• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Tadićevi principi prihvatljivi za sve

Principi i načela buduće vlade, koje je izneo predsednik Demokratske stranke Boris Tadić, prihvatljivi su za većinu stranaka u Srbiji, jednodušna je ocena analitičara i predstavnika pojedinih partija.

Nova srpska vlada, kako je vidi Tadić, trebalo bi da bude fokusirana na razvoj zemlje, zaštitu nacionalnih interesa, borbu za pravedno društvo i borbu protiv korupcije, a najvažniji cilj treba da joj bude dobijanje datuma početka pregovora za članstvo u EU.

Tadić, kojeg deo javnosti vidi kao budućeg premijera, insistira na razgovorima sa koalicionim partnerima o formiranju buduće vlade, što lider socijalista Ivica Dačić smatra pozitivnom i dobrom odlukom, jer uveren je, ne treba gubiti vreme, nego početi konkretne pregovore o formiranju vlade.

Na sastanku lidera koalicije SPS-PUPS-JS sa predsednikom i funkcionerima DS najavljenim za ponedeljak popodne, biće reči o temama koje su vezane za program i politiku nove vlade, najavio je Dačić.

I u stranci Dačićevih koalicionih partnera - PUPS-u, dele stav da razgovor o budućoj vladi treba ubrzati.

"Podržavamo to što su predložili. Insistiraćemo da se u daljim razgovorima doda i pitanje socijalnih dimenzija države i socijalne pravde. Znači, prioriteti vlade treba da budu pre svega evrointegracije, Kosovo i Metohija i odbrana teritorijalnog integriteta, ekonomski odnosi i u tom kontekstu zaposlenost", rekao je funkcioner PUPS Momo Čolaković i dodao da se i dalje insistira na borbu protiv kriminala i korupcije.

Za većinu iznetih principa buduće vlade analitičari kažu da "bi ih potpisala svaka stranka u Srbiji", a među njima, kao najvažniji, apostrofiraju onaj po kojem troškovi krize treba da budu ravnomernije raspoređeni na sve slojeve stanovništva.

Analitičar Dejan Vuk Stanković smatra da su borba protiv korupcije i kriminala i sređivanje stanja u ekonomiji nešto što se podrazumeva i što pokazuje da su "barem identifikovani pravi principi koje treba primeniti u sređivanju prilično haotičnog stanja u društvu i državi".

Stanković je uveren da će navedena načela biti prihvatljiva i za sve ostale partnere DS-a, ali i da će tokom pregovora o vladi biti dodati i još neki principi, koji se odnose na nastavak evrointegracija, nastavak pregovora sa Prištinom, kao i jačanje regionalne saradnje.

Po mišljenju analitičara Milana Nikolića, najvažniji od navedenih principa jeste onaj koji se odnosi na nameru da troškovi krize budu ravnomernije raspoređeni na sve slojeve stanovništva.

On smatra da je prethodna vlada bila u velikoj meri socijalna, daleko više nego vlade pre nje, ali da zbog krize ta njena osobina nije mogla da dođe do izražaja.

Politika nove vladajuće koalicije će, po Nikolićevom mišljenju, više ići ka formuli koja se sada propagira u SAD, a koja podrazumeva više investicija i jaču i aktivniju ulogu države. To je, kako kaže, ono ka čemu se polako kreće i Evropa sa Fransoa Olandom na čelu, uz odbacivanje politike Angele Merkel.

"To će biti više politika u pravcu socijaldemokratije, jer glavni partneri u koaliciji - DS i SPS pripadaju Socijalističkoj internacionali.

Treba u nekom razumnom okviru očekivati jednu više socijaldemokratsku politiku, više aktivnu investicionu politiku nego pasivnu politiku štednje, jer ona ništa dobro nije donela ni Grčkoj, ni drugim zemljama u EU u kojima je oprobana po starom neoliberalnom receptu, smatra Nikolić.

I analitičar Nikola Jovanović kaže da su principi koje je izneo Tadić razumni i podseća da je ključni spoljnopolitički cilj otpočinjanje pregovora sa EU.

"Međutim, vladu treba formirati što pre kako bi se intezivno krenulo u lobiranje da uslovi za otvaranje pregovora budu dostižni i razumni. Tu nema vremena za gubljenje i to će biti politička bitka ravna, ako ne i teža onoj za kandidaturu", rekao je Jovanović.

On je ukazao da nijedna vlada ne može magičnim štapićem da ispravi ekonomsku konjukturu u svetu ili promeni ekonomski model preko noći u Srbiji i dodao da smatra da građani to više i ne očekuju.

Jovanović je naveo i da je važno da vlada bude jeftina što ne znači manji broj ministarstava ili poslanika već manju administraciju i ukidanje ogromnog broja agencija i drugih tela.

"Očekujem da se brzo formira vlada, da ključnu odgovornost u njoj preuzme prvi čovek DS i da se zaista principi koji su pomenuti beskompromisno razrade i sprovedu u realnom životu" rekao je Jovanović i dodao da nema razloga da pomenuta načela ne budu prihvatljiva svima.

Građani, uveren je Jovanović, čekuju od nove vlade pre svega da bude odgovornija u vođenju javnih finansija, da radi sistematski na iskorenjivanju korupcije i kriminala, jer je to ono što više ne mogu da tolerišu, pogotovu u kombinaciji sa teškom ekonomskom situacijom.

Da je borba protiv kriminala prioritet i buduće vlade potvrdio je i izabrani predsednik Srbije Tomislav Nikolić, koji je ukazao da je Tadić krenuo u borbu protiv kriminala i korupcije i poručio da će zbog ugroženosti svog prethodnika zbog toga učiniti sve, shodno ovlašćenjima koje ima, da Tadić i njegova porodica budu maskimalno zaštićeni.

"Znam da je borba protiv kriminala otpočela, i da su to opasni ljudi, zbog čega svi koji su ušli u tu borbu moraju biti zaštićeni. Tadić zaslužuje potpunu zaštitu, kao i moja porodica, kao porodica predsednika Republike" rekao je Nikolić.

Podsetimo da su principi na kojima je bila formirana vlada Mirka Cvetkovića bili: jačanje ekonomije, jačanje socijalne odgovornosti, pooštravanje brobe protiv korupcije i kriminala i poštovanje međunarodnih obaveza.

Bilo je takođe veoma istaknuto opredeljenje za evropske integracije, odnosno punopravno članstvo u EU, neprihvatanje nezavisnosti autonomne pokrajine Kosova i Metohije, kao i ratifikacija Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa Evropskom unijom.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image