Prijemup povodom obeležavanje ove godišnjice su prisustvovali ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Zoran Djorđević, predstavnici diplomatskog kora, visoke zvanice i ličnosti iz srpskog i francuskog javnog i kulturnog života.
Ambasador Falkon je kazao da su odnosi dve države uspostavljeni davno pre 1839. godine, još u Srednjem veku, venčanjem Jelene Anžujske i srpskog kralja Uroša I 1245. godine.
Falkoni je rekao da osnaženi zajedničkom prošlošću, možemo spokojno gledati ka budućnosti i podsetio da je francuski predsednik Emanuel Makron u svom govoru u Beogradu prošle godine u junu na srpskom kazao: "zahvalnost Francuske Srbiji i Srbije Francuskoj".
"To je obećanje koje je okrenuto budućnosti, obećanje o tome da nikada ne treba zaboraviti herojstvo onih koji su prihvatili da žrtvuju svoju sadašnjost za našu budućnost", naveo je Falkon i dodao da je srdačna poseta predsednika Makrona Beogradu neosporno reafirmisala želju Francuske da se vrati na Balkan i u Srbiju i time ojačaju bilateralni i ekonomski odnosi dve zemlje, ali i u oblasti kulture i nauke.
Pre prijema u Ambasadi, u Srpkoj akademiji nauka i umetnosti, istim povodom, počasni profesor na Sorboni i i inostrani član SANU Žan - Pol Bled održao je predavanje iz istorije odnosa dve zemlje, posebno naglašavajući kao jedan od značajnijih perioda Prvi svetski rat.
Bled je naveo da odnosi Francuske i Srbije datiraju iz 1838. godine, a da je 1839. godine osnovan prvi srpski konzulat u Parizu, dok se prvo diplomatsko predstavništvo Francuske u Beogradu zvalo "Konzularna agencija Francuske u Srbiji" i osnovana je 6. novembra 1838. godine.
Bled je dodao da je kasnije u Kragujevcu knez Mihailo Obrenović primio akreditivna pisma prvog francuskog konzula, a prva diplomatska misija Francuske je zvanično otvorena 24. marta u Beogradu.
"Na Berlinskom kongresu se desilo i da je prvi ambasador Francuske u Srbiji uručio 1879. godine svoja akreditivna pisma knezu Milanu Obrenoviću", ispričao je Bled i dodao da je iste godine došlo i do otvaranja ambasade Srbije u Parizu, kada je Jovan Marinović uručio svoje akreditive.
Tokom celog tog perioda i nadalje, kako je naveo Bled, srpska elita je u francuskoj videla jedan politički model, školu liberalizma, a potom i školu demokratije.
"Taj model je na razne načine služio kao referenca srpskim političkim strankama - liberalima, naprednjacima i radikalima", kazao je Bled i naveo da je prodiranje tih ideja podstaknuto i boravkom srpskih studenata u Francuskoj.
On je rekao da je Francuska u tom periodu sagledavana i smatrana zemljom koja pruža podršku programu nacionalne nezavisnosti, Pariz je sa simpatijom posmatrao i napredovanje Srbije u Balkanskim ratovima.
Jedan od značajnijih događaja u zajedničkoj istoriji jeste Prvi svetski rat tokom kojeg je, kako podseća Bled, između dva naroda izgrađeno "bratstvo po oružju".
Bled kaže da je od izbijanja Velikog rata, Francuska bila na strani Srbije, a u početku dok je srpska vojska pobeđivala u bitkama, u Francuskoj je javno mnjenje bilo oduševljeno "herojskom Srbijom".
Bled je podsetio da 1915. godine, uprkos hrabrosti, srpska vojska nije mogla da se odupre i da bi izbegla kapitulaciju krenula preko Albanije u Grčku. Francuska je preuzela 150.000 preživelih vojnika pre nego što su pregrupisani na Krfu.
Jovanović spasao Partizan: Odbranio penal, "zaključao" gol i sačuvao tri boda za kraj godine!
Lalatović skočio na Dudića, novinari sprečili tuču! Pogledajte haos posle utakmice u Novom Sadu
Tri noćenja na Zlatiboru 460.000 dinara! Turisti šokirani cenama za Novu godinu, od cifre će vam se zavrteti
Mondo ukrštenica za 22. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Ameri hoće Stojakovića da bi nas pobedili: Srbija i Grčka u strahu, SAD hoće da otme Andreja!