Slušaj vest

Pobeda Donalda Trampa na američkim izborima u novembru 2024. godine otvorila je brojna pitanja o tome kako će se to odraziti na svet, ali i angažovanja na Balkanu, posebno u kontekstu dijaloga između Beograda i Prištine. Istraživanja Galupa (organizacije koja se bavi istraživanjem javnog mnjenja) pokazala su da su građani Srbije ubedljivo najviše od svih ostalih Evropljana navijali za pobedu Donalda Trampa i da bi čak 59 odsto građana Srbije glasalo za njega.

Da li je Trampov drugi mandat zaista nešto čemu bi građani Srbije i Zapadnog Balkana trebalo da se raduju?

Tokom prvog mandata Tramp se isticao često neuobičajenim pristupom diplomatiji, fokusiranim na brzo postizanje rezultata kroz ekonomske inicijative, dok je izbegavao dugoročne političke procese. Ovakva strategija bila je vidljiva i u njegovoj ulozi u postizanju Vašingtonskog sporazuma iz 2020. godine, kojim su Beograd i Priština ostvarili određeni napredak na polju ekonomske saradnje.

Stručnjaci sada nagađaju da bi, ukoliko Tramp ponovo preuzme sličnu politiku, njegova administracija mogla nastaviti da daje prednost brzim rešenjima, uz smanjen fokus na političke pregovore. Kako bi se ta rešenja odrazila na gorućim pitanjima u zemlji, pitali smo političkog analitičara Dejana Miletića, koji u drugom mandatu Donalda Trampa vidi šansu Srbije jer "SAD u regionu nemaju preterani interes, što nama daje prostora da se nametnemo".

dr Dejan Miletić.jpg
Kurir TV/Screenshot 

Kako je u izjavi za MONDO rekao, Americi Srbija znači u velikoj meri kao država koja drži ključeve stabilnosti, pa ukoliko žele da rešavaju region, to mogu da učine sklapanjem strateških saveza izlazeći u susret našim interesima".

"Povratak Trampa će značiti rasterećenje u velikoj meri zbog delovanja obaveštajnog sistema SAD i EU, koji je koordinisan od strane SAD. S druge strane, orijentacija će biti na ekonomiji, a ne političkim pitanjima i ta dva stuba američke nove politike biće konstanta. Čini mi se, posmatrajući promene u Evropi i rastu suverenitičkih snaga, da je moguće tražiti i nove politike prema regionu, jer tim snagama nije prihvatljivo otcepljenje dela jedne države i proglašavanje nacionalne manjine za populaciju koja ima prava na još jednu državu", izjavio je Miletić za naš portal.

To, smatra on, stvara prostor za energičniju spoljnu politiku koja bi mogla da podrazumeva i neka otpriznavanja na koja do sada nismo mogli da računamo.

Tokom njegovog prethodnog mandata, SAD su se manje fokusirale na Balkan, što je otvorilo prostor za veći uticaj drugih globalnih aktera, poput Rusije i Kine. Za Srbiju je to značilo veću slobodu da balansira između Istoka i Zapada, ali i manje pritiska na rešavanje pitanja Kosova.

Sporazum iz Vašingtona 2020. godine, koji je pod pokroviteljstvom Trampove administracije potpisan, bio je simbol ovog pragmatičnog pristupa – fokusiran na ekonomska, a ne politička pitanja.

"Tramp sprema 200 akata"

Značaj novog Trampovog mandata ocenio je i predsednik Srbije, Aleksandar Vučić, koji ga je nazvao liderom epohe.

Aleksandar Vučić (18).jpg
Kurir/Zorana Jevtić 

"Donald Tramp sprema 200 akata koje će već prvog ili drugog dana po dolasku na vlast usaglašene da donese. Kad on to donese, ruši se ceo sistem lažnog liberalnog sveta koji je postojao, u kom su postojale njihove sluge koje su podobne i dobre, a ovi svi drugi su zli i loši", rekao je Vučić.

Globalne krize stavljaju u drugi plan region

Brojne globalne krize mogle bi staviti region u drugi plan, zbog kojih se svetske sile neće s pažnjom baviti našim gorućim pitanjima, smatraju stručnjaci.

U poređenju sa situacijom iz 2016. godine i prvim mandatom Donalda Trampa, u ovom trenutku u svetu ima nekoliko ozbiljnih kriza koje predstavljaju neposrednu pretnju po interese SAD.

Donald Tramp
EPA/ALLISON ROBBERT / POOL/AFP POOL 

Retorika trenutne Trampove kampanje, koja uključuje povlačenje iz "beskrajnih ratova" i koncentraciju na domaću ekonomiju, sugeriše nastavak politike neintervencionizma. To bi za Srbiju značilo zadržavanje statusa quo na Balkanu i manje direktnog američkog pritiska na otvorena regionalna pitanja.

"Zategnuti međunarodni odnosi" i trenutni sukobi vode svet u jedan neizbežan širi konflikt, da li na Bliskom ili Dalekom istoku, smatra Miletić, a njegov stav dele i drugi analitičari i poznavaoci međunarodne politike. To umnogome odvlači pažnju od Zapadnog Balkana pa i Kosova, zaključak je.

Ipak, u odnosu na Bajdenovu administraciju, Tramp je Balkan posmatrao dosta drugačije u odnosu na Brisel, pa je moguće da novi predsednik SAD oživi ideju o kosovskom pitanju.

"Teže od onoga što smo imali u Bajdenovom mandatu ne može biti. To je bilo vrhunac složenosti svega što je Srbija morala da prolazi u poslednjih 15 godina. Najteže karte su bile u rukama albanskih lobista, a oni nisu daleko odmakli osim što su uništili kvalitet života Srba na KiM", dodao je Miletić.

Tokom prvog mandata, Tramp je posredovao u potpisivanju Vašingtonskog sporazuma između Beograda i Prištine, koji je postavio temelje za ekonomski dijalog i saradnju. Predstavnici njegovog tima veruju da bi slični projekti mogli dodatno povezati region sa SAD kroz nove trgovinske i investicione sporazume.

(Mondo.rs)

S njima je saglasan i predsednik Aleksandar Vučić koji je rekao da veruje u Donalda Trampa i nazvao ga liderom epohe.

„Donald Tramp sprema 200 akata koje će već prvog ili drugog dana po dolasku na vlast usaglašene da donese. Kad on to donese, ruši se ceo sistem lažnog liberalnog sveta koji je postojao, u kom su postojale njihove sluge koje su podobne i dobre, a ovi svi drugi su zli i loši“, rekao je Vučić.

Ali, osim „borbe protiv globalista“ koja raduje srpske zvaničnike, s povratkom republikanaca raste i nada da bi SAD mogle da budu naklonjenije Srbiji u procesu dijaloga s Kosovom.