Najstariji poslanik Zaharije Trnavčević izjavio je da je za Nebojšu Stefanovića glasalo ukupno 142 poslanika, protiv je bilo 48, dok je 15 bilo uzdržano. Ukupno je glasalo 205 poslanika.
Izjašnjavanje poslanika o kandidatu za predsednika Skupštine Srbije obavljeno je javnom prozivkom.
Skupština Srbije izabrala je danas pet potpredsednika parlamenta.
Potpredsednici Skupštine Srbije su Gordana Čomić iz Demokratske stranke, Konstantin Arsenović iz Partije ujedinjenih penzionera Srbije, Nenad Popović iz Demokratske stranke Srbije, Vesna Kovač iz Ujedinjenih regiona Srbije i Žarko Korać iz Liberalno demokratske partije.
Potpredsednici su izabrani javno, prozivkom i za njihov izbor je glasalo 220 poslanika.
Prethodno, sednicu je obeležila oštra polemika poslanika.
Stavove su naipre suprotstavili šef poslaničke grupe Demokratske stranke Dragoljub Mićunović i lider naprednjaka Aleksandar Vučić o kredibilitetu buduće vlade.
Mićunović je izrazio sumnju da će nova vlada uspeti da promeni stvari u zemlji, kako obećavaju, budući da je, kako je naglasio, većina njenih članova već bila u ranijim vladama.
"Ovde se govori da će doći novi preokret, ali imamo polovinu vlade koja je bila u prethodnoj, ljude koji su govorili neke stvari braneći ondašnju politiku, a sada smo u situaciji da to ne važi i da se menjaju mišljenja preko noći", rekao je Mićunović.
On je kazao da će DS biti ozbiljna i stroga opozicija i da će pratiti rad nove većine i kontrolisati da li je uspela da učini "paramentalni napor da se promeni".
"Ne mogu da podelim optimizam da je ovo veliki dan za Srbiju, ovo je interesantan dan za Srbiju, jer je retko kada imala prilike da vidi tolike promene, a da se ništa bitno i nije promenilo", rekao je Mićunović, odgovarajući na izlaganje Vučića.
Šef poslanika DS je poručio da ne zna kako će buduća vlada rešavati probleme, uz napomenu da puno obećavaju.
"Ali, pošto ovo nisu novi ljudi, budući da su mnogi učestvovali u raznim vladama, onda kada budete pokušavali da za sva zla ove zemlje okrivite prethodnu vladu, nemojte zaboraviti neki od najvažnijih predstavnika prethodne vlade su i u vašoj vladi", poručio je Mićunović.
Podsećajući na politički bekgraund mnogih predstavnika nove vladajuće većine, on je rekao da želi da u parlamentu vlada duh tolerancije.
Vučić je u uvodnom izlaganju govorio o jednom dnevnom listu, koji je pisao o kandidatu SNS za ministra inostranih poslova Ivanu Mrkiću kao o "čuvaru Miloševićevog trezora" i poručio da to nije dobro i da poslanici treba da se uzdrže od napetosti koja je daleko od tolerancije.
Pema njegovim rečima, DS je dovela Srbiju do praga pregovora za članstvo u EU, na prag reformi i preporoda, a na svako skretanje od toga će "oštro" reagovati.
Vučić je odgovorio Mićunoviću da mu nije uputio nijednu ružnu reč i da "sada loše govori o onima sa kojima je do pre 20 dana njegova stranka htela da formira većinu".
On je Mićunoviću poručio da su "najveći tajkuni u redovima DS", a da je šef poslaničkog kluba DS lično duže na vlasti od svih članova SNS
"Ako mislite da ste nas uplašili, niste ni najmanje, mi hoćmo normalnu Srbiju u kojoj ćemo da sarađujemo i radimo sa vama, ali nećemo da dozvolimo da nam držite predavanja i pridike, kao što vi ne dozvoljavate nama, posebno imajući u vidu 12 godina iskustva vaše vladavine", rekao je Vučić i poručio da će već prvog dana "pokušati da skrenu sa puta DS".
"Prvog dana ćemo skrenuti sa vašeg puta, jer ako to ne uradimo nagrabusili smo i mi i Srbija. Ova zemlja nema šansu za budućnost, odstavili ste nam budžetski deficit od 7,5 odsto, do kraja godine 3,5 miliona evra treba da nađemo", rekao je Vučić.
Aleksandar Vučić izjavio je i da će slučaj "izborna krađa" tek biti predmet ispitivanja, kao i pitanje vlasništva u medijima.
