se koristi za finansiranje aktivnosti organizovanih kriminalnih grupa”, rekao je za TV Prva profesor Fakulteta za bezbednost “Konstantin Veliki” Ratomir Antonović.

Možda će vas zanimati

Kako bi se prijavio novac, ukoliko je iznos veći od 10.000 evra, treba samo da se popuni formular koji je usklađen propisima EU, uz odgovore na pitanja gde je novac stečen i čemu je namenjen. Za one koji se, pak, ne povinuju ovim pravilima, slede sankcije.

“Prekršajno se odgovara, a ako se utvrdi da je novac poreklom iz kriminalne radnje ide, onda se pokreće i krivični postupak”, rekao je Antonović.

Tomić pojašnjava da sve ono što stranka ne “odbrani” u postupku i što ostane kao izrečena zaštitna mera oduzimanja novca postaje prihod budžeta Republike Srbije. Inače, limit od 10 hiljada evra odnosi se na gotovinu, čekove, menice i novčane uputnice.

Pored onih koji nelegalno unose i iznose novac, sve je više i carinskih službenika koji od njih traže mito kako se ne bi sprovodili zakonski zastupnici, a poslednji u nizu takvih događaja je šokirao region.

(MONDO)

Pročitajte i ovo

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Petar

Prodao sam svoju kuću za 28.000 EUR-a. Idem u drugu državu. Da li smem svoj novac da nosim sa sobom ?

special image