Nekada, kada su ključevi još bili mehanički, novi ključ od automobila mogao je da se napravi u bilo kojoj specijalizovanoj radionici za ključeve na tržištu za manje od 5 evra. Ali savremeni pametni ključevi su sofisticirani i skupi uređaji koji se sastoje od metalne oštrice za otvaranje automobila u slučaju pokvarenog akumulatora, ali i posebnog kodiranog elektronskog transpondera koji je uparen sa elektronikom vašeg automobila.
Zaključavanjem automobila vaš kodirani ključ blokira pogonski sistem automobila i bez njega je teško startovati. Zbog toga, kada izgubite ključ, novi ključ treba da bude povezan sa računarom, odnosno uparen sa vašim automobilom. A to znači da morate fizički dovesti svoje vozilo u servisni centar. Iz bezbednosnih razloga, fabrika nema šifre koje služe kao šifra između vašeg automobila i ključeva, već samo oblik metalne oštrice, a ni to nije slučaj kod svih proizvođača.
Od pet automobila koje je hrvatski list nasumično odabrao, Kia nema takvu politiku, ali novu oštricu treba oblikovati, urezati prema rezervnoj u samom servisu. Takav postupak košta 20 evra, a oko pola sata rada mehaničara da upari novi ključ sa vašim automobilom je otprilike isto. Ali šta ako se dogodi najgori scenario, a vi nemate ili ne možete da pronađete drugi rezervni ključ? Onda ste samo u nevolji jer automobil svakako treba fizički odvesti u servis. Prema broju šasije, možete naručiti novi ključ, ali potrebno je nekoliko dana da stigne, a čak i tada, uz pomoć metalne oštrice, moći ćete samo da otvorite vrata i uđete u automobil, eventualno spustiti ručnu kočnicu, ali ga nećete moći da ga pokrenete.
Kod većine automobila nećete moći ni da otključate volan da biste olakšali vuču. Ne ginu vam troškovi prevoza automobila kamionom do servisa, koji bi, ukoliko nemate takvu uslugu po ugovoru, mogao da vas košta 100 evra. Čak i više, ako ste parkirali automobil daleko od najbliže servisne stanice.
Savet je svakako da se potrudite da pronađete ključeve kako biste izbegli dodatne troškove, ali ako ne možete da pronađete nijedan, kod većine proizvođača postupak je isti kao i za samo jedan ključ - u servisu vlasnik vozila dokazuje vlasništvo sa ličnom kartom i vozačkom dozvolom i naručuje nove ključeve koji se, kada stignu, uparuju sa vašim automobilom.
Ali nije uvek tako. Pošto Kija nema fabrički isečene ključeve, potrebno je promeniti i sve cilindarske brave na automobilu, što podiže cenu za dodatnih 340 evra, a Tojota je još komplikovanija. Kod njihovih vozila, ukoliko se izgube oba ključa, potrebno je promeniti elektroniku u automobilu, imobilajzer i tzv. Kutiju za ID kod. A iz bezbednosnih razloga, ovi uređaji su tako duboko skriveni u automobilu da je za njihovu zamenu potrebno 5 sati rada mehaničara. To čini celu priču znatno skupljom.
KIA c‘eed SW 1.4 2016.
- Zamenski ključ: 252 evra
- Rad: 40 evra
- Ukupno: 292 evra
- Gubitak oba ključa: 924 evra
Mercedes ML 250 BlueTec 2016.
- Zamenski ključ: 394 evra
- Posao: 21 evro
- Ukupno: 415 evra
- Gubitak oba ključa: 830 evra
Škoda Oktavija 1.6 TDI 2017.
- Zamena ključa: 140 evra
- Rad: 25 evra
- Ukupno: 165 evra
- Gubitak oba ključa: 330 evra
Tojota Jaris Hibrid 2014.
- Zamenski ključ: 734 evra
- Rad: 59 evra
- Ukupno: 793 evra
- Gubitak oba ključa: 2.327 evra
VV Tiguan 2.0 TDI 2017.
- Zamenski ključ: 240 evra
- Rad: 25 evra
- Ukupno: 265 evra
- Gubitak oba ključa: 530 evra
(MONDO/Jutarnji list)
Herojska pobeda Partizana u Berlinu! Karlik Džouns 2 sekunde pre kraja doneo petu u nizu!
Partizan prosuo sve i izgubio u Subotici: Bledi crno-beli nisu mogli protiv Spartaka!
4, 3, 2 - Karlik Džouns za pobedu Partizana! Pogledajte koš kojim je Amerikanac zapalio Grobare u Berlinu
"Uvek sam verovao u Željka Obradovića!": Ostoja Mijailović pričao o timu i otkrio budžet Partizana
Uroš Blažić je osuđen na maksimalnu kaznu od 20 godina zatvora!