• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ilić: Građani, legalizacija nije obavezna

Izvor MONDO/Tanjug

Ministar građevine Velimir Ilić najavio je da će, prema novom zakonu, objekti namenjeni tržištu i javni objekti morati da budu legalizovani, dok će građanima biti dovoljno da svoju kuću ili stan upišu u katastar.

On je rekao da je legalizacija prilično skup proces, ali da je za građane dovoljno da  upišu svoje objekte i zemlju u katastar nepokretnosti, što je znatno jeftinije.

"Legalizacija će biti prilično skupa, a biće obavezna za objekte namenjene tržištu i javne objekte, ali za građane je dovoljan, naročito za one koji ne idu u proces prodaje, upis u katastar nepokretnosti", rekao je Ilić i dodao da je pitanje imovine je najbitnija stvar u Srbiji.

On je pozvao građane da prijave Ministarstvu, ako postoje oni koji u katastru neće da ih upišu, a doneli su regularne potvrde da su vlasnici objekta ili zemljišta, navodeći da će biti smenjeni oni koji neće da rade svoj posao.

Ilić je gostujući na RTS rekao da je problem što građani mešaju Zakon o upisu u katastar nepokretnosti i Zakon o legalizaiji.

Zakon o upisu u katastar nepokretnosti, kako je dodao, daje za pravo svakom građaninu da za oko 100 eura takse upiše privatnu kuću do 300 kvadrata, vikendicu do 200, poslovni prostor do 100 kvadrata bez dodatnih papira i projektne dokumentacije.

"Ako je imovinsko pavni odnos rešen odete i upišete se, ali to nije legalizacija. To je upis, ali to ne možete da otuđujete i stavljate u promet, a možete da dajete za hipoteku, prenesete na svoju decu i regularno ste upisani i taj se objekat regularno vodi na vas", rekao je Ilić.

Da bi objekat bio skroz legalizovan, dodao je Ilić, mora da ima tačnu projektnu dokumentaciju i ko želi da uđe u regularan proces legalizacije, to može po novom Zakonu o legalizaciji, koji je na dnevnom redu parlamenta od 1. oktobra.

"Ako želite da radite za prodaju morate da uđete u proces legalizacije", rekao je ministar i dodao da svi javni objekti moraju ući u proces legalizacije i da postoje takvi objekti koji su godinama građani bez dozvole.

On je dodao da protivpožarna zaštita za javne objekte mora biti potpuno ispoštovana, da se ne bi dobile tragedije kao sa diskotekom u Novom Sadu.

Građani koji su podneli zahteve za upis u katastar, dodao je Ilić, biće upisani i treba da dođu na šaltere, da pokažu da objekat nije na zelenoj površini i oni će automatski biti upisani.

"Zakoni se menjaju, a administracija ostaje ista i mi to moramo da rešimo jer to traje godinama", rekao je Ilić.

Na pitanje da li ako je objekat samo upisan u katastar, građanin može da ga proda, Ilić je rekao da banka može da izađe na teren i proceni objekat, ali da on će on biti manje procenjen.

On je podsetio da je Ustavni sud Srbije poništio Zakon o legalizaciji iz 2009. godine jer su postojale olakšice u legalizaciji, a smatrao je da je to diskriminacija prema građanima koji su ranije legalizovali objekte i zemlju.

Kada je reč o objektima čiji su investitori u međuvremenu lišeni slobode, a objekti nisu legalizovani, Ilić je rekao da će postojati mogućnost da se ti objekti legaliziju, jer ne mogu građani da čekaju "da se neko vrati sa robije", pa da tek onda dobijaju papire.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image