• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kredite duguje 90.000 Srba

Dug građana Srbije po bankarskim kreditima tokom prošlog meseca povećao se za 3,6 odsto. Sa isplatom dužom od 90 dana sada kasni 115.000 klijenata ili tačno 89.065 građana, 10.754 poljoprivrednika i oko 16.000 preduzeća, saznaje "Blic".

Drastičan pad standarda, skok evra i gubitak radnih mesta doprineli su sve većem kašnjenju vraćanja dugova u bankama.

Od marta ove godine broj građana koji nema novac za uplatu mesečnih rata duže od tri meseca se popeo za 3.754 građana.

Njihov problematičan dug je narastao na 32 milijarde dinara što je tri milijarde više nego u decembru 2010. godine.

“Najviše se kasni sa otplatom keš i potrošačkih kredita jer za njihovo obezbeđenje ne treba hipoteka za razliku od stambenih kredita. Sa otplatom kasne i oni koji su uzimali gotovinske kredite u švajcarcima gde su rate skočile i do 60 odsto. Trend nas nije iznenadio imajući u vidu sve niži standard, veće cene i realan pad plata”, kažu za “Blic” u jednoj od najvećih banaka u Srbiji.

Veliki broj građana kasni i na osnovu tekućih računa (230.000), kreditnih kartica (74.000) i lizing ugovora (1.786).

Udruženje banaka Srbije objavilo je da je dug građana Srbije po bankarskim kreditima, posle pada u maju, tokom prošlog meseca zabeležio povećanje od 3,6 odsto, na 521,29 milijardi dinara.

Rast su tokom juna zabeležile sve vrste kredita stanovništvu, osim potrošačkih kod kojih je zabeležen pad u odnosu na maj od 0,9 odsto, sa 39,36 milijardi dinara na 39,01 milijardi.

Bankare najviše brine izostanak stabilnog trenda iz marta ove godine. U odnosu na početak 2011. tada je broj građana koji neredovno otplaćuju kredite pao za oko tri hiljade.

Broj neredovnih platiša tri meseca posle se povećao sa 8,6 na 8,9 odsto. Svaki jedanaesti građanin koji ima kredit ne može redovno i da ga otplaćuje.

Bankari uvek preporučuju klijentima da, u slučaju da ne mogu da otplaćuju kredit, ne čekaju poziv iz banke već da se sami jave.

"U suprotnom, ipak, nalazimo rešenje. Postoji mogućnost značajnijeg produženja roka otplate i privremeno umanjenje kamatne stope. Kolike će i tačno kakve olakšice biti zavisi od svakog klijenta ponaosob, a reprogram postoji za sve kredite", kažu u Rajfajzen banci.

U Unikredit banci ne kriju da blago raste broj građana koji kasne sa otplatom kredita i da im je pomoć sve potrebnija.

"Klijenti se sve više raspituju za mogućnosti reprograma. U slučaju da ostanu bez posla ili da im poslodavci smanje primanja, u našoj banci je moguće dobiti odlaganje otplate do godinu dana", kažu u Unikredit banci.

Bankarima su najproblematičniji poljoprivrednici i velike kompanije. Sa otplatom kasni svaki četvrti poljoprivrednik, svako peto pravno lice i svaki šesti preduzetnik.

Banke u suštini ne oskudevaju u novcu, već je njihov problem u nedostatku obećavajućih poslova.

Međugodišnja proizvodnja jeste rasla 3,4 odsto u aprilu, ali je nesporno da nelikvidnost realnog sektora ne odgovara finansijskom sektoru.

"Tražnja za investicionim kreditima je mala i teško je naći nove, kvalitetne klijente. Najveće probleme imaju mala preduzeća u građevinarstvu i maloprodaji, dok se proizvođači hrane dobro drže”, kaže Vladimir Vukotić, član IO Oportjuniti banke, za "Blic“.

(MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image