• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Uskoro besplatan popis nelegalnih objekata

Izvor Tanjug

Ministar građevine Velimir Ilić najavio da će država uskoro besplatno popisati sve nelegalne objekte, od kojih će biti rušeni samo oni na zabranjenim područjima.

Taj popis će biti obavljen uz podršku Svetske banke od oko 60 miliona dolara, rekao je Ilić i dodao da  je u Srbiji podneto oko 800.000 zahteva za legalizaciju bespravno sagrađenih objekata, 80.000 novih i 720.000 starih.

Prema njegovim rečima, vlasnici tih objekata neće morati nigde da se prijavljuju, već će službenici katastra sami popisati objekte.

To, ipak, ne znači da će popisani nelegalni objekti na taj način imati isti status kao i legalni, a prema podacima Republičkog geodetskog zavoda u Srbiji ima ukupno oko 1,3 miliona objekata neupisanih u katastar.

"EU nam je postavila uslov da upišemo sve objekte u jedinstvenu evidenciju da bi ušli u zajednički katastar EU", rekao je ministar građevine u tehničkoj vladi, i dodao da će zahvaljujući tome Srbija moći da konkuriše za neke projekte kod banaka.

Katastar će, kako je objasnio, dobiti nalog da popiše sve objekte ako se nova vlada dogovori o tome, kako bi Srbija imala bar jedinstvenu evidenciju objekata kada građani već nemaju novca za legalizaciju.

"Narod nema pare za legalizaciju, jer je za njih skupa. Narod nema novac ni za takse za upis u katastar, niti da plati geometre", istakao je Ilić.

Kako je rekao, Ustavni sud je jasno i glasno definisao uslove legalizacije, prema kojima se ne može vršiti umanjenje zakonskim odredbama, već to mogu da urade jedino lokalne samouprave svojim odlukama i pravilnicima, kojima određuju cenu legalizacije i povlastice.

Ilić je podsetio da je Ustavni sud oborio prethodnu "Dulićevu legalizaciju", jer se država umešala u nadležnost lokalnih vlasti.

Jedinstvena evidencija objekata će ubrzati izdavanje građevinskih dozvola i olakšati rad Kancelarije za brze odgovore, rekao je ministar i dodao da će ti podaci biti dostupni i preko interneta.

On naglasio da je u prethodnih nekoliko godina bilo dosta nelegalne gradnje.

Zakon o uređenju prostora i izgradnji je, prema njegovim rečima, potpuno pripremljen i naći će se na dnevnom redu na jednoj od prvih sednica vlade, pošto je dobio saglasnosti svih ministarstava i institucija.

Ilić je dodao da bi taj zakon, nakon usvajanja njegovog predloga na vladi, trebalo što pre usvojiti u parlamentu.

Rok za podnošenje zahteva za legalizaciju po Zakonu o legalizaciji objekata istekao je 29. januara, kao i rok dat lokalnim samoupravama da utvrde visinu naknada i umanjenja. Po starom zakonu rok za podnošenje zahteva za legalizaciju bio je do 11. marta 2010, i do tada je bilo prijavljeno oko 720.000 nelegalnih objekata u Srbiji, od čega u Beogradu oko 180.000.

Zakon o legalizaciji objekata je stupio na snagu 1. novembra i predvideo je rok od 90 dana za podnošenje zahteva za legalizaciju i donošenje cenovnika legalizacije na lokalnom nivou. Njime se predviđa obimnija projektna dokumentacija i veći troškovi za vlasnike.

Inače, Zakon o legalizaciji objekata predviđa mogućnost plaćanja legalizacije na rate do 20 godina, ali lokalne samouprave mogu da smanje taj rok.

Gradovi i opštine mogu da propišu umanjenje naknade za vlasnika porodičnog stambenog objekta ili stana u stambenoj ili stambeno-poslovnoj zgradi, koji je izgradnjom ili kupovinom trajno rešavao stambeno pitanje ako vlasnik ili članovi njegovog porodičnog domaćinstva nemaju drugu nepokretnost za stanovanje.

Umanjenje naknade je predviđeno i za vlasnike koji su izvršili opremanje građevinskog zemljišta sopstvenim sredstvima ili sredstvima od mesnog samodoprinosa i to srazmerno učešću u opremanju.

Komentari 4

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Милан

Како нема пара да легализује објекат а има пара да га направи - то само у Србији може. Изградња најпростијег објекта, без струје, воде - само плац и цена градње није испод 10.000 евра - па ако неко нема пара да то легализује, покрене се поступак извршења, објекат се прода за 3.000 евра од чега се плати легализација - ето рачунице.

Aleksa

Svaki pokušaj legalizacije ,a da nije besplatno ,je u našim uslovima osuđen na propast.

milos

samo kuce do 100m2 ne treba da placaju nista akp su vec doveli struju vodu i put sami. i ako je jedina kuca za tu porodicu.sve ostale kuce i vecu kvadraturu treba drzava da naplati progresivno! narocito treba uvesti visoke poreze za visak kvadrata. cijena stambenog prostora reba da se toliko smanji da svi mogu da imaju svoj krov nad glavom a da ko hoce vise mora debelo da plati. stanovi iznad 100m2 i kuce iznad 200m2 treba debelo oporezivati. dosta je zakona koji odgovaraju burzujima. tako bi se i natalitet povecao. jer ljudi bi lakse dolaxili do svog krova i ranije bi pocinjali porodice da stvaraju.

special image