Iza nas je jedna teška i napeta sedmica u srpskom parlamentarnom životu. 

Nakon niza incidenata i današnjeg štrajka glađu u koji su stupila po dva poslanika opozicije i vlasti, Narodna skupština je oko 17.45 sati usvojila izborne zakone i izmene i dopune Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti.

Usvojen je predlog zakona o izboru narodnih poslanika za kog je u celini glasao 131 poslanik, a protiv je bilo 12 i uzdržanih dva.

Za predlog zakona o izmeni zakona lokalnim izborima u celini glasalo je 143 poslanika, a  jedan je bio protiv.

Predlog Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti glasalo je 130 poslanika, a  jedan je bio protiv.

Za sva tri zakona izglasana je i odluka da stupe na snagu ranije od osmog dana od dana objavljivanja u Službenom glasniku.

Usvojena je i odluka o izmenama zakona o imenovanju i razrešenju članova RIK-a i zamenika članova RIK-a.

ŠTA DONOSE ZAKONI


S obzirom na to da nisu sve stranke koje žele da učestvuju na izborima predale liste, one će nastaviti proces prikupljanja potpisa, a osim javnih beležnika, potpise birača će overavati i opštinske i gradske uprave.

Za izbor narodnih poslanika potrebno je 10.000 potpisa, a rokovi za predaju lista na oba nivoa su 15 dana pre održavanja izbora.

Osnovni sudovi i dalje mogu da overavaju potpise birača, ali samo u opštinama i gradovima u kojima nema javnih beležnika.

Drugi razlog predloga izmena i dopuna Zakona o izboru narodnih poslanika je ''politički dogovor'' koji je postignut na sastanku predsednika Srbije Aleksandra Vučića i predstavnika svih lista koje su zainteresovane da učestvuju na izborima 21.juna.

Izmenama i dopunama Zakona o Zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti povećava se najniži iznos novčane kazne za kršenje propisa o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti sa 30.000 na 50.000 dinara.

Takođe, pošto pandemija još traje, propisano je da zakon stupi na snagu danom objavljivanja u Službenom glasniku, a ne osmog dana od objavljivanja.

Zakonom je propisano da su zdravstvene ustanove - državne i privatne, preduzetnici, zdravstveni radnici i svi građani, dužni da sprovode propisane mere i da postupaju po rešenju sanitarnog inspektora.

BURNI DANI U SKUPŠTINI

Za vreme usvajanja Zakona ispred parlamenta su bili u toku štrajkovi glađu, ali i okupljanje pristalica dve strane.

Pomenute zakone su pre dva pred poslanicima branili ministar državne uprave i lokalne samouprave Branko Ružić i ministar zdravlja Zlatibor Lončar

Ali upravo početak te sednice Skupštine Srbije bio je vrhunac ozbiljnih dešavanja u srpskom parlamentarnom životu. 

Pristalice Dveri, predvođeni njihovim liderom Boškom Obradovićem, su pred početak same sednice odlučili da "blokiraju" ulaz u Skupštinu Srbije i izazvali niz incidenata. 

 Od guranja, unošenja u lice, pa i do fizičkih kontakata

Dveri su se tako "gurali" i unosili u lice ministru zdravlja Zlatiboru Lončaru uz pretnje "da će završiti na robiji", a sve je kulminiralo kada je poslanik vladajuće koalicije Marijan Rističević ulazio u Skupštinu Srbije. 

Tada je došlo do ogromne gužve, guranja poslanika Rističevića, kome je tom prilikom ispcepan sako. 

Ni unutar same zgrade nije bila ništa bolja situacija, poslanica Dveri Marija Janjušević je napala verbalno poslanika SNS-a Milovana Drecuna, kome je vikala da je "izdao Kosovo" unoseći mu se u lice. 

Ni početak ove nedelje, na sednici kada je ukinuto vanredno stanje u Srbiji nije bilo drugačije. 

Sve je počelo kada je lider Dveri Boško Obradović na početku sednice došao do govornice i počeo da zviždi pištaljkom i time ometa sam početak. 

Njega je na kraju obezbeđenje iznelo iz sale dok se držao i vukao za sobom zastavu Srbije koja stoji u sali Skupštine Srbije. 

Na toj sednici su "pljuštale" uvrede i svađe i tokom nastavka zasedanja.