• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

MILOŠEVIĆ SE UOBRAZIO, SUKOB JE BIO NEIZBEŽAN: Klark o propalim pregovorima u Rambujeu - "mogao je da spreči bombe"

Autor Edin Delibašić

Kklark tvrdi da su vazdušni napadi koji su počeli 24. marta 1999. godine bili upereni protiv tadašnjeg političkog režima.

 slobodan milosevic vesli klark rambuje nato bombardovanje Izvor: Profimedia

Vesli Klark, bivši general američke vojske tvrdi da verovatno ne bi došlo do NATO bombardovanja 1999. godine da je jugoslovensko rukovodstvo prihvatilo sporazum u Rambujeu.

NATO intervencijom je okončano, tvrdi Klark, etničko čišćenje koje se događalo u tom trenutku, a građanima Kosova je pružena prilika da uspostave sigurnost i demokratiju.

Možda će vas zanimati

"Posao još nije završen", smatra Klark jer i dalje postoje tenzije između Srbije i Kosova, a kako kaže, napetosti postoje i između Bugarske i Severne Makedonije, kao i na Balkanu.

Klark tvrdi da je "sporazum ponuđen predsedniku Slobodanu Miloševiću u osnovi bio identičan sporazumu predviđenom za Bosnu i Hercegovinu".

Klark smatra da se Milošević "uobrazio". Kada je 1995. godine trebalo prebaciti trupe do Bosne i Hercegovine, Milošević je sa odobravanjem gledao na tu akciju, dok je četiri godine kasnije sve odbacio. Bivši američki general ocenjuje i da je Milošević sabotirao odnose, pregovore i da je sukob bio neizbežan.

Vazdušni napadi su "bili upereni protiv tadašnjeg političkog režima", tvdi Klark. Navodi i da se Milošević nije predomislio i da je pribegao oružanom sukobu.

"Njegove trupe su počinile brojne brutalnosti na Kosovu tako da je on ishod učinio neizbežnim", smatra Klark i dodaje da je posle svega nekoliko dana Alijansi postalo jasno da se Milošević mora odreći Kosova.

"Da se nije okrenuo oružju možda bi pomirenje bilo moguće, danas bi možda bilo više mira, ne bi bilo aktuelne napetosti", smatra Klark i dodaje da su se srpske vojne i policijske snage povukle sa Kosova, ali da je u Srbiji, kaže, i dalje sveprisutno nezadovoljstvo ishodom.

Na pitanje novinara Glasa Amerike da li postoje reči utehe za građane koje nisu imale nikakve veze sa Miloševićem, ali su oni i njihove porodice stradale, Klark kaže da su "devedesete bile teške godine za Srbe".

Klark kaže i da se osećao "užasno" zbog civilnih žrtava čiji je uzrokom bilo njihovo pogrešno ciljanje. On navodi da je bilo stvari koje su činili pogrešno tokom kampanje i ljudi su gubili živote. Intervencija NATO je počela 24. marta, okončana 10. juna 1999. godine, a odluka o intervenciji, bez saglasnosti Ujedinjenih nacija, doneta je nakon neuspešnih pregovora u Rambujeu i Parizu, februara i marta 1999.

(MONDO/Tanjug)

Pročitajte i ovo

Komentari 9

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Prdonja

Sram vas bilo , bombardovali ste nas bez razloga i bez ikakvog povoda . A ljude koje ste branili tada i koje branite i dalje su veci dusmani i veci zlotvori nego mi samo pogledaj te koliko su ubili Vojnika Jugoslavije i P{olicajaca Jugoslavije , a gde su jos civilne zrtve koje su ubili u toku svojih teroristickih aktivnosti koji nisu bili sa njima , i koji nisu njihove vere ...

zolja

Za razliku od nekolicine, koji se posle toliko godina, pomalo posipaju pepelom i malo kao kaju, ovaj i dalje svira .... u isto cemane. Kao, "mi smo bombardovali rezim", a narod su voleli i milovali.

горан

Глуп и арогантан, нема горе комбинације

special image