"Nova vlada tek će da se bavi pitanjem krađe na izborima i to veoma ozbiljno", rekao je Vučić reagujući na izlaganje Borislava Stefanovića.
On je dodao da će nova vlada preispitati vlasništvo u "Politici" i ne samo u tom listu:
"Želim da kažem i ovim nezavisnim medijima, koji su u vlasništvu nekada Šapera, nekada Đilasa, nekada nekih tajkuna, nekada bilo koga drugog, nekih koji dobijaju stanove u Belvilu, dakle svih tih, da ćemo tek da vidimo kako ste postali vlasnici "Politike", a - kako saznajem danas - i "Novosti" i "Vaca", rekao je Vučić.
U polemiku se uključila i šefica poslaničkog kluba LSV Aleksandra Jerkov.
Ona se "zahvalila" Vučiću na lekciji iz demorkatije i pokazala njegovu fotografiju iz skupštinske sale od pre nekoliko godina kako drži robijašku košulju za Mlađana Dunkića, nakon što je tada rekao da je "Dinkić najveći lopov koga je Srbija videla".
"Sećamo vas se gospodine Vučiću i nećemo ni na trenutak pomisliti da ste danas drugačiji nego što ste ranije bili", rekla je Jerkov.
U raspravu se uključio i Ivica Dačić koji je poručio da ta stranka ne mora nikom da se pravda za bilo koji potez i da nije na drugim partijama da procenjuju šta je dobro za socijaliste, već na onima koji ih vode.
Dačić se osvrnuo na optužbe opozicionih stranaka o odluci SPS da uđe u vladu sa naprednjacima i URS, navodeći da su izbori završeni pre dva meseca i da ga "zadivljuje" koliko neki žive u prošlosti.
"Ja lično ne osećam potrebu da se bilo kome pravdam za bilo koji potez SPS. Iste diskusije sam slušao i prethodnih godina i danas, nije na vama da procenjujete šta je najbolje za neku stranku, već na onima koji te stranke vode", rekao je Dačić i dodao da građani ne očekuju da se na takav način stranke odnose prema dnevnom redu i parlamentu.
Lider SNS Aleksandar Vučić predložio je danas da Narodna skupština Srbije ima u novom sazivu četiri potpredsednika ali je kasnije odlučeno da ih ipak bude pet. SNS je jedno "svoje" potpresedničko mesto ustupio LDP-u.
U međuvremenu u Skupštini Srbije formirano je 13 poslaničkih grupa, obavestio je danas poslanike predsedavajući sednicom Zaharije Trnavčević.
Na sednici, kojoj prisustvuje 161 poslanik, saopšteno je da će šef poslaničke grupe SNS biti Aleksandar Vučić, a njegov zamenik Jorgovanka Tabaković, kao i da će šef poslaničke grupe DS biti Dragoljub Mićunović, a njegov zamenik Balša Božović.
Na čelu poslaničkog kluba SPS biće Ivica Dačić, a zamenik Žarko Obradović, poslanički klub DSS vodiće Slobodan Samardžić, a njegov zamenik biće Jovan Palalić. Čedomir Jovanović biće šef poslaničke grupe Liberalno demokratske partije, a njegov zamenik Nenad Milić.
Šef poslaničke grupe Ujedinjenih regiona Srbije biće Mlađan Dinkić dok je Jovan Krkobabić određen za šefa poslaničke grupe PUPS-a. Na čelu poslaničkog kluba SDPS biće Miodrag Mijatović, njegov zamenik biće Vesna Milikić, poslanike NS predvodiće Velimir Ilić, a njegov zamenik biće Miroslav Markićević.
Šef poslanika JS biće Dragan Marković, njegov zamenik je Petar Petrović šef poslanika SVM je Balint Pastor, a njegov zamenik Laslo Varga, šef poslanika SPO-DHSS biće Aleksandar Jugović, a njegov zamenik Olgica Batić, dok će poslaničku grupu LSV predvoditi Nenad Čanak, a njega će zamenjivati Aleksandra Jerkov.
Oštra polemika se nastavila i u popodnevnom delu zasedanja.
SNS i DS su nastavile polemiku jer su demokrate zatražile rukovođenje odborima za odbranu, unutrašnje poslove i za kontrolu službi bezbednosti.
Šef poslanika SNS Aleksandar Vučić rekao je da je opoziciji ponuđeno rukovođenje odborima za privredu, regionalni razvoj, trgovinu, energetiku, poljoprivredu, šumarstvo, vodoprivredu, odborom za obrazovanje, nauku i tehnološki razvoj, zatim za kluturu i informisanje, za zdravlje i porodicu.
