Grad Šabac ima veliki potencijal koji pametnim ulaganjima i investicijama može da dostigne svoj maksimum. Među prioritetima je i zaštita životne sredine. Grad na obali reke Save ima i te kako mogućnosti za to, što je i ranije dokazao izgradivši moderno postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda koje funkcioniše od 2017. godine, a čiji je cilj smanjenje negativnih uticaja na stanovništvo i okolinu, kao i zaštita istih.
Šabac je jedan od gradova koji spada u industrijske i u okruženju ima različita inudstrijska postrojenja. Kada se tome doda i uticaj pojedinca na zagađenje vazduha, čista i zdrava okolina postaju prioritet.
Istraživanje UNDP Srbija iz aprila 2021. godine govori da se od 21.000 domaćinstava u Šapcu, 10.000 njih i dalje greje na čvrsta goriva – ugalj i drva. Tokom zime i grejne sezone ovo predstavlja jedan od glavnih izvora zagađenja vazduha. Takođe, direktno se na ovaj način doprinosi i emisijama gasova sa efektom staklene bašte koji utiču na podizanje temperature planete. Kako bi motivisali što više građana da pređu na daljinsko grejanje, u javnom komunalnom preduzeću (JKP) "Toplana-Šabac" su odlučili da ne naplaćuju troškove priključenja na sistem. Takođe su pronašli način da istovremeno uštede i novac građanima za račune i energiju koja se troši za grejanje.
Šabac je jedan od retkih gradova u Srbiji gde se grejanje plaća po potrošnji, a ne po kvadraturi objekta, izjavio je direktor JKP Toplana-Šabac, Slobodan Jerotić. Upravo ovakav način grejanja, ali i uštede Grad Šabac razlikuje od većine gradova u Srbiji, što ujedno može da posluži kao primer dobre prakse svim ostalim lokalnim samoupravama.
"U svakom stanu u zgradi koju smo izolovali sa 10 centimetara vune ili stiropora, građani su uštedeli između 150 do 500 evra po grejnoj sezoni, u zavisnosti od kvadrature, dok je u celom objektu dva do tri puta smanjena emisija ugljen-dioksida (CO2)", navodi Slobodan Jerotić, direktor JKP "Toplana-Šabac".
Takođe, osim pametnog sistema daljinskog grejanja i izolacije zgrada radi uštede energije, Grad Šabac počeo je da koristi i obnovljive izvore energije. U saradnji sa prvom Energetskom zadrugom u Srbiji, nastalom udruživanjem građana kroz projekat "Sunčani krovovi Šabac", na krovu Toplane instalirana je mala solarna fotonaponska centrala od 3 kilovata. Kako je ranije najavio Slobodan Jerotić, krajnji cilj energetske politike Grada Šapca je da do 2050. godine bude potpuno energetski nezavisni od fosilnih goriva. Ostvarivanjem tog plana, emisije CO2 u Šapcu će biti svedene na minimum, a ceo grad će postati energetski efikasniji i pametniji u procesu prilagođavanja na klimatske promene i izazove koje one donose.
Tekst je objavljen u sklopu projekta koji je sufinansiran iz budžeta Grada Šapca. Stavovi izneti u podržanom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.
(MONDO)
Partizan izgubio uz zvuk sirene! Opet nije ušla kada je bilo najvažnije, serija poraza sve duža!
Crvena zvezda razbila Albu u Pioniru: Morala je da pobedi i uradila je to furiozno!
Da li je vreme za alarme u Partizanu? Četiri uzastopna poraza u Evroligi, a najteže tek dolazi
"Došli su na odmor, ali idu kući sa porazom" Trener Pariza peckao Grobare zbog poraza za infarkt
Istorija srpskog fudbala, evropska pobeda u Bačkoj Topoli! TSC razbio Švajcarce, pamtiće dugo Miloša i Petra