Dejstvo osiromašenog uranijuma koji je tokom bombardovanja bačen na našu zemlju 1999. godine izaziva oprečna mišljena stručne javnosti - od toga da je glavni uzročnik kancerogenih oboljenja, do toga da je bezopasan.
Tokom bombardovanja 1999. na teritoriju Srbije bačeno je između 10 i 15 tona osiromašenog uranijuma, a najviše je bačeno na KiM, ali i jug Srbije.
"Kada porede kolika je to radioaktivnost uranijuma neko je izračunao da kilogram banana jednako je kilogram osiromašenog uranijuma", navodi radiolog Aleksandar Ivković.
Međutim, doktorka Antioneta Gati, kaže: "Nakon samo šest meseci boravka tamo vojnici su se vraćali bolesni”.
Do danas je umrlo 300 italijanskih vojnika, 4.000 je bolesno, a osnovali su i društvo žrtava osiromašenog uranijum, objavila je Prva televizija, navedeno je na sajtu B92.
Prema podacima koji se već godinama iznose, na teritoriju naše zemlje tokom NATO agresije bačeno je 15 tona municije s osiromašenim uranijumom – najviše na Kosovo i Metohiju, a gađani su i Pčinjski okrug i Crna Gora.
POGLEDAJTE MESTA KOJA SU NAJVIŠE GAĐANA OSIROMAŠENIM URANIJUMOM:
Vojni lekar Enio Letijeri izjavio je u julu ove godine tokom saslušanja pred istražnom komisijom koja ispituje posledice upotrebe osiromašenog uranijuma da je italijanski kontingent u misiji na Kosovu i Metohiji pio, barem do 2016, kancerogenu vodu.
PROČITAJTE JOŠ:
"Dok sam živ, plakaću za njima": Goran Vesić kroz suze objasnio zašto podnosi ostavku (Video)
Zvezda od dominacije do problema u Pioniru: Trojkaška rapsodija, drama i pobeda u derbiju kola!
Dominacija Partizana u Železniku: Ubedljiva pobeda za 7-0, razigrao se i Vašington
Goran Vesić podnosi ostavku!
Vladan Milojević se ne plaši Barselone: Je l' znate vi kakav je ovo uspeh za srpski fudbal?!