Tema u Skupštini bila je danas i potreba promene Ustava Srbije.

Šef poslaničke grupe SPS Branko Ružić rekao je da ta stranka ne beži od sednice Skupštine o ispravnosti hrane što je zatražila Liberalno-demokratska partija (LDP).

Predsednik Skupštine Nebojša Stefanović je najavio da će ta biti "zakazana u najskorije vreme" i odbacio tvrdnju da ignoriše zahtev LDP.

Poslanik URS Saša Milenić je kazao da pitanje sednice o mleku "nema političku težinu", već da je "tehničkog karaktera".

LDP je ukazao da, dok predsednik Skupštine onemogućava da se u Skupštini razgovara o ispravnosti mleka, "kao šamar" stiže rezultat superanalize mleka iz Holandije.

Poslanik LDP Bojan Đurić je na rekao sednici Skupštine da na rezultatima superanalize iz Holandije stoji oznaka "alarmantni rezultati", a da takvi rezultati "pokazuju bezobrazluk i političku neodgovornost Vlade Srbije koja je podigla dozvoljenu granicu prisustva aflatoskina u mleku sa 0,05 na 0,5 mikrograma po litru".

Kako je danas rečeno agenciji Beta u Ministarstvu poljoprivrede, Pravilnik o dozvoljenom nivou aflatoksina u mleku biće ponovo, u što kraćem roku, usklađen s propisom Evropske unije.

Demokratska stranka (DS) je zatražila da se objavi koji su ministri glasali za povećanje dozvoljenog nivoa aflatoksina u mleku sa 0,05 mikrograma po litru, koliko je u EU, na 0,5 mikrograma.

"Time su ugrozili zdravlje građana. Smatramo da je ovo najveća afera i pitanje nacionalne bezbednosti koje ne sme biti zataškano, kao što misli ministar (Goran) Knežević: da će se povećanjem nivoa na 0,5 rešiti problem", kazao je poslanik DS Dušan Milisavljević.

On je rekao da sednica Skupštine o mleku neće biti održana jer predstavnici vlasti nemaju odgovor na tu temu.

Šef poslaničke grupe Demokratske stranke Srbije Slobodan Samardžić rekao je novinarima da je potrebna rasprava i to ne samo o mleku, nego i o "genetski modifikovanoj hrani".

"Mleko treba da otvori ozbiljnu diskusiju o tome gde smo mi sada na tržistu poljoprivrednih proizvoda u Evropi. Data je inicijativa, prolazi vreme a ne raspravlja se", kazao je Samardžić novinarima u Skupštini.

Što se tiče premene Ustava, procedura njegove promene je izuzetno komplikovana i ne dopušta olaku političku intervenciju, saglasili su se danas poslanici vladajuće koalicije i deo opozicije, dok neki pripadnici opozicije tvrde da najviši pravni akt džave svakako treba menjati.

Šef poslaničkog kluba SPS Branko Ružić rekao je novinarima u parlamentu da promena Ustava iziskuje dosta vremena i rigidnu proceduru, ali da, ukoliko je došlo do promena u svim segmentima društvenog bitisanja to treba uvažiti.

"To onda treba uvažiti i uvesti u ustavnu normu, ali o tome treba da postoji konsenzus vladajuće koalicije i opozicije", uveren je Ružić.

Njegov skupštinski kolega, šef poslaničke grupe DSS Slobodan Samardžić kaže da promena Ustava ne dopušta olaku političku intervenciju, već je za to potrebna dvotrćinska većina u skupštini i referendum, na kome bi se izjasnili građani.

On smatra da su upravo ta proceduralna pitanja odlučujuća u tome da se ne pokreće pitanje promene Ustava.

Sasvim drugačijem mišljenja je poslanik LDP Bojan Đurić koji je rekao da Ustav svakako treba menjati.
"Revizija ustava ne može da bude ograničena samo na pitanje položaja Kosova koje nije ni rešeno u Ustavu. Ključne promene Ustava moraju da budu usmerene na decentralizaciju, modernizaciju pravila o ljudskim pravima i građanskim slobodama, na afirmaciju slobode tržitsa, privatne svojine, konkurencije i demonopolizacije", rekao je Djurić.

On je dodao da je LDP spreman da razgovara o promeni načina izbora predsednika, organizacija izvršne vlasti i naglasio da ima sve više razloga za ukdanje sadašnjeg modela i za prihvatanje modela da se predsednik Republike bira u parlamentu.

(agencije/MONDO, foto: Tanjug, Nenad Milošević)