Grad Šabac ima veliki potencijal koji pametnim ulaganjima i investicijama može da dostigne svoj maksimum. Među prioritetima je i zaštita životne sredine. Grad na obali reke Save ima i te kako mogućnosti za to, što je i ranije dokazao izgradivši moderno postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda koje funkcioniše od 2017. godine, a čiji je cilj smanjenje negativnih uticaja na stanovništvo i okolinu, kao i zaštita istih.
Šabac je jedan od gradova koji spada u industrijske i u okruženju ima različita inudstrijska postrojenja. Kada se tome doda i uticaj pojedinca na zagađenje vazduha, čista i zdrava okolina postaju prioritet.
Istraživanje UNDP Srbija iz aprila 2021. godine govori da se od 21.000 domaćinstava u Šapcu, 10.000 njih i dalje greje na čvrsta goriva – ugalj i drva. Tokom zime i grejne sezone ovo predstavlja jedan od glavnih izvora zagađenja vazduha. Takođe, direktno se na ovaj način doprinosi i emisijama gasova sa efektom staklene bašte koji utiču na podizanje temperature planete. Kako bi motivisali što više građana da pređu na daljinsko grejanje, u javnom komunalnom preduzeću (JKP) "Toplana-Šabac" su odlučili da ne naplaćuju troškove priključenja na sistem. Takođe su pronašli način da istovremeno uštede i novac građanima za račune i energiju koja se troši za grejanje.
Šabac je jedan od retkih gradova u Srbiji gde se grejanje plaća po potrošnji, a ne po kvadraturi objekta, izjavio je direktor JKP Toplana-Šabac, Slobodan Jerotić. Upravo ovakav način grejanja, ali i uštede Grad Šabac razlikuje od većine gradova u Srbiji, što ujedno može da posluži kao primer dobre prakse svim ostalim lokalnim samoupravama.
"U svakom stanu u zgradi koju smo izolovali sa 10 centimetara vune ili stiropora, građani su uštedeli između 150 do 500 evra po grejnoj sezoni, u zavisnosti od kvadrature, dok je u celom objektu dva do tri puta smanjena emisija ugljen-dioksida (CO2)", navodi Slobodan Jerotić, direktor JKP "Toplana-Šabac".
Takođe, osim pametnog sistema daljinskog grejanja i izolacije zgrada radi uštede energije, Grad Šabac počeo je da koristi i obnovljive izvore energije. U saradnji sa prvom Energetskom zadrugom u Srbiji, nastalom udruživanjem građana kroz projekat "Sunčani krovovi Šabac", na krovu Toplane instalirana je mala solarna fotonaponska centrala od 3 kilovata. Kako je ranije najavio Slobodan Jerotić, krajnji cilj energetske politike Grada Šapca je da do 2050. godine bude potpuno energetski nezavisni od fosilnih goriva. Ostvarivanjem tog plana, emisije CO2 u Šapcu će biti svedene na minimum, a ceo grad će postati energetski efikasniji i pametniji u procesu prilagođavanja na klimatske promene i izazove koje one donose.
Tekst je objavljen u sklopu projekta koji je sufinansiran iz budžeta Grada Šapca. Stavovi izneti u podržanom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.
(MONDO)
Srbija preorala teren i pobedila Švajcarsku u Leskovcu! Veliki trijumf "orlova", ovakve smo ih dugo čekali
Partizan dominirao u Podgorici, ostao perfektan u ABA ligI! Sa pola gasa do 20 razlike, Karlik Džouns blistao
Švajcarci rekli Piksiju da je teren u Leskovcu "najgori ikada": Nisu očekivali ovakav odgovor selektora!
Crvena zvezda pregazila Igokeu u Areni: 23 razlike, pojavio se Majk Daum
Mondo ukrštenica za 13. oktobar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!