Putovanje na odmor automobilom u nekim situacijama ispadne skuplje, ali pruža mnogo veću fleksibilnost putovanja i komfor. Putnici mogu sami da isplaniraju svoje rute i prilagode putovanje svojim potrebama i preferencijama. Tu je i više prostora za prtljag, u odnosu na putovanje avionom ili autobusom.
Kada se putuje autombilom važno je proveriti dve glavne stavke - gorivo i putarine. Zato je potrebno znati kako se kreću cene na benzinskim pumpama i koliko će vas koštati putarine. Naravno, uvek se treba informisati i neposredno pred polazak na put, kako ne bi došlo do neprijatnih iznenađenja. Trenutno su benzin i dizel najjeftiniji upravo u Turskoj, a u okruženju su cene najniže u Bosni i Hercegovini, Bugarskoj i Severnoj Makedoniji. Najskuplje gorivo je u Italiji, Grčkoj i Albaniji.
Skuplje putarine
U Srbiji je od 1. aprila na snazi novi cenovnik putarina i one su skuplje za 50 do 200 dinara, u zavisnosti od deonice auto-puta, a za one koji koriste elektronsku naplatu (ENP) omogućeno je i šest odsto popusta. Ako se uputite u Grčku značiće vam informacija da putarina za putničke automobile od Beograda do Preševa košta 1.690 dinara, od Novog Sada je cena 1.960 dinara, a od Niša oko 700 dinara.
U Crnoj Gori se putarina naplaćuje na dve deonice auto-puta: Sitnica-Herceg Novi i Bar-Podgorica. Prolazak kroz tunel Sozine košta 2,5 evra, a putnička vozila na deonici Meljine-Trebinje plaćaju tri evra. Prošle godine pušteno je 40 kilometara auto-puta kroz Crnu Goru. Putarina kroz Severnu Makedoniju nije se menjala u odnosu na 2022. godinu i plaća se na pet naplatnih rampi, gde na prvih četiri iznosi 1,5 evro, a na poslednjoj dva evra.
U Hrvatskoj se putarine plaćaju prema pređenim kilometrima, a pored auto-puta tu je i naknada za tunel Učka, kao i za most do otoka Krk. Detaljne informacije o putarinama u Hrvatskoj mogu se naći na zvaničnom sajtu Hrvatskog autokluba.
Ako se uzme da je prosečna potrošnja automobila na 100 kilometara od pet do sedam litara, okvirno se može izračunati da je za gorivo na ovoj relaciji potrebno izdvojiti oko 10 evra. Naravno, sve zavisi od vrste vozila, ali i stila vožnje, broja putnika i količine prtljaga.
Putovanje do mora koštaće vas okvirno (u jednom smeru):
Beograd – Rovinj (640 km): 65 evra gorivo, 35 evra putarina
Beograd – Herceg Novi (540 km): 55 evra gorivo, 10 evra putarina
Beograd – Halkidiki (700 km), 65 evra gorivo, 25 evra putarina
(Mondo/Biznis)
Herojska pobeda Partizana u Berlinu! Karlik Džouns 2 sekunde pre kraja doneo petu u nizu!
Pravio haos na utakmici Zvezde, sada joj opet sudi! Evroliga ga vratila u Arenu posle velikog skandala
4, 3, 2 - Karlik Džouns za pobedu Partizana! Pogledajte koš kojim je Amerikanac zapalio Grobare u Berlinu
"Da se malo spustimo na zemlju, nije sve med i mleko": Opomena Partizanovog kapitena kako mora u Evroligi
Miloš Teodosić ne igra protiv Olimpijakosa: Još jedan problem za Crvenu zvezdu