JEFTINIJA OPCIJA

U SRBIJI KONTEJNERI SVE POPULARNIJI, KUPUJU IH SVE VIŠE: Firme za izradu niču kao pečurke, izvozi se u pet zemalja!

Autor Aleksandra Vasić

Kontejneri koji se koriste za različite namene, od kancelarija na otvorenom do vikendica, sve su popularniji u Srbiji.

Izvor: Youtube/Ken Panel Monting/screenshot

Firme koje se bave proizvodnjom ovih objekata "niču kao pečurke" poslednjih nekoliko godina. Prema rečima proizvođača, trenutno ih ima oko 60, dok je taj broj do pre svega nekoliko godina bio 10 puta manji.

"Od svega nekoliko firmi u zemlji, došlo se do jake konkurencije. Najveća potražnja je u Beogradu i gradovima u Vojvodini. Osim toga, veliki broj firmi izvozi za Hrvatsku, Crnu Goru, Rusiju, Belorusiju, Norvešku, gde kupovina ovakvih kontejnera košta mnogo više“, kaže za MONDO Zoran Radosavljević, vlasnik privatne firme za izradu ovih objekata iz Beograda.

Kontejnere u poslednjih nekoliko godina naviše kupuju velike građevinske firme koje ih koriste na gradilištima, ali se koriste i u mnoge druge svrhe. 

"Kupuju se za kancelarijski prostor, zatim kao objekti za portire ili spavaonice. To najčešće uzimaju firme. Ovi objekti mogu da se koriste i za provremeno stanovanje kada je to potrebno. Fizička lica ih uzimaju kao pomoćne objekte u dvorištu, za odlaganje tehnike, alata, mašina ili kao letnji objekat“, kaže Zoran Radosavljević.

Stambeni kontejneri, bolje i kvalitetnije izrade i većih dimenzija, sve češće se koriste i kao vikendice i sve su popularniji.

"Mogu se uraditi sa prozorima, laminatom i sprovođenjem struje. Mogu čak i da imaju kupatilo, mada se ono najčešće iz praktičnih razloga pravi zasebno. Ovi objekti imaju sasvim normalno grejanje i vrlo dobru termoizolaciju, što ih leti čini hladnim, a zimi toplim. Zbog energetske efikasnosti, kupuju ih ljudi koji žive u hladnim predelima, ali i oni koji žive na moru i koriste kontejnere poput bungalova“, kaže vlasnik proizvodnje.

Osim fiksnih cena stambenih kontejnera, treba imati na umu i troškove prevoza, pripremanje zemlje, temelje i priključke.

"Sve zavisi od modela koji se uzima. Postoje različite varijante, od lepo dizajniranih malih objekata, do raskošnih kuća. Najmanji kontejner je oko 10 metara kvadratnih, pa do onih od koji imaju čak više od 100 kvadrata“, kaže naš sagovornik.

Osim kupovine, kontejner se može i rentirati, dok je prosečna cena za kupovinu od 2.000 evra pa naviše, i do više desetina hiljada evra.

"Prednosti kontejnera jeste što su jeftiniji, ne zahtevaju neko naročito održavanje i praktični su. Brzo se prave i dostavljaju na isporuku. Građevinska dozvola je potrebna kada se radi o kontejnerima koji imaju trajnu namenu, poput vikendica, dok za privremene objekte koji se premeštaju, poput onih na gradilištima, to nije potrebno“, kaže Radosavljević.

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.