U intervjuu za beogradski tabloid "Srpski telegraf", ambasador Skot je na pitanje da li je zadovoljan komunikacijom koju ima s predsednikom Vučićem rekao da je predsednik uvek spreman na razgovor o pitanjima od zajedničkog značaja.

"Nekada se sastajemo u četiri oka, nekada u prisustvu naših savetnika, ali su ti razgovori uvek iskreni i otvoreni i ja zaista cenim kod predsednika upravo to što je iskren i jasan. Ne slažemo se uvek, ali i kada se ne slažemo, ponašamo se džentlmenski. On snažno zastupa interese Srbije i nadam se da prepoznaje da je moja uloga takođe da predstavljam interese i politiku SAD", rekao je Skot.

Na pitanje da li očekuje da bi u Beloj kući mogao da prisustvuje potpisivanju sporazuma između Srba i Albanaca, on je odgovorio:

"Ako mislite na svečanost potpisivanja od lidera Srbije i Kosova, svakako se tome nadam. Mi i dalje verujemo da je došlo vreme za sporazum, ali samo ako su sve strane spremne na kompromis i prepoznavanje potreba svojih suseda. Da bi se to ostvarilo, potrebno je da se obe strane vrate za pregovarački sto", rekao je Skot.

Skot o Kosovu: Ne kriviti samo Prištinu

Dodao je da, međutim, dok se to ne desi, sumnja da će doci do napretka ka prostizanju pravnoobavezujućeg sporazuma o sveobuhvatnoj normalizaciji odnosa, jer je potrebno da i Beograd i Priština pokazu veću želju za tim nego što se u ovom trenutku vidi.

Komentarišući hoće li i kada Srbija ući u EU, Skot je rekao da ako je Srbija opredeljena da usvoji potrebne reforme u smislu jačanja pravne države i da usvoji evropske zakone i propise, onda veruje da Srbija još uvek može da ostvari taj cilj do 2025.

Na pitanje kako komentariše proteste u Srbiji i upade i pretnje medijima i vređanje novinara, on je odgovorio da je pravo na protest i na slobodno iskazivanje stavova, pa i onih koji su protiv vlasti, jedna od temeljnih odlika svakog demokratskog društva.

UZVRATILI ISTOM MEROM: Skotu dali pravu mapu Srbije

"Odgovornost Vlade je da opoziciji obezbedi prostor i klimu koji omogućavaju neometanu slobodu govora i javnog okupljanja, što podrazumeva i pristup javnosti putem javnog servisa koji finansiraju poreski obveznici u Srbiji", rekao je američki predsednik.

Dodao je da je, međutim, u isto vreme dužnost odgovorne opozicije da protesti budu mirni i da se ne pribegava nasilju.

"Građanska neposlušnost je jedno, a namerno uništavanje imovine ili ugrožavanje zakonom zaštićenih prava drugih je nešto sasvim drugo i neprihvatljivo. Nažalost, pretnje predstavnicima medija i uvrede na račun novinara su postale uobičajena pojava širom regiona i videli smo mnogo primera poslednjih meseci", kazao je Skot.

Odgovarajući na pitanje kada će predsednik SAD Donald Tramp posetiti Srbiju, Skot kaže da državne posete predsednika SAD najavljuje Bela kuća, a ne ambasadori u zemljama domaćina.

"Prema tome, nemam odgovor na vaše pitanje, ali bi mi bilo veoma drago da nam predsednik dođe u posetu", rekao je Skat.