Jagma za stanovima u Srbiji, a pre svega u Beogradu, ne jenjava, a tradicionalno se najviše traže manji stanovi i oni koji se ne cene više od 2.000 evra koliko je trenutno prosek u Beogradu. Opšti rast cena širom Srbije biće nastavljen i tokom 2022. godine, a ovakav trend pratiće i građevinska industrija.
Cene kvadrata u gotovo celoj Srbiji veće su za devet do 20 odsto nego prošle godine, a prema podacima Republičkog geodetskog zavoda za treći kvartal ove godine, kvadrat stana u Beogradu u proseku je poskupeo 250 evra u odnosu na isto vreme u 2020 godine. Umesto pada koji se očekivao na proleće 2020. godine, na tržištu nekretnina u Srbiji dogodio se vrtoglav rast - u trećem kvartalu 2021, u nekretninama je bilo milijardu i po evra, što je 27 odsto više novca nego u isto vreme prošle, a 74 odsto više nego u istom periodu 2018. pokazuje novi izveštaj Republičkog geodetskog zavoda (RGZ).
Prosečna cena kvadrata u novogradnji u Beogradu u trećem kvartalu ove godine prvi put je premašila 2.000 evra i stigla do iznosa od 2.080 evra. Kvadrati su sve nedostižniji i zbog vrtoglavog poskupljenja građevinskog materijala. Cene pojedinih proizvoda, bez kojih nema gradnje, poslednjih meseci su duplirane, a upućeni tvrde da će - rasti i dalje.
Iako je cena na pojedinim mestima vrtoglavo skočila, postoje delovi Beograda u kojima su stanovi i dalje pristupačni, ili barem na granici pristupačnosti. Operativni direktor City Experta Miloš Mitić rekao je da je sve ukazivalo da će doći do stabilizacije cena nekretnina na tržištu, ali da do toga ipak neće doći.
"Teško je i dalje prognozirati kretanje tržišta nekretnina s obzirom na to da imamo i dalje veliku neizvesnost sa koronom, gde čekamo neko konačno rešenje. Sve je ukazivalo da ce doći do stabilizacija ili blagog pada cena početkom ove godine, ali do toga nije došlo i imamo sasvim obratnu situaciju na tržistu. Trenutna očekivanja su da ce se taj trend nastaviti i u narednoj godini", rekao je operativni direktor City Experta Miloš Mitić za Novu i dodao:
"Cene svih inputa za gradnju rastu (materijal, radna snaga), a to se na kraju uvek odrazi na krajnjeg potrošaca. Tako da ako sagledamo ove okolnosti, ne očekujemo promenu trenda u 2022. u odnosu na tekuću godinu. Što se tiče konkretnih delova grada, najveći rast u odnosu na postojeće cene ponovo očekujemo u centralnim opstinama, kao i u onim opštinama koje će infrastrukturno najviše napredovati (Mirijevo, Krnjača, Voždovac)", podvukao je Mitić.
Operativni direktor City Experta kaže da se tražnja najviše orijentiše ka novogradnji i naglasio gde u ostatku Srbije možemo da očekujemo rast cena.
"Što se tiče ostatka Srbije, rast se očekuje u drugim velikim gradovima koji predstavljaju centre u okruzima u okviru kojih se nalaze, a to su Novi Sad, Niš, Kragujevac, ali i Pančevo zbog blizine Beograda", zaključio je Mitić.
(MONDO)