• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

GRAD ŠABAC JEDAN OD RETKIH KOJI PAMETNO ULAŽE U ZAŠTITU ŽIVOTNE SREDINE! Građani tako štede novac za račune i energiju

Autor Teodora Boškovski

Šabac je jedan od retkih gradova u Srbiji gde se grejanje plaća po potrošnji, a ne po kvadraturi objekta.

 Kako Grad Šabac brine o životnoj sredini i štedi novac građana Izvor: Youtube/printscreen/UNDPSerbia

Grad Šabac ima veliki potencijal koji pametnim ulaganjima i investicijama može da dostigne svoj maksimum. Među prioritetima je i zaštita životne sredine. Grad na obali reke Save ima i te kako mogućnosti za to, što je i ranije dokazao izgradivši moderno postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda koje funkcioniše od 2017. godine, a čiji je cilj smanjenje negativnih uticaja na stanovništvo i okolinu, kao i zaštita istih.

Šabac je jedan od gradova koji spada u industrijske i u okruženju ima različita inudstrijska postrojenja. Kada se tome doda i uticaj pojedinca na zagađenje vazduha, čista i zdrava okolina postaju prioritet.

Istraživanje UNDP Srbija iz aprila 2021. godine govori da se od 21.000 domaćinstava u Šapcu, 10.000 njih i dalje greje na čvrsta goriva – ugalj i drva. Tokom zime i grejne sezone ovo predstavlja jedan od glavnih izvora zagađenja vazduha. Takođe, direktno se na ovaj način doprinosi i emisijama gasova sa efektom staklene bašte koji utiču na podizanje temperature planete. Kako bi motivisali što više građana da pređu na daljinsko grejanje, u javnom komunalnom preduzeću (JKP) "Toplana-Šabac" su odlučili da ne naplaćuju troškove priključenja na sistem. Takođe su pronašli način da istovremeno uštede i novac građanima za račune i energiju koja se troši za grejanje.

Izvor: Youtube/printscreen/UNDPSerbia

Šabac je jedan od retkih gradova u Srbiji gde se grejanje plaća po potrošnji, a ne po kvadraturi objekta, izjavio je direktor JKP Toplana-Šabac, Slobodan Jerotić. Upravo ovakav način grejanja, ali i uštede Grad Šabac razlikuje od većine gradova u Srbiji, što ujedno može da posluži kao primer dobre prakse svim ostalim lokalnim samoupravama.

"U svakom stanu u zgradi koju smo izolovali sa 10 centimetara vune ili stiropora, građani su uštedeli između 150 do 500 evra po grejnoj sezoni, u zavisnosti od kvadrature, dok je u celom objektu dva do tri puta smanjena emisija ugljen-dioksida (CO2)", navodi Slobodan Jerotić, direktor JKP "Toplana-Šabac".

Izvor: Youtube/printscreen/UNDPSerbia

Takođe, osim pametnog sistema daljinskog grejanja i izolacije zgrada radi uštede energije, Grad Šabac počeo je da koristi i obnovljive izvore energije. U saradnji sa prvom Energetskom zadrugom u Srbiji, nastalom udruživanjem građana kroz projekat "Sunčani krovovi Šabac", na krovu Toplane instalirana je mala solarna fotonaponska centrala od 3 kilovata. Kako je ranije najavio Slobodan Jerotić, krajnji cilj energetske politike Grada Šapca je da do 2050. godine bude potpuno energetski nezavisni od fosilnih goriva. Ostvarivanjem tog plana, emisije CO2 u Šapcu će biti svedene na minimum, a ceo grad će postati energetski efikasniji i pametniji u procesu prilagođavanja na klimatske promene i izazove koje one donose.

Tekst je objavljen u sklopu projekta koji je sufinansiran iz budžeta Grada Šapca. Stavovi izneti u podržanom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.

(MONDO)

Možda će vas zanimati

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

šapčanin

Na udaljenosti od nekih 25 km (putem),termalna voda temp. preko 80 step.curi li curi,i nikom ništa. Bogatić je u pitanju. Eto ekološko grejanje.

special image