"Kada razgovaramo sa našim kompanijama članicama, kao ključan problem izdvaja se primena zakona, problemi sa nekonzistentnom primenom, sa pravilima koja nisu dovoljno jasna, koja su nekada utvrđena u prevelikom broju podzakonskih akata, ili nisu dovoljno razrađena, sa diskrecionim pravima administracije da ih tumače na nekonzistentan način", izjavila je ona za EurAktiv povodom posete predstavnika FIC-a Briselu.
Kao pozitivan pomak u ovom pogledu navela je primenu Zakona o planiranju i izgradnji nakon kojeg je postupak za izdavanje građevinskih dozvola pojednostavljen i nakon prikupljanja obimne dokumentacije završi se u zakonskom roku.
Još nema pomaka u primeni novog Zakona o inspekcijama, ali je za to potrebno vreme, rekla je Firtel, dodajući da se u FIC-u nadaju da će se poboljšati i praksa u Poreskoj upravi nakon što je ta institucija u maju dobila novu direktorku.
"Problemi nisu vezani samo za pojedinačne teme i institucije, već je reč o potrebi da se podigne kvalitet usluge koju država kao servis pruža građanima i privredi u smislu jedinstvenog i konzistentnog tumačenja propisa kako bi se znalo šta su prava i obaveze kako pojedinaca tako i organizacija", navela je ona.
Kapacitet administracije za primenu propisa, ali i usaglašavanje sa EU, ocenila je kao nedovoljan, uz napomenu da u svim ministarstvima ima kvalitetnih kadrova ali da ih nema dovoljno i da treba smanjiti upravu, ali uz vođenje računa da na svakoj poziciji budu stručni kadrovi.
"Neophodno je da poboljšamo kapacitete u Srbiji da bismo mogli da se prilagodimo propisima i standardima EU, ali i da iskoristimo tehničku pomoć i razne fondove kojih će biti sve više kako Srbija bude napredovala u integracijama", navela je ona.
Kada je reč o zakonima koje treba menjati, izvršna direktorka FIC-a navela je Zakon o deviznom poslovanju koji treba liberalizovati, donošenje zakona o naknadama kako bi se sprečilo donošenje parafiskalnih nameta koji narušavaju predvidivost, regulisanje iznajmljivanja radne snage (staff leasing) da bi svi učesnici, i zaposleni i poslodavci, znali prava i obaveze, i usklađivanje zakona o zaštiti podataka sa najnovijom evropskom direktivom.
"Za tri od ove četiri teme država je najavila da radi na izmenama zakona – za zakon o deviznom poslovanju i zakon o naknadama formirane su radne grupe. Takođe smo dobili naznake da će se raditi izmene Zakona o zaštiti podataka o ličnosti", rekla je Firtel.
Iz Brisela, kako je istakla, nosi pozitivne poruke da se očekuje da se u kratkom roku krene u pregovore o pristupanju.
"Razumeli smo i da postoji veliko interesovanje za Srbiju. Evo i praktičnog primera - imali smo sastanke u pet generalnih direktorata Evropske komisije, uključujući sastanak sa direktorom za Zapadni Balkan Žan-Erik Pakeom, kao i sa Evropskom službom za spoljno delovanje (EEAS) i u Evropskom parlamentu sa izvestiocem za Srbiju Dejvidom Mekalisterom", navela je izvršna direktorka FIC-a.
Luda pobeda Partizana! Gubio 14 razlike, vratio se iz ponora i dobio izgubljen meč
Željka Obradovića iznerviralo pitanje: Ima moja klupa, pa se prijavite ako mislite da je lako!
Milicu pred svadbu ostavio verenik zbog kilaže: Naša influenserka se zainatila, danas je riba i po!
"Ja iskreno nemam pojma o čemu vi pričate": Obradovića pitali za "tajni sastanak" o ABA ligi
"Vašington u ulozi Deda Mraza za Partizan": Pogledajte nestvaran preokret crno-belih u Areni!