Gaspromovo probno polje za proizvodnju gasa "22" u blizini Novog Urengoja, u Sibiru, koje će snabdevati i Južni tok kroz Srbiju, već proizvodi 1,5 milijardi kubnih metara gasa godišnje, izjavio je danas tehnički direktor tog polja, koje se nalazi unutar Arktičkog kruga, Aleksej Frolov.

To sibirsko polje, koje je obišao Tanjugov izveštač, već sada proizvodi gas koji zadovoljava oko 70 odsto godišnjih potreba Srbije.

Polje "22" se nalazi u severozapadnom delu Sibira na stotinak kilometara od Novog Urengoja, u snegom zavejanoj tundri,

Frolov je rekao novinarima da će polje "22" u narednom periodu dostići kapacitet od devet milijardi kubnih metara gasa godišnje.

Gaspromovo polje "22" je najsavremeniji pogon u severozapadnom delu Sibira i trenutno proizvodi i 800.000 tona gasnog kondenzata, a sa punim kapacitetima će proizvoditi 2,8 miliona tog kondenzata.

Novi Urengoj je gasna prestonica Rusije i sa svoja 22 gasna polja u Jamalskonenečkom okrugu stvara između 30 i 40 odsto ukupnog profita ruskog giganta Gasproma, istakao je Frolov.

Prema njegovim rečima, Gasprom proizvodnja Novi Urengoj godišnje proizvodi oko 100 milijardi kubnih metara gasa, a procenjuje se da ukupne rezerve njegovih nalazišta iznose čak više od 10.000 milijardi kubnih metara gasa.

Novi Urengoj je najveće kopneno nalazište prirodnog gasa u svetu. Frolov je istakao da tu postoje rezerve koje su dovoljne za potrošnju u narednih najmanje 45 godina.

Deonica Južnog toka u Srbiji, kojom bi gas trebalo da poteče u 2016. godini, imaće godišnji kapacitet od 40 milijardi kubnih metara godišnje.

"Ne znam koliko će Evropa zavisiti od Gasproma u narednom periodu, ali će gasa svakako biti dovoljno u dužem periodu i to je jako dobro za Rusiju", istakao je Frolov odgovarajući na pitanja novinara.

Na pitanje da li je to dobro za Evropu, Frolov je rekao da će "Evropa sama odlučiti da li će to biti dobro za nju".

Novi Urengoj, gde žive pripadnici 54 nacionalnosti, nalazi na oko 60 kilometara od Arktičkog kruga i tu se temeprature spuštaju i do minus 50 stepeni.