Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić ukazao je, na konferenciji za novinare, da je Evropa suočena sa najvećom izbegličkom krizom od Drugog svetskog rata i da je reč o seobi naroda, na čijem putu se nalazi Srbija kao zemlja tranzita.

"Kada sam postao ministar unutrašnjih poslova 2008. godine broj podnetih zahteva za dobijanje azila bio 77, a u toku ove godine imamo 94.000 molbi. Iako većina migranata koji ulaze u Srbiju iz Bugarske, Makedonije, pre toga iz Grčke, iskazuje nameru da zatraži azil, jasna je namera da je naša zemlja samo tranzitna", objasnio je Dačić ocenivši da podizanje ograde ne može biti adekvatan odgovor migratornim izazovima.

"Godinama ste govorili da azilanti dolaze iz Srbije i Makedonije u EU, mi možemo sada da kažemo da nama migranti dolaze iz EU. Pitamo vas kada ćete da uspostavite jasne kontrole i kako ćete da sprečite da dolaze. Nećete to sprečiti sa milion evra koje nameravate da date", podvukao je Dačić.

Poručio je da EU, koja traži od Srbije i zemalja regiona da naprave akcioni plan u vezi sa imigranatima, treba najpre da naprave svoje akcione planove.

"Pošto ga vi u Evropi nemate, najveći teret ćemo platiti mi, i toga smo svesni", naglasio je Dačić.

Za konferenciju o problemu azilanata, koji je EU zakazala u oktobru, Dačić je ocenio da se održava kasno.

"Lako je praviti probleme u drugim delovima sveta, a da cenu plaćamo mi. Mi sigurno nismo krivi za probleme u zemljama porekla, a dnevno našu granicu prelazi 2.000 migranata", ukazao je Dačić.

Istovremeno je skrenuo pažnju da u Srbiji boravi još 44.000 izbeglica iz prošlih ratova, i 220.000 interno raseljenih lica sa Kosova i Metohije, što se ne sme zapostaviti.

Dačić je podsetio da se na Kosovo svega vratilo 1,9 odsto interno raseljenih, i da je Srbija suočena sa više migrantornih izbegličkih kriza, te da ne bi bilo korektno da se bavimo samo ovom aktuelnom.

DRŽAVE TRANZITA NEMOĆNE BEZ POMOĆI EU

Šef makedonske diplomatije Nikola Poposki ukazao je da je njegova zemlja suočena sa specijalnim problemom da u nju iz zemlje EU dolaze migranti.

Preneo je da je do skoro u Makedoniju oko 4.000 imigranata ulazilo dnevno, a da su prognoze da će u narednom periodu dolaziti oko 3.000 dnevno.

S tim u vezi naglasio je da je potrebna finansijska pomoć regionu, ali da neće biti dovoljno najavljenih milion evra.

"Dok nemamo evropski odgovor na ovo pitanje, niko od nas nema iluziju da će problem biti rešen. Ohrabrujuće je da je Evropska komisija svesna problema", naglasio je Poposki.