• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

VIŠE OD 30.000 LJUDI U SRBIJI MORA HITNO DA VRATI NOVAC BANKAMA! Dat rok od 8 dana, bez prava na žalbu 

Autor Ivana Lazić

Korisnici kredita koji su tužili banke zbog nezakonite naplate troškova obrade kredita, sada će morati da vrate novac i plate troškove spora.

 Naplata troškova obrade kredita Izvor: Shutterstock/Yuliasis

Brojni građani koji su pre dve godine dobili sudsku presudu i povraćaj novca od banaka zbog nezakonite naplate obrade kredita i osiguranja kod Nacionalne korporacije za osiguranje kredita (NKOSK) moraće sada, zbog revizije te presude, da u roku od 8 dana vrate novac banci. Dejan Gavrilović, predsednik organizacije potrošača Efektiva, potvrdio je ovo i dodao da građani neće imati pravo na žalbu. 

Do sada je više od 200.000 tužbi podneto u ovim predmetima, a do septembra prošle godine je između 20.000 i 30.000 dobilo pravosnažne presude u postupcima protiv banaka. U septembru prošle godine Vrhovni kasacioni sud (VKS) promenio je stav po pitanju troškova obrade kredita.

"Stav Vrhovnog kasacionog suda (VKS) iz 2018. godine privukao je korisnike kredita da tuže banke zbog nezakonite naplate troškova obrade kredita. Međutim, pre nekoliko meseci ovaj sud je promenio stav, zbog čega sad građanima stižu revizije presuda u kojima se navodi da bankama moraju da vrate dobijeni iznos i još da plate troškove spora u kratkom vremenskom roku", kaže Gavrilović i dodaje:

"Do tada su sve presude bile u korist građana i banke su morale da vrate novac od troškova obrade kredita. Onda kada je Vrhovni kasacioni sud promenio svoj stav od tada građani gube sporove. Sada imamo i prvi nalog i rešenje Vrhovnog suda gde građanin koji je dobio novac mora da vrati novac banci i plati sve troškove koje je imala. Banke će sad i dodatno da zarade na ovome. Ranije su zarađivale na troškovima obrade kredita, a sada će da zarađuju na sporovima koji su do septembra prošle godine gubile", zaključio je Gavrilović. 

(Mondo/Kurir)

Pročitajte i ovo:

Tagovi

Komentari 109

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Zoran

@Kruševjanin Glavni je problem u tom trosku koji treba da bude fiksan,jer je isti postuak i ista dokumentacija treba i za kredit od 1 000 000din i za 100 000din.Oni naplate 2% obradu,isplate ti umesto milion dinara 980 000 a otlatu kredita ti racunaju na 1 000 000 dinara.

Nikk

Kao prvo rok za reviziju je 30 dana od dana dostavljanja pravnosnazne presude. Tako da svi oni sporovi koji su zavrseni i okoncani dok je vazio jedan stav VKS nemoguce je da banke uloze reviziju. Pritom se revizija moze uloziti iz odredjenim situacijama a nikada ako vrednost predmeta spora ne prelazi 40.000e. Tako da ne panicite

?

@Miloš "Pa i treba da glasaju.Ove sudije je postavila predhodna vlast"... Što ih ova nije razrešila? Imala je 10 godina.

special image