Kako je ranije preneo je Itar Tas, Austrija je odlučila da se vrati u projekat Južni tok.

Ta zemlja je prvobitno podržala odluku da učestvuje u projektu i 2010. godine OMV je sa Gaspromom potpisao osnovni sporazum o saradnji.

Međutim, OMV se zatim priključio alternativnom projektu Nabuko, koji sada postoji samo teorijski.

Nakon zamrzavanja tog projekta, Gasprom se, prema rečima zamenika predsednika ruske kompanije Aleksandra Medvedeva, vratio razmatranju učešća Austrije u projektu Južni tok, s tim da krajnja tačka tog gasovoda i dalje ostaje Italija.

Kompanija OMV je više od 40 godine glavni partner Gasproma u Austriji. Prošle godine je Gasprom posredstvom OMV-a isporučio 5,23 milijarde kubnih metara gasa, podsetio je Itar Tass.

Kompanija Saut strim transport je danas zaključila ugovore o izgradnji druge linije morskog dela gasovoda Južni tok sa švajcarskom kompanijom Alseas o radovima na postavljanju gasovoda u morskim dubinama i sa italijanskom firmom Saipem za pružanje usluga u toku izgradnje.

Kako je saopštio Gasprom, u skladu sa ugovorom, Alseas treba po morskom dnu da postavi skoro 900 kilometara cevi.

Saipem će, pri postavljanju druge linije gasovoda, pružati usluge inžinjersko-tehničkih radova, upravljanja skladišnim terminalima za čuvanje cevi i spajanja morskog dela gasovoda sa gasovodom na obali, preneo je Itar tas.

Ljubljanski dnevni list "Dnevnik" juče je o ocenio da uključivanjem Austrije u projekt gasovoda Južni tok Slovenija gubi važan adut u pregovorima sa Gaspromom, jer njena trasa prestaje da bude jedina moguća u povezivanju gasovoda iz Mađarske prema Italiji, objavio je juče

"Nakon što se u projekt sada i službeno uključila Austrija, jako se povećao rizik da Rusi još pre početka gradnje gasovoda iz projekta ispuste Sloveniju", naveo je taj list.