Takođe, opoziciji je, kako je rekao, ponuđeno da bude na čelu odbora za evropske integracije, za dijasporu, za zaštitu životne sredine, a da je naknadno to omogućeno i za odbor za spoljne poslove.
Potpredsednik DS i poslanik te stranke Dragan Šutanovac kazao je da je "potpuno neprirodno" da vlast kontroliše rad službi bezbednosti, kao i resore odbrane i unutrašnjih poslova, naglasivši da su ta dva odbora minimum koje treba da vodi opozicija.
"Sve drugo ukazuje na to da ne postoji ni elementarna želja da postoji ozbiljna civilna demokratska kontrola. Dobili smo papir na kome imamo ponudu uzmi ili ostavi, a za koju smatramo da je potpuno neprimerena",rekao je Šutanovac i dodao da bi opozicija trebalo da vodi i odbor za finansije.
"Ako očekujete da ovaj parlament ima demokratski kapacitet neophodno je da uvažite potrebe koje se odnose na opoziciju. Opozicija je predsedavala polovinom odbora u prošlom sazivu i vodila je izuzetno važne odbore poput Odbora za bezbednost, lokalnu samoupravu, finansije, Administrativni odbor", rekao je Šutanovac.
Predsednik Skupštine Srbije Nebojša Stefanović rekao je da će se o odborima razgovarati i sutra, na konsultacijama koje će obaviti sa predstavnicima poslaničkih klubova.
Posle izbora novog rukovodstva, Skupština na novoj sednici treba da usvoji zakone o vladi i o ministarstvima, a potom da izabere vladu koja će imati 17 resora i 19 članova.
Novu vladu činiće koalicije oko SNS i Socijalističke partije Srbije, Ujedinjeni regioni Srbije, Socijaldemokratska partija Srbije i Stranka demokratske akcije.
(agencije/MONDO)
Izjašnjavanje poslanika o kandidatu za predsednika Skupštine Srbije obavljeno je javnom prozivkom.
Skupština Srbije izabrala je danas pet potpredsednika parlamenta.
Potpredsednici Skupštine Srbije su Gordana Čomić iz Demokratske stranke, Konstantin Arsenović iz Partije ujedinjenih penzionera Srbije, Nenad Popović iz Demokratske stranke Srbije, Vesna Kovač iz Ujedinjenih regiona Srbije i Žarko Korać iz Liberalno demokratske partije.
Potpredsednici su izabrani javno, prozivkom i za njihov izbor je glasalo 220 poslanika.
Prethodno, sednicu je obeležila oštra polemika poslanika.
Stavove su naipre suprotstavili šef poslaničke grupe Demokratske stranke Dragoljub Mićunović i lider naprednjaka Aleksandar Vučić o kredibilitetu buduće vlade.
Mićunović je izrazio sumnju da će nova vlada uspeti da promeni stvari u zemlji, kako obećavaju, budući da je, kako je naglasio, većina njenih članova već bila u ranijim vladama.
"Ovde se govori da će doći novi preokret, ali imamo polovinu vlade koja je bila u prethodnoj, ljude koji su govorili neke stvari braneći ondašnju politiku, a sada smo u situaciji da to ne važi i da se menjaju mišljenja preko noći", rekao je Mićunović.
On je kazao da će DS biti ozbiljna i stroga opozicija i da će pratiti rad nove većine i kontrolisati da li je uspela da učini "paramentalni napor da se promeni".
"Ne mogu da podelim optimizam da je ovo veliki dan za Srbiju, ovo je interesantan dan za Srbiju, jer je retko kada imala prilike da vidi tolike promene, a da se ništa bitno i nije promenilo", rekao je Mićunović, odgovarajući na izlaganje Vučića.
Šef poslanika DS je poručio da ne zna kako će buduća vlada rešavati probleme, uz napomenu da puno obećavaju.
"Ali, pošto ovo nisu novi ljudi, budući da su mnogi učestvovali u raznim vladama, onda kada budete pokušavali da za sva zla ove zemlje okrivite prethodnu vladu, nemojte zaboraviti neki od najvažnijih predstavnika prethodne vlade su i u vašoj vladi", poručio je Mićunović.
Podsećajući na politički bekgraund mnogih predstavnika nove vladajuće većine, on je rekao da želi da u parlamentu vlada duh tolerancije.
