Nacrt je objavljen na internet strani Ministarstva, zajedno sa radnim tekstom Ustavnog zakona za sprovođenje ustavnih amandamana, a kako iz Ministarstva navode nacrt je usaglašen "sa određenim komentarima sa drugog kruga javne rasprave", a uneta su i sasvim nova rešenja.

Definisanje zaštitnog mehanizma koji treba da omogući izbor svih članova Visokog saveta sudstva i Visokog saveta tužilaca, i da spreči blokadu njihovog izbora predstavlja novo rešenje u nacrtu izmena, saopštilo iz ministarstvo.

Kako je navedeno, preciznije je definisan pojam "istaknuti pravnik", što je bio jedan od zahteva stručne javnosti tokom javne rasprave.

Detaljno su navedeni i razlozi za razrešenje sudija i zamenika javnog tužioca, a izmenjene su i odredbe o premeštaju sudija, kao i nespojivost funkcija sudija, javnog tužioca i zamenika javnog tužioca.

U delu koji se odnosi na rad Visokog saveta sudstva, izostavljen je "zlatni glas" predsednika VSS, prilikom glasanja članova VSS.

Takođe, izostavljena je i odredba kojom disciplinski postupak i postupak razrešenja sudija i predsednika sudova može pokrenuti i ministar nadležan za pravosuđe, piše u saopštenju.

Radni tekst Ustavnog zakona definiše rokove u kojima će se Zakon o sudijama, Zakon o uređenju sudova i Zakon o javnom tužilaštvu, kao i Zakon o Visokom savetu sudstva, Zakon o državnom veću tužilaca i Zakon o Pravosudnoj akademiji uskladiti sa ustavnim amandmanima.

Promene Ustava, kada i kako...

Takođe, radni teksta zakona propisuje da sudije Vrhovnog kasacionog suda nastavljaju svoju funkciju u Vrhovnom sudu Srbije, a da zamenici Republičkog javnog tužioca nastavljaju da obavljaju funkciju u Vrhovnom javnom tužilaštvu Srbije.

Ministarstvo pravde navodi da bez pozitivne ocene Venecijanske komisije radnog teksta ustavnih amandmana neće ići u dalju proceduru usvajanja.