Srpska delegacija to je učinila po prvi put otkad je podignuta kapela na vrhu Sveti Ilija na planini Nidže.

Osvajanje Kajmakčalana vojnički nije moguće objasniti, rekao je Vulin po dolasku u kapelu, dodavši da je jedini način da se objasni ta velika pobeda neutaživa želja Srba za slobodom kako tada, tako i danas.

"Srbi ne umeju i neće da žive bez slobode i svaki rat i svaka borba, svaka žrtva vredni su samo i jedino ako za svoj cilj imaju odbranu i slobodu, ništa drugo", poručio je Vulin.

On je dodao da srpska delegacija danas stoji na moštima heroja, ispred kosturnica, ispred urne gde je počivalo srce Arčibalda Rajsa.

"Mi Srbi smo često skloni da hrabrost, vrlinu i lepotu u sebi prepoznamo tek kada je u nama prepoznaju drugi. Promenila se Srbija i želi da odlučuje sama, hoće da sama ceni svoju dobrotu, da sama ceni svoju vrlinu. Srbija čuva svoju slobodu. Neka je večna slava junacima", poručio je Vulin.

Delegacija Srbije popela se na najvišu tačku od 2.521 metra na kojoj se nalaze kapela i spomen kosturnica i pored jakog vetra, snežnih padavina i temperature koja je bila tri stepena ispod nule.

Bitka na Kajmakčalanu je bila bitka na Solunskom frontu koja se vodila između 12. i 30. septembra 1916. kada je Prva srpska armija uz velike gubitke uspela da zauzme vrh Sveti Ilija.

Ministar Vulin će u ime Vlade Srbije u subotu, 27. septembra, predvoditi komemorativnu ceremoniju na srpskom vojničkom groblju povodom obeležavanja 96. godišnjice proboja Solunskog fronta.