• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Uhapšeni Albanci prebačeni u Beograd

Tužilac za ratne zločine Srbije Vladimir Vukčević rekao je danas da je policija tokom noći uhapsila pet Albanaca osumnjičenih za ratne zločine tokom sukoba na jugu Srbije 2001. godine.

Uhapšeni su prebačeni u sedište jedinice MUP za istraživanje ratnih zločina u 14,45 sati.

Njih su dovezli pripadnici žandarmerije u koloni svojih vozila.

U zgradu MUP uveli su ih maskirani žandarmi, a uhapšeni su imali lisice na rukama, vezane na leđima.

Tužilac za ratne zločine Srbije Vladimir Vukčević rekao je novinarima u Beogradu danas da su hapšenja još u toku, ali nije želeo da precizira o kom ratnom zločinu je reč.

Tužilac je dodao da ne može da iznosi više detalja zbog interesa istrage.

Sumnja se da su pripadnici Oslobodilačke vojske Preševa, Medveđe i Bujanovca 2001. godine oteli dva momka, a posle nekoliko dana njihova tela su pronađna u blizini logora kod mesta Breznica.

Jedan momak tada je imao 18, a drugi 19 godina.

Dvojica glavnih osumnjičenih u toj grupi, prema saznanjima Tužilaštva za ratne zločine, nisu dostupni pravosudnim organima Srbije i kriju se na području Kosova i Metohije, ali njihova imena su poznata.

Sumnja se da ova grupa ima veze sa "Gnjilanskom grupom" OVK koja je činila zločine na području Kosova i Metohije 1999. godine.

Hapšenja su izvršena u Bujanovcu i selima Veliki Trnovac i Breznica.



Ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić rekao je danas u Vranju da je policija na jugu Srbije uhapsila ukupno osam osoba, od kojih se pet terete za ratni zločin nad civilima.

Dačić je na konferenciji za novinare kazao da su zbog sumnje da su počinili ratni zločin protiv civila uhapšeni Eljhami Salihi, Mustafa Limani, Šerif Abdiri, Nedir Sefedini i Sevdai Emurlahi.

Dačić je rekao da je akcija Žandarmerije izvedena po nalogu Tužilaštva za ratne zločine, jutros između šest i devet sati.

Bljerim Duraki iz sela Breznice uhapšen je zbog ilegalnog posedovanja oružja, rekao je Dačić.

Prema njegovim rečima, uhapšene su i dve osobe koje su ometale tu akciju.

Jedan od njih je Izet Ćazimi, rođeni brat Ridvana Ćazimija, poznatijeg kao komandant Leši - jednog od komandanata Oslobodilačke vojske Preševa, Medveđe i Bujanovca.

"Amnestija za bivše pripadnike za pripadnike Oslobodilačke vojske Preševa, Bujanovca i Medveđe (OVPBM) ... nije obuhvatala krivična dela ratni zločin protiv civila i sve ono za šta se terete oni koji su lišeni slobode", kazao je Dačić.

On je dodao da jedan od uhapšenih radi kao prevodilac u Misiji OEBS-a.

"Ako istraga pokaže da je zaista učestvovao u ovom zločinu neće ga sačuvati to što je prevodilac OEBS-a. Istragu vodi Tužilaštvo za ratne zločine, a mislim da u OEBS-u ne treba da rade takve osobe, to nije dobro za kredibilitet te organizacije", rekao je Dačić.

Dačić je rekao da je od jutros imao više poziva iz nekoliko ambasada zapadnih zemalja i Misije OEBS u kome su ga, kako je naveo, pitali: "šta vi to radite na jugu Srbije".

Dačić je prvi put pokazao albume sa fotografijama masakriranih lica, rekavši da su to počinili pripadnici Oslobodilačke vojske Preševa, Madveđe i Bujanovca.

"Za ovo mora da se odgovara i nema te sile na ovome svetu koja će nas sprečiti da hapsimo one koji su izvršili ratne zločine", rekao je Dačić i zapitao "hoće li neko ovo da procesuira ili nam je potreban samo odstrel na Srbe, a o svemu ostalom da ćutimo".

Podsećajući da je Fatmir Ljimaj, koji je optužen za ratne zločine nad albanskim i srpskim civilima u bazi OVK u selu Klečka oslobođen, Dačić je istakao da Srbija ima dokaze o njegovim zločinima, ali da to izgleda nikoga ne interesuje.

Dačić je naveo da su prilikom pretresa kuća u akciji hapšenja dve osobe fizički napala Žandarmeriju, na šta im je uzvraćeno istom merom i te osobe su uhapšene, a jedan od njih je Izet Ćazimi, koji je rođeni brat Ridvana Ćazimija, poznatijeg kao "Kapetan Leši". Ćazimi je bio komandant OVPBM.

"Oni koji su napali dobili su adekvatan odgovor od Žandarmerije, niko ne sme da digne ruku na Žandarmeriju. Ko digne ruku na američke marince ima li i dalje tu ruku? Ima protesta i od (albanskih )političara iz ove dve opštine (Bujanovca i Preševa) ali bolje bi im bilo da čuvaju svoju poziciju umesto što daju izjave jer su i oni u tome učestvovali", kazao je Dačić.

