Iz Udruženja naftnih kompanija Srbije ističu da je poskupljenje u našoj zemlji neminovno, i da će ono stići u Srbiju za 6 do 8 nedelja.
Trenutno kod nas litar benzina košta oko 156 dinara, a dizela oko 160 dinara, gledajući april, poskupelo je za šest dinara, odnosno 3 dinara za naftu. Međutim, do sada je ipak bio rekord kada je cena skočila do čak 170 dinara po litru.
Cena barela vrtoglavo raste. Danas je 75 dolara, u februaru je bio 60 dolara. U novembru prošle godine barel je koštao 40 dolara, a pre godinu i po dana samo 20 dolara.
Generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Srbije Tomislav Mićović kaže da je nezahvalno prognozirati kretanje cena u narednom periodu, ali da je činjenica da globalna dešavanja imaju uticaja i na srpsko tržište.
"Ne bih mogao da preciziram kolika će cena nafte biti i kako će se kretati, ali je definitivno da će promene na globalnom nivou uticati i na srpsko tržište nafte i njenih derivata", istakao je Mićović.
Nebojša Atanacković iz Nafte AD ističe da poskupljenje nafte u svetu bilo očekivano, s obzirom na to da je cena bila u padu zbog pandemije korona virusa i smanjene tražnje.
"Nakon stabilizacije situacije sa koronavirusom bilo je za očekivati da će skočiti cena nafte u svetu, jer je skočila i potražnja. Sada je došlo do oporavka privrede, vraćanja letnjim turističkim tokovima, povećanju broja letova aviona... Viiše je i automobila u pokretu, privreda se vraća ranijim aktivnostima, pa raste i potreba za naftom", ističe Atanacković.
Na pitanje koliko bi tačno moglo da poskupi gorivo u Srbiji, nije mogao da precizira, ali je naveo primr.
"Cena goriva u Srbiji raste od marta. Ako bi sada dodatno skočila za, recimo, 10 dinara, to bi bila gornja granica kada bi država morala da smanji akcizu S druge strane, u Srbiji je nedavno doneta odluka o povećanju akciza na gorivo od 1,3 odsto što je dodatno povećalo cenu goriva. Akciza na benzin, inače iznosi oko 58 dinara po litru, na evrodizel oko 60 dinara, a na tečni naftni gas 45 dinara po kilogramu", ističe Atanasković.
I u regionu skočile cene
Upoređujući cene u regionu, gorivo je znatno skuplje u Srbiji u odnosu na Severnu Makedoniju, Bosnu i Hercegovinu i Bugarsku. Međutim, u Grčkoj je definitivno najskuplje, gde litar bezolovnog benzina košta 1,62 evra.
(MONDO/Blic Biznis)