Branislavino iskustvo oko kupovine nekretnine u mestu Nea Nea Flogite na Halkidikiju, objavljeno je u Fejsbuk grupi "Live from Grecce", gde je administratorka stranice Ana Nikolić, prvo objavila da je Branislava kupila stan, a zatim je pozvala da u vidu komentara, zainteresovani pitaju šta ih sve interesuje oko kupovine nekretine.
"Kako je lepo imati svoj privatni kutak na obali mora! Branislavi se ostvario san upravo ovih dana. Naša članica Branislava Milovanov kupila je stan pre nekoliko dana u centru Nea Flogite, na svega 80m od mora. Sada uživa u njegovom uređenju, a voljna je da sve informacije koje su potrebne za kupovinu stana podeli sa vama. Postavite pitanja u komentarima, a ona će odgovoriti. Troškovi, procedura, na koji način su našli stan, cena, kvadratura i sve što ste želeli da znate o kupovini stana u Grčkoj, bilo iz radoznalosti, bilo zato što imate plan ili maštate da jednog dana nešto pazarite. Branislavi želimo da u zdravlju uživa u svom novom stanu", navodi se u objavi na Fejsbuku.
Kakava je procedura prilikom kupovine
Procedura oko pronalaska stana, a posle i samo prikupljanje papirologije, bilo je još jedno od pitanja koje se najčešće provlačilo u vidu komentara nakon inicijalne objave.
"Dva meseca sam gledala Halkidiki i Olimpijsku regiju, za Flogitu nisam ni čula iako sam bila i na Grčkim ostrvima i celom Halkidikiju. Sve nam se dopalo i stan kompletno opremljen, blizina plaže nama prioritet, velika lepa plaža, bič barovi, cena. Kontaktirali smo agenciju koja je oglasila, Stefan Spasić suvlasnik sa Grkinjom, mi smo prezadovoljni na kraju. Došli, pogledali, kaparisali, to je bio prvi dolazak i vratili smo se. Advokat je potom proverio papire za dva dana da je stan bez hipoteke, vlasnik 1/1 i krenuli smo u proceduru koja je trajala manje od mesec dana.", napisala je Branislava.
U daljem teksu, ona se osvrnula i na samu papirologiju, odnosno, kakva je poreska politika prilikom kupovine stana u Grčkoj.
"Otvorili smo poreski broj preko nekoga ko ima boravište ovde, a to je bio Stefan. Kada su za manje od mesec dana svi papiri provereni došli smo drugi put na potpisivanje ugovora. Pre potpisivanja mora da se državi plati 3 odsto poreza na promet na katastarsku vrednost od 50.000 evra a realna vrednost, koja je tražena bila je 75.000 evra mi smo je spustili na 72.000 evra uz neki dogovor oko klime. Otišli smo kod notara potpisali ugovor, Stefan mi je prevodio a mogli smo i da prevedemo ali ćemo to sada uraditi kada se vratimo. Nekom je to rizik ali ja sam imala poverenje u ovu agenciju a i žena od koje smo kupili je u apartmanu pored divna je i obilaziće nam apartman.", navela je ona.
Troškovi notara, overe, kao i troškove adovakta, takođe je detaljno opisala.
"Notara i advokata platili smo 1.200 evra upis u novi katastar 250 evra, 50 evra otvaranje poreskog broja i 2 odsto proviziju agenciji 1.440 evra. Ima tu još nekih sitnih troškova znači oko 4.000e i manje smo platili sve. Stan upisuje advokat u novi katastar a agencija, tačnije, Stefan nam je uveo internet, preveo struju i vodu. Internet se plaća mesečno oko 25 evra putem mejla a struja na dva meseca mejlom, voda dva puta godišnje i porez na imovinu jednom godišnje. Oko nekoliko evra po kvadratu zavisi od lokacije, godine gradnje itd. Eto to je to. Isto što je važno, jeste da se katastarska cena plaća preko banke ili u kešu što kod njih može ali se mora prijaviti taj novac na Grčkoj granici i taj papir dostaviti notaru. Ostali novac preko katastarske vrednosti daje se u kešu. Problem je rizik na našoj granici gde se ne sme preneti mislim više od 10.000 evra po osobi ako nađu neprijavljen višak uzimaju 24 odsto", napisala je Branislava, dodavši da cene nisu bile izražene po kvadratnom metru, već da iste diktira lokacija.
Kako i kada se dobija grčko državljanstvo nakon kupovine nekretnine
Po ažećem grčkom zakonu, "zlatnu vizu", kako se naziva boravišna dozvola ovog tipa, stičete kupovinom nekretnine vredne najmanje 250.000 evra.
Kupovinu imovine može izvršiti fizičko lice ili pravno lice pod uslovom da mu akcije preduzeća u potpunosti pripadaju. Pored toga, moguće je suvlasništvo nad imovinom vrednom 250.000 evra, sve dok su vlasnici imovine supružnici koji poseduju imovinu nedeljivo. U svakom drugom slučaju suvlasništva, pravo boravka se dodeljuje samo ako procenat suvlasništva svakog suvlasnika vredi 250.000 evra. Bitno je istaći da se za dobijanje Zlatne vize pored kupovine pružaju i druge alternative, kao što je vremenski zakup nekretnine od najmanje 10 godina prema Zakonu 1652/1986 ili zakup hotelskog smeštaja ili turistički opremljenih kuća u turističkom kompleksu od najmanje 10 godina - član 8. stav 2. Zakona 4002/2011, prenosi Grčka.info.
(MONDO)
Troškovi, procedura, na koji način su našli stan, cena, kvadratura i sve što ste želeli da znate o kupovini stana u Grčkoj, bilo iz radoznalosti, bilo zato što imate plan ili maštate da jednog dana nešto pazarite. Branislavi želimo da u zdravlju uživa u svom novom stanu
Jovanović spasao Partizan: Odbranio penal, "zaključao" gol i sačuvao tri boda za kraj godine!
Prvo oglašavanje Čede Jovanovića o razvodu: "Nešto se čoveku desi što ne može da sanja, ja sam to doživeo "
Ovo je trudna verenica ubijenog Nikole iz Kaluđerice: Napadači pucali kroz prozor, čula se vriska i škripa guma
Lalatović skočio na Dudića, novinari sprečili tuču! Pogledajte haos posle utakmice u Novom Sadu
Mondo ukrštenica za 22. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!