Na taj način Nemačka će moći da podnosioce zahteva za azil brže izruči u zemlje porekla, saznaje nemački list ''Rur nahrihten'', pozivajući se na nacrt jednog novog vladinog zakona.
''Svaki četvrti podnosilac zahteva za azil u Nemačkoj dolazi sa Balkana, a skoro svi zahtevi tih ljudi se odbijaju. Sada vlada želi da te zemlje označi kao sigurne, kako bi azilante mogla brže vratiti u njihove domovine'', prenosi politički magazin ''Sspigel'', saznanja dnevnika iz Dortmunda.
Magazin podseća da je nemački ministar unutrašnjih posova Tomas de Mezijer rekao da građani balkanskih zemalja nisu politički progonjeni.
Prema tom nacrtu zakona koji je pripremilo nemačko Ministarstvo unutrašnjih poslova, predviđeno je da balkanske zemlje, među kojima je i Srbija, budu proglašene sigurnim zemljama, sa ciljem da se boravak azilanata brzo okonča, odnosno, obaveza napuštanja zemllje smanji na nedelju dana, kao i mogućnost žalbe.
Time će se smanjiti mogućnost da podocioci zahteva za azil dobijaju socijalnu pomoć, odnosno, redukovati finansijski motiv i socijalna pomoć, kao razlozi za traženje azila.
Podsetivši da je vizni režim sa Makedonijom, Crnom Gorom i Srbijom ukinut 2009. godine, a za Albaniju i Bosnu godinu dana kasnije, ''Špigel'' ukazuje da je lane stiglo 22.495 zahteva za azil sa Balkana, od čega je ogroman broj od Roma.
SRBIJA I DALJE DRUGA
Građani Srbije su u februaru ove godine podneli 1. 305 zahteva za azil u Nemačkoj, skoro duplo manje nego u januaru ali Srbija se po broju zahteva ipak nalazi na drugom mestu, iza Sirije, saopštio je danas nemački Savezni zavod za migracije i izbeglice
Građani Srbije su u februaru podneli ukupno 1.305 zahteva (893 su podneta prvi put, a 412 ponovljeno), što je skoro duplo manje nego u januaru ove godine, kada je od građana Srbije stiglo ukupno 2.548 zahteva za azil.
Kosovo se i u nemačkoj statistici analizira odvojeno pa se tako navodi da su građani Kosova u februaru mesecu podneli 440 zahteva za azil i time se našli na osmom mestu.
I kod građana Kosova se uočava pad zahteva za azil u februaru u odnosu na januar mesec ove godine.
Na prvom mestu po broju zahteva u februaru bila je Sirija, na drugom Srbija, a zatim slede Albanija, Avganistan, Makedonija, Ruska federacija, Bosna, Kosovo, Somalija i Irak.
Ukupno gledano, u Nemačkoj je u februaru mesecu podneto 11.220 zahteva za azil, odnosno, 69,1 odsto više, nego u istom mesecu 2013. godine, navodi zavod za migracije.
"Neka me streljaju, okrenuću se ka zidu, ni 'a' neću reći": Blažić opet šokirao na suđenju - Znam šta me čeka u zatvoru
Mondo ukrštenica za 26. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Tuča u Skupštini Srbije! Guranje, čupanje, prskanje, a Ana Brnabić pozvala obezbeđenje (Foto, video)
Primim 160€ penziju, a samo ugalj i drva koštaju 355: Težak život Ukrajinaca, mnogi uzeli rusko državljanstvo
"Dali smo sve da ubedimo Pešića da ostane": Petrušev objasnio šta je najveća razlika u reprezentaciji