"Apelujem, tražim, molim i organe Hrvatske, ali i čitave međunarodne zajednice, da bar toliko učine napor da se Srbima ispuni bar elementarno ljudsko pravo na imovinu, radni staž i penziju", rekao je Vulin novinarima nakon što je prisustvovao parastosu svim srpskim žrtvama u Crkvi Svetog Marka u Beogradu i položio venac na spomen-ploču srpskim žrtvama u Tašmajdanskom parku.
On je podsetio da je prošla 21 godina, a da nije obezbeđeno poštovanje osnovnih ljudskih prava za Srbe proterane iz Hrvatske.
"Još Srbi ne mogu da reše svoje penzijske, imovinske zahteve, Srbi još ne mogu da se vrate. Srbi su jedini narod u Evropi koji ne može da se vrati tamo odakle je došao, iako je međunarodna zajednica preuzela obavezu i garancije povratka svima koji su tokom ratova bili proterani iz Hrvatske, BiH i Kosova i Metohije. Srbi se nisu vratili, zato što hrvatska država ne želi da se vrate", dodao je on.
Vulin je rekao da se u povratničkim naseljima Srba u Hrvatskoj izbegava asfaltiranje ulica i uvođenje struja, a o poslu da se i ne govori, ne poštuje se ni zakonska obaveza o broju zaposlenih iz redova manjinske zajednice.
Govoreći o obeležavanju "Oluje" u Hrvatskoj, Vulin je izrazio bojazan da će se opet danas u Hrvatskoj čuti ustaški povici - "Za dom spremni!"
"Danas će Tompson pevati o Jasenovcu i Gradišci Staroj. Danas ćemo ponovo slušati kako je najlepši dan koji se desio u Hrvatskoj proterivanje 250.000 državljana Hrvatske - Srba. Bojim se da ćemo danas ponovo gledati ustaške uniforme, da ćemo slušati osuđene i dokazane ratne zločince koji su na slobodi, kao što je (Branimir/)Glavaš", rekao je Vulin.
On je podsetio da za zločinačku akciju "Oluja" niko nije odgovarao.
Što se tiče pomirenja srpskog i hrvatskog naroda, Vulin je rekao da to nije pitanje naroda jer niko ne želi da ratuje i nove sukobe, ali da se postavlja pitanje kako se može nadati da će odnosi biti bolji dok se ne promeni politika koju sprovodi hrvatska država, koja ne priznaje srpske žrtve i koja otvoreno zagovara povratak ustaštva.
On je podsetio da hrvatski zvaničnici idu u Blajburg da odaju poštu ubijenim ustašama, a da se u Hrvatskoj najviši hrvatski funkcioneri slikaju sa ustaškim simbolima.
"Kako možemo da se nadamo da će naši odnosi biti bolji, dok god se ovakve stvari dešavaju", rekao je Vulin, navodeći da se u Hrvatskoj oslobađaju ratni zločinci, da niko ne odgovara za zločine nad Srbima, a govori se da je Jasenovac bio nekakav radni logor, u kojem je bilo nekoliko stotina ljudi.
Vulin je dodao da se u Hrvatskoj pokušava da za sveca bude proglašen Alojzije Stepinac, a od čitave istorije srpskog naroda u Hrvatskoj pokušava se napraviti da su bili agresori zato što su se rodili na svom prostoru.
"Onda je jako teško nadati se da će naši odnosi biti bolji", rekao je Vulin.
On je rekao da će Srbija voditi računa da odnosi sa Hrvatskom budu što bolji, prvenstveno zbog preostalih Srba u Hrvatskoj i da će se insistirati na tome da se ispoštuju sva imovinska prava Srba.
"Ali, to ne zavisi samo od nas. Za mir je potrebno dvoje, za sukob je dovoljan jedan", rekao je Vulin, dodajući da ne prođe nijedna sedmica, a da se on ne obrati zvaničnicima Hrvatske, tražeći nastavak pregovora da se završi konačno pitanje penzija, staža i srpske imovine, ali bezuspešno.
On je istakao da to nije samo bilaterlano pitanje Srbije i Hrvatske, nego da Srbija u tome očekuje i podršku EU jer se Hrvatska, kada je ulazila EU, obavezala da će poštovati najviše evropske standarde, pa i standarde prema Srbiji i izbjeglicama.
"Nažalost, ti standardi nisu ispoštovani", rekao je Vulin.
"Neka me streljaju, okrenuću se ka zidu, ni 'a' neću reći": Blažić opet šokirao na suđenju - Znam šta me čeka u zatvoru
Tuča u Skupštini Srbije! Guranje, čupanje, prskanje, a Ana Brnabić pozvala obezbeđenje (Foto, video)
Primim 160€ penziju, a samo ugalj i drva koštaju 355: Težak život Ukrajinaca, mnogi uzeli rusko državljanstvo
"Dali smo sve da ubedimo Pešića da ostane": Petrušev objasnio šta je najveća razlika u reprezentaciji
Pretučena Sloboda Mićalović: Poznata glumica se nalazi u Urgentnom centru