Vučić je u uvodnom izlaganju govorio o jednom dnevnom listu, koji je pisao o kandidatu SNS za ministra inostranih poslova Ivanu Mrkiću kao o "čuvaru Miloševićevog trezora" i poručio da to nije dobro i da poslanici treba da se uzdrže od napetosti koja je daleko od tolerancije.
Pema njegovim rečima, DS je dovela Srbiju do praga pregovora za članstvo u EU, na prag reformi i preporoda, a na svako skretanje od toga će "oštro" reagovati.
Vučić je odgovorio Mićunoviću da mu nije uputio nijednu ružnu reč i da "sada loše govori o onima sa kojima je do pre 20 dana njegova stranka htela da formira većinu".
On je Mićunoviću poručio da su "najveći tajkuni u redovima DS", a da je šef poslaničkog kluba DS lično duže na vlasti od svih članova SNS
"Ako mislite da ste nas uplašili, niste ni najmanje, mi hoćmo normalnu Srbiju u kojoj ćemo da sarađujemo i radimo sa vama, ali nećemo da dozvolimo da nam držite predavanja i pridike, kao što vi ne dozvoljavate nama, posebno imajući u vidu 12 godina iskustva vaše vladavine", rekao je Vučić i poručio da će već prvog dana "pokušati da skrenu sa puta DS".
"Prvog dana ćemo skrenuti sa vašeg puta, jer ako to ne uradimo nagrabusili smo i mi i Srbija. Ova zemlja nema šansu za budućnost, odstavili ste nam budžetski deficit od 7,5 odsto, do kraja godine 3,5 miliona evra treba da nađemo", rekao je Vučić.
Aleksandar Vučić izjavio je i da će slučaj "izborna krađa" tek biti predmet ispitivanja, kao i pitanje vlasništva u medijima.
"Nova vlada tek će da se bavi pitanjem krađe na izborima i to veoma ozbiljno", rekao je Vučić reagujući na izlaganje Borislava Stefanovića.
On je dodao da će nova vlada preispitati vlasništvo u "Politici" i ne samo u tom listu:
"Želim da kažem i ovim nezavisnim medijima, koji su u vlasništvu nekada Šapera, nekada Đilasa, nekada nekih tajkuna, nekada bilo koga drugog, nekih koji dobijaju stanove u Belvilu, dakle svih tih, da ćemo tek da vidimo kako ste postali vlasnici "Politike", a - kako saznajem danas - i "Novosti" i "Vaca", rekao je Vučić.
U polemiku se uključila i šefica poslaničkog kluba LSV Aleksandra Jerkov.
Ona se "zahvalila" Vučiću na lekciji iz demorkatije i pokazala njegovu fotografiju iz skupštinske sale od pre nekoliko godina kako drži robijašku košulju za Mlađana Dunkića, nakon što je tada rekao da je "Dinkić najveći lopov koga je Srbija videla".
"Sećamo vas se gospodine Vučiću i nećemo ni na trenutak pomisliti da ste danas drugačiji nego što ste ranije bili", rekla je Jerkov.
U raspravu se uključio i Ivica Dačić koji je poručio da ta stranka ne mora nikom da se pravda za bilo koji potez i da nije na drugim partijama da procenjuju šta je dobro za socijaliste, već na onima koji ih vode.
Dačić se osvrnuo na optužbe opozicionih stranaka o odluci SPS da uđe u vladu sa naprednjacima i URS, navodeći da su izbori završeni pre dva meseca i da ga "zadivljuje" koliko neki žive u prošlosti.
"Ja lično ne osećam potrebu da se bilo kome pravdam za bilo koji potez SPS. Iste diskusije sam slušao i prethodnih godina i danas, nije na vama da procenjujete šta je najbolje za neku stranku, već na onima koji te stranke vode", rekao je Dačić i dodao da građani ne očekuju da se na takav način stranke odnose prema dnevnom redu i parlamentu.
Lider SNS Aleksandar Vučić predložio je danas da Narodna skupština Srbije ima u novom sazivu četiri potpredsednika ali je kasnije odlučeno da ih ipak bude pet. SNS je jedno "svoje" potpresedničko mesto ustupio LDP-u.
U međuvremenu u Skupštini Srbije formirano je 13 poslaničkih grupa, obavestio je danas poslanike predsedavajući sednicom Zaharije Trnavčević.
