On je izrazio srpemnost za unapređenje saradnje sa svim zemljama Zapadnog Balkana, kao i u okviru Koalicije za borbu protiv ISIL u suzbijanju terorističkih pretnji.

Na ministarskom sastanku Globalne koalicije za borbu protiv "Islamske države Iraka i Levanta" (ISIL) u Briselu Dačić je istako da se Srbija "direktno suočava problemom terorizma na sopstvenoj teritoriji".

"U Raškoj oblasti na jugozapadu Srbije, kao i na Kosovu i Metohiji, danas postoje radikalni islamski propovednici koji, u verskim centrima finansiranim iz inostranstva, propovedaju religiju na ekstreman način i regrutuju mlade za takozvane verske ratove", naveo je Dačić u obraćanju dostavljenom medijima.

Po njegovim rečima "broj plaćenika iz Srbije, mahom iz Raške oblasti i sa Kosova, procentualno je mali u odnosu na ukupan broj stranih boraca u redovima ekstremističkih oružanih grupa", stotinak ljudi, ali za Srbiju nije zanemarljiv "posebno imajući u vidu moguće posledice po njihovom povratku nakon obuke od strane verskih fanatika".

Dačić je podsetio da je Srbija kosponzorisala donošenje Rezolucije Saveta bezbednosti UN 2178 i početkom oktobra zakonom omogućila kažnjavanje državljana Srbije koji učestvuju ili organizuju učešće drugih u oružanim sukobima u inostranstvu.

Ministar je rekao da je počelo procesuiranje nekolicine osumnjičenih za učešće u sukobima u redovima ISIL u Siriji, pooštrena je kontrola granica i pojačane mere nadzora nad povratnicima.

Srbija, takođe, kako je dodao, aktivno učestvuje na međunarodnim i regionalnim skupovima, u razmeni informacija o borcima koji se regrutuju na ovim prostorima i sprečavanju širenja ideologije ISIL.

Dačić je rekao i da je u Srbiji uspostavljen funkcionalan sistem za borbu protiv pranja novca i finansiranja terorizma.

Srbija izvršava sve svoje međunarodne obaveze u vezi sa sprovođenjem rezolucija Saveta bezbednosti UN kojima se uvodi embargo na izvoz naoružanja, uključujući i zabrane koje se odnose na nedržavne aktere, što podrazumeva i terorističke organizacije i pojedince povezane sa njima, rekao je Dačić.

Na sastanku u Briselu učestvuju ministri spoljnih poslova šezdesetak zemalja članica Koalcije za borbu protiv Islamske države. Sastanak iza "dobro zabravljenih vrata" sazvao je u sedištu NATO američki državni sekretar Džon Keri, pre svega zbog bojazni da bi Islamska država svoj terorizam mogla preneti i u Evropu, Ameriku i druge delova sveta.