• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Hoćemo puno članstvo u EU a nismo primenili ni SSP

Izvor Beta

Na brzinu pristupanja EU uticaće to koliko Srbija kasni u primeni Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP), koji je stupio na snagu 1. septembra 2013. godine.

"Potrebno je da Srbija (prvo) u punoj meri primenjuje SSP. Logika EU je sledeća: ako srpski organi nisu u stanju da primenjuju jedan složen proces kao što je SSP, verovatno neće moći ispuniti niti obaveze koje proističu iz pregovora sa EU", rekao je član Tima Evropa Srbija Vladimir Medović na predavanju u Nezavisnom društvu novinara Vojvodine.

Po rečima ovog stručnjaka za pravni sistem EU, puna primena SSP značiće i mnoge prednosti za građane Srbije, poput mogućnosti da u zemljama EU osnivaju firme i započinju sopstveni biznis, uz sva prava koja imaju građani EU.

Medović je rekao da će Savet za primenu SSP četiri godine od stupanja na snagu tog sporazuma razmatrati i tu mogućnost za građane Srbije, koja je recipročna -  važi i za državljane EU koji žele osnovati firmu u Srbiji, a koji će takođe biti tretirani kao domaći, srpski državljani.

On je ocenio da je to dobro i za Srbiju i za EU, i naveo da na godišnjem nivou u Srbiju stiže oko pet milijardi evra doznaka koje šalju oni koji žive i rade u inostranstvu.

"Zahvaljujući tim doznakama, Srbija održava makroekonomsku stabilnost", rekao je Medović.

On je rekao da po zakonima Srbije, kao i prema slovu SSP, "ćerke-firme" stranih firmi mogu biti vlasnici nepokretnosti u Srbiji, od nekretnina do poljoprivrednog zemljišta, ukoliko su im te nepokretnosti potrebne za obavljanje delatnosti.

"Ćerke-firme stranih firmi mogu da dobiju i koncesije na recimo ugalj i mineralne sirovine. Te firme se zapravo smatraju domaćim preduzećima - to su domaća pravna lica. Dilema oko toga da će doći stranci i pokupovati naše plodno zemljište, zapravo je prenaglašena", kazao je Vladimir Medović.

On je rekao da je Srbije preuzela i obavezu da uskladi svoj pravni sistem s načelima EU u regulativi preduzeća čiji su osnivač država, pokrajina ili lokalna samouprava.

Precizirao je da je Srbija tu obavezu preuzela praktično 1. februara 2010. godine, kada je sa EU potpisala Prelazni sporazum o trgovini.

"Osnovna svrha je da se obezbedi da javna preduzeća (JP) posluju u skladu s okvirima opštih pravila konkurencije. Odnosno, da se onemogući zloupotreba dominantnog položaja JP, kao i da se spreči nedozvoljena državna pomoć", naveo je Medović.

Dodao je da to znači da su javna preduzeća u obavezi da prijave svaku vrstu državne pomoći i ocenio da su na tom polju učinjeni neki pomaci u protekle četiri godine, ali "nismo daleko odmakli".

Medović je kazao da sve to važi i za ponašanje državne novinske agencije Tanjug i poručio privatnim novinskim agencijama u Srbiji da mogu da se žale Savetu za primenu SSP, ukoliko smatraju da Tanjug krši opšta evropska pravila o konkurenciji, rekao je Medović.

Tim Evropa Srbija okuplja 19 nezavisnih stručnjaka iz različitih oblasti u vezi sa Evropskom unijom, koji dolaze iz svih krajeva Srbije.

Mreža je osnovana maja 2013, posle konsultacija Kancelarije Vlade Srbije za evropske integracije, Delegacije EU u Srbiji i organizacija civilnog društva.

Glavni cilj mreže je da informiše građane o temama u vezi sa EU, kao i o šire evropskim temama.

Članovi Tima Evropa Srbija su nezavisni i javno iznose samo svoje stavove.

Predavanje Vladimira Medovića u Novom Sadu organizovao je Info centar EU, u saradnji s Nezavisnim društvom novinara Vojvodine.

Tagovi

Komentari 2

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

I tako to...

Hocemo u EU znam da cu biti i negativnih ocena,ali da li bi kao 1993 i prazne rafove,dilere za gorivo ili prodaju strane valute na ulicama,a inflacija koja je bila kao druga ikad zabelezena..Sankcije totalne..Shvatam klince koji to nikad nisu u zivotu doziveli..Nije bilo ni kompjuteri preko kojih se javljate,ali svako ima prava na svoje misljenje...

dzos

ne mi necemo clanstvo u EU. Raspisite referendum!!!

special image