Tači je rekao da nova misija tih snaga obuhvata i odbranu suvereniteta i teritorijalnog integriteta Kosova, ali da se njihovo ime neće menjati.
Posle predaje predloga zakona predsedniku Skupštine Kosova Kadriju Veseljiju, Tači je rekao da je postupajući na osnovu ustavnih i zakonskih obaveza danas u Skupštini predao predlog novog Zakona o BSK koji ima za cilj odbranu suvereniteta i teritorijalnog integriteta Kosova.
"Zakon o BSK reguliše misiju, funkcionisanje i zadatke BSK, njihovu organizaciju i druga pitanja vezana za služenje u BSK", rekao je Tači.
On je dodao da je "pre tri godine u skladu sa preporukama procesa sagledavanja sektora bezbednosti najavio formiranje Oružanih snaga Kosova (OSK)" ali da je "nažalost zbog poznatih razloga realnost ostala ista".
Tači je rekao da bi kao predsednik Kosova voleo da se proces transformacije BSK u OSK ostvari izmenama i dopunama Ustava Kosova ali da je to "zbog poznatog stava Srpske liste sada nemoguće".
"To nismo uspeli da ostvarimo pošto su poslanici koji predstavljaju srpsku zajednicu na Kosovu jasno stavili do znanja da će biti prepreka i da nikada neće glasati za ustavne promene koje će omogućiti formiranje Oružanih snaga Kosova. Ova gorka realnost je za žaljenje kada se zna da ovaj stav protiv ustavnih promena ima poreklo u Srbiji", rekao je Tači.
Tači je rekao da Kosovo "ne može svoju sudbinu da ostavi ni u čijim rukama" i da je za njega "kao predsednika i Vrhovnog komandanta BSK sadržaj važniji od simbolike koja se povezuje sa imenom".
"U tom kontekstu za građane i državu Kosovo je značajno da Kosovo ovim stvara svoju modernu vojsku", dodao je Tači.
On je rekao da je lično "veoma relaksiran imenom BSK" i da misli da je "taj naziv adekvatan za državu Kosovo i njegove građane".
"Ova promena u misiji i zadacima BSK u novom zakonu, BSK pretvaraju u demorkatske, multietničke, profesionalne snage sa odbrambenim karakterom koje imaju za zadatak da brane građane Kosova, da budu u službi mira u regionu i šire i da daju doprinos u tom pravcu", rekao je
On je rekao da je ova transformacija ustavna i zakonska i ima za cilj da i službeno počne proces učlanjenja u NATO.
"Stoga pozivam zemlje članice NATO da nastave da pomažu BSK onako kako su to činile i do sada. Susedne zemlje koje imaju svoje armije treba ovu transformaciju BSK da shvate kao normalan korak suverene, nazavisne demokratske države", rekao je Tači.
Srpska lista ne učestvuje u radu kosovske skupštine, ali njeni glasovi, kako se tvrdi u Prištini, neće biti potrebni ovog puta da bi se glasalo za izmenu Zakona, odnosno, za Tačijev "plan B", kojim će se "ojačati" uloga KBS do, kako u Prištini veruju, konačnog i zvaničnog formiranja oružanih snaga.
Predsednik Srpske liste Slavko Simić izjavio je Tanjugu da su poslanici Srpske liste protiv formiranja kosovske vojske, i dodao da su za donošenje zakona o vojsci potrebni i glasovi srpskih poslanika u Skupštini Kosova.
"Dok imamo odgovorne Srbe u institucijama Kosovo neće biti u mogućnosti da promeni Ustav Kosova i da marginalizuje Rezoluciju 1244 SBUN. Kfor je jedna zvanična vojna formacija ovde, građanima na KiM potrebna je ekonomska, a ne vojna moć", istakao je Simić.
Kako prenose kosovski mediji, Vojska Kosova bi trebalo da bude formirana ove nedelje usvajanjem novog zakona, koji je pripremilo kosovsko predsedništvo i Ministarstvo kosovskih bezbedonosnih snaga.
"Želim da razjasnim da će narednih dana u skladu sa mojim ustavnim moćima, biti preduzete akcije neophodne za legalnu transformaciju dugo očekivane Kosovske vojske, koja će postati realnost, zahvaljujući dopunama zakona o bezbednosnim snagama Kosova", rekao je Tači u nedelju u Prištini.
Zakon navodno predviđa