On je ukazao da se danas stvorila klima da se sve što uradi Srbija tumači kao politička stvar, a sve što rade protiv Srbije to je nešto drugo.

Dačić je kao primer naveo obeležavanje stradanja pripadnika JNA 1992. godine u Dobrovoljačkoj ulici, gde su juče Sarajlije roditeljima nastradalih vojnika skandirali "ubice, ubice".

Prema njegovim rečima, MUP je pre dve godine došao u posed ostataka žrtava ratnih zločina sa juga Srbije, a postoje i izjave svedoka koji su preživeli mučenja u ilegalnim pritvorskim centrima i zatvorima u Velikom Trnovcu i Breznici.

"Policija radi svoj posao i kad su izbori i kad nisu. Veliki broj ljudi (u opštini Bujanovac) nije u mestu boravka, birali smo vreme kada će biti obuhvaćen veći broj lica. Svako ko je učestvovao u ratnom zločinu bez obzira gde se nalazi moraće da odgovara. Ovo je početak procesa koji treba da dovede do toga da se zaključe slučajevi iz prošlosti", rekao je Dačić.

On je rekao da su "vojska i policija u stanju da održe red i mir i da ne očekuje destabilizaciju na prostoru juga Srbije".

"Nakon potpisivanja vojno-tehničkog sporazuma i formiranja Kopnene zone bezbednosti (KZB) 1999. godine počeli su oružani napadi na građane i pripadnike policije unutar KZB, a demilitarizacijom Oslobodilačke vojske Kosova (OVK) nastaje nova oružana formacija OVPBM sa ciljem otcepljenja opština Bujanovac, Preševo i Medveđa i njihovog pripajanja Kosovu", kazao je Dačić.

On je naveo da je do momenta formiranja OVPBM izvršeno 29 oružanih napada na pripadnike policije i građane u kojima su ubijena tri policajca i dva građanina, dok je sedam policajaca teže i lakše povređeno a jedan građanin je otet i nepoznata mu je sudbina.

Dačić je rekao da je nova oružana formacija OVPBM počela da funkcioniše od 26. januara 2000. godine sa ustrojenom vojnom i političkom komandom, glavnim štabom, komandnim mestima i područnim štabovima unutar KZB sa oko 3.000 pripadnika na prostoru opština Preševo, Bujanovac i Medveđa.

"Od 26. januara 2000. godine do 31.maja 2001. godine, odnosno u vreme trajanja oružanih sukoba sa srpskim snagama bezbednosti izvršeno je 720 oružanih napada od kojih 592 na policiju, 73 na Vojsku Jugoslavije i najmanje 55 oružanih napada na civilna lica", kazao je Dačić.

On je naveo da je u tim oružanim napadima ubijeno 18 i ranjeno 68 policajaca i vojnika, da su oteta četiri policajca od kojih su tri ubijena u ilegalnim zatvorima a jedan oslobođen, i dva pripadnika vojske koji su u ilegalnim zatvorima mučeni i uz posredstvo KFOR-a oslobođeni.

"U tom periodu ubijeno je i osam a ranjeno 16 civilnih lica, dok su 43 osobe otete. U ilegalnim zatvorima, u podrumima i pomoćnim zgradama, koji su bili na najmanje tri lokacije u selima Veliki Trnovac i Breznica u opštini Bujanovac zlostavljani, mučeni i ubijani civili srpske, albanske i romske nacionalnosti kao i pripadnici snaga bezbednosti", kazao je Dačić.

Akcija policije biće nastavljena.

Jedini albanski poslanik u Skupštini Srbije Riza Halimi ocenio je da je ovo hapšenje "nastavak državnog terora" nad albanskom zajednicom.

Halimi je za agenciju Beta kazao da je taj teror "agresivno počeo u decembru 2008, a nastavljen u julu 2009. godine" i da su se zbog toga iselile stotine albanskih porodica sa juga Srbije.

Prema njegovim rečima, nije slučajno što je Dačić hapšenja počeo dva dana pred izbore 6. maja i da takva akcija može da ima dalekosežne posledice po ceo region.

"Namera je da se dobiju jeftini politički poeni, igrajući se sa sudbinom ove države i ovog područja u celosti", rekao je Halimi.

Dodao je da bivši pripadnici Oslobodilačke vojske Preševa, Medveđe i Bujanovca više nisu sigurni u Srbiji iako im je završetkom sukoba 2001. godine garantovana amnestija.

Amnestija ne važi za one koji se sumnjiče za ratne zločine.

Halimi je kazao da je među uhapšenima i jedan odbornički kandidat, koji je povređen u akciji policije.

"Ovo je nastavak političkih procesa sa namerom otvorenog pritiska na Albance ovog područja. Posledica je etničko čišćenje Albanaca koje je pred kraj u opštini Medveđa. od 5.500 Albanaca u Medveđi sada je ostalo samo 600", rekao je on.

Prema njegovim rečima, Albanci su zabrinuti zbog Dačićevih pretnji da će se hapšenja nastaviti.

"To sve dva dana pred izbore. Namera je da se ruše izbori na ovom području da bi onda vlasti postavljale privremene organe i rušili volju građana", rekao je Halimi.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image