• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kriza gura problematične kredite

U odnosu na decembar 2011. godine, problematični krediti u periodu januar – septembar porasli 16,6 odsto.

Od početka krize 2008. godine do danas značajno je povećan nivo problematičnih kredita, ukupni bruto krediti u docnji dužoj od 90 dana, prema podacima NBS, povećani su sa 131 milijardu dinara koliko su iznosili krajem 2008. godine na 399,5 milijardi dinara na kraju septembra 2012. godine.

Od 2008. godine ukupni problematični krediti su konstantno rasli i svake godine uvećavani za dodatnih oko 70 milijardi dinara, a od januara do septembra 2012. godine su, u apsolutnom iznosu, povećani za 56,8 milijardi dinara ili 16,6 odsto u odnosu na kraj decembra 2011. godine.

Najviše problematičnih kredita u septembru bilo je u privredi 236,5 milijardi dinara ili 59 odsto.

I pored toga, bankarski sektor u Srbiji je stabilan, izazovi postoje, a jedan od njih je upravo nivo problematičnih kredita koji je u oktobru iznosio 18,8 odsto u ukupno odobrenim kreditima, izjavila je Bojana Milović iz Narodne banke Srbije.

Ona je, na sednici Odbora Privredne komore Srbije (PKS) za bankarstvo i osiguranje ukazala, da iako se ističe da je nivo problmatičnim kredita u Srbiji najviši u odnosu na region, ne postoji mogućnost poređenja zbog različitih metodologija koje se primenjuju.

Predsednik odbora Vladimir Čupić rekao je da je u proteklih godinu dana smanjena kapitalna adekvatnost banaka ali da je na zadovoljavajućem nivou i da je sistem siguran.

Na sednici je istaknuto da će se smanjiti rizik rasta problematičnih kredita kada se ostvari rast Bruto domaćeg proizvoda (BDP), privredne aktivnosti i zaposlenosti.

Ukazano je, takođe, da je bitno povećanje likvidnosti države koja bi se "prelila" na realni sektor, a time i smanjio nivo problematičnih kredita.

Istovremeno sa povećanjem apsolutnih iznosa problematičnih kredita, povećavano je i njihovo učešće u ukupno odobrenim kreditima.

Ovo učešće je iznosilo 11,3 odsto na kraju 2008. godine, 15,7 odsto na kraju 2009. godine, 16,9 odsto krajem 2010. godine, 19,2 odsto na kraju 2011. godine i 19,9 odsto na kraju septembra 2012. godine.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image