Na sednici, kojoj prisustvuje 161 poslanik, saopšteno je da će šef poslaničke grupe SNS biti Aleksandar Vučić, a njegov zamenik Jorgovanka Tabaković, kao i da će šef poslaničke grupe DS biti Dragoljub Mićunović, a njegov zamenik Balša Božović.
Na čelu poslaničkog kluba SPS biće Ivica Dačić, a zamenik Žarko Obradović, poslanički klub DSS vodiće Slobodan Samardžić, a njegov zamenik biće Jovan Palalić. Čedomir Jovanović biće šef poslaničke grupe Liberalno demokratske partije, a njegov zamenik Nenad Milić.
Šef poslaničke grupe Ujedinjenih regiona Srbije biće Mlađan Dinkić dok je Jovan Krkobabić određen za šefa poslaničke grupe PUPS-a. Na čelu poslaničkog kluba SDPS biće Miodrag Mijatović, njegov zamenik biće Vesna Milikić, poslanike NS predvodiće Velimir Ilić, a njegov zamenik biće Miroslav Markićević.
Šef poslanika JS biće Dragan Marković, njegov zamenik je Petar Petrović šef poslanika SVM je Balint Pastor, a njegov zamenik Laslo Varga, šef poslanika SPO-DHSS biće Aleksandar Jugović, a njegov zamenik Olgica Batić, dok će poslaničku grupu LSV predvoditi Nenad Čanak, a njega će zamenjivati Aleksandra Jerkov.
Oštra polemika se nastavila i u popodnevnom delu zasedanja.
SNS i DS su nastavile polemiku jer su demokrate zatražile rukovođenje odborima za odbranu, unutrašnje poslove i za kontrolu službi bezbednosti.
Šef poslanika SNS Aleksandar Vučić rekao je da je opoziciji ponuđeno rukovođenje odborima za privredu, regionalni razvoj, trgovinu, energetiku, poljoprivredu, šumarstvo, vodoprivredu, odborom za obrazovanje, nauku i tehnološki razvoj, zatim za kluturu i informisanje, za zdravlje i porodicu.
Takođe, opoziciji je, kako je rekao, ponuđeno da bude na čelu odbora za evropske integracije, za dijasporu, za zaštitu životne sredine, a da je naknadno to omogućeno i za odbor za spoljne poslove.
Potpredsednik DS i poslanik te stranke Dragan Šutanovac kazao je da je "potpuno neprirodno" da vlast kontroliše rad službi bezbednosti, kao i resore odbrane i unutrašnjih poslova, naglasivši da su ta dva odbora minimum koje treba da vodi opozicija.
"Sve drugo ukazuje na to da ne postoji ni elementarna želja da postoji ozbiljna civilna demokratska kontrola. Dobili smo papir na kome imamo ponudu uzmi ili ostavi, a za koju smatramo da je potpuno neprimerena",rekao je Šutanovac i dodao da bi opozicija trebalo da vodi i odbor za finansije.
"Ako očekujete da ovaj parlament ima demokratski kapacitet neophodno je da uvažite potrebe koje se odnose na opoziciju. Opozicija je predsedavala polovinom odbora u prošlom sazivu i vodila je izuzetno važne odbore poput Odbora za bezbednost, lokalnu samoupravu, finansije, Administrativni odbor", rekao je Šutanovac.
Predsednik Skupštine Srbije Nebojša Stefanović rekao je da će se o odborima razgovarati i sutra, na konsultacijama koje će obaviti sa predstavnicima poslaničkih klubova.
Posle izbora novog rukovodstva, Skupština na novoj sednici treba da usvoji zakone o vladi i o ministarstvima, a potom da izabere vladu koja će imati 17 resora i 19 članova.
Novu vladu činiće koalicije oko SNS i Socijalističke partije Srbije, Ujedinjeni regioni Srbije, Socijaldemokratska partija Srbije i Stranka demokratske akcije.
(agencije/MONDO)
"Šta kada Pešić ode, a povuku se Jokić, Bogdanović i Micić?": Nebojša Čović se plaši da uskoro neće biti dobro
Srbija više nema majstora kakav je bio Zvezdin Cune! Tragedija zauvek zaustavila novog Genija, svaki Božić zato boli
"Ja sam Crnogorac, srpski pravoslavac": Mirotića pitali da li je Španac, objasnio im sve do detalja!
Zvezda zakazala 5 mečeva da se spremi za Ligu šampiona: Nikad ovakva situacija, Milojević mora da improvizuje
Partizan doveo Blagojevića da napravi "čistku" u ekipi: Skupi su, ne donose mnogo i odmah mogu da odu!