Međutim, kaže Dačić, tada su tome protivile SPC, ali i katolička i evagelistička crkva i islamska verska zajednica.

"Oni su bacili anatemu na Božidara Đelića zbog donošenja tog zakona", rekao je Dačić na TV Hepi i naglasio da se u Srbiji vraća imovina crkvama, dok se u Crnoj Gori odvija nacionalizacija, odnosno podržavljenje crkvene imovine, kao što je bilo posle 1945. godine.

Dačić je rekao se niko iz EU ne oglašava za prava 29 odsto Srba u Crnoj Gori i navodi da bi bila kao kriza oko Irana da Srbija donese zakon o slobodi veroispovesti na način kao što ga je usvojila Crna Gora.

"Zamislite kada bi Srbija sada donela zakon gde bi verske zajednice bile regulišane na način kao u Crnoj Gori, da mi sad možemo da raspolažemo biskupijom ili možda da raspolažemo džamijama ili sinagogama ovde u Srbiji. To bi bila kao kriza oko Irana", rekao je Dačić.

Dačić kaže da je vlast u Crnoj Gori potpisala sve što su mogli da potpišu poslednjih 20, 30 godina protiv interesa Srbije.

Oni, kako navodi, čak i ne pitaju šta potpisuju.

Kaže da je njegova izjava da je zadatak Srbije da razbije agenture crnogorskih službi koje deluju iz Srbije protiv interesa srpskog naroda i SPC u Crnoj Gori, okarakterisana kao fašistička.

"A nije fašizam da se ukinu prava 30 odsto građana Crne Gore? Nije fašizam što neko ne može da se zaposli u državnoj službi", upitao je Dačić.

Podseća da je na poslednjem popisu stanovništva u Crnoj Gori 29 odsto stanovništva se izjasnilo da su Srbi, 42 odsto da im je maternji jezik srpski, više od 70 odsto su pravoslavne vere.

Dačić je danas ocenio kao moralnu obavezu svakog ko je poreklom iz Crne Gore da ne ćuti na "otimanje srpskih svetinja" i dodao da "Srbi i Crnorci jesu braća", ali da "treba preispitati da li se braća tako ponašaju".

Objašnjavajući na koga je mislio kad je rekao da treba preispitati da li oni koji podržavaju vlast Mila Đukanovića zaslužuju državljanstvo Srbije, Dačić je na Televiziji "Hepi" izjavio da "nije mislio na obične građane i one koji su generacijama u Srbiji", već na one koji "imaju poslovne imperije, klanove i rade za crnogorske agenture", i rekao da ponekad misli da su "Srbi u Srbiji ugrožena kategorija".

"Ne mogu agenture da iz Srbije rade protiv Srbije, ja ne pričam o običnim ljudima koji su ko zna kad došli, i tako misli većina građana" rekao je Dačić i naglasio da on ima "niz saradnika poreklom iz Crne Gore, ali su to ljudi koji imaju osećaj zajedništva".

Dačić je one koji su ga kritikovali zbog izjave o Crnogorcima u Srbiji, pitao zašto nisu kritikovali Đukanovića koji je "ugrozio prava 30 odsto stanovnika" i dodao da "neke javne ličnosti potpisuju sve što je protiv Srbije".

Dačić je ponovio da se "Srbija zalaže za mir i za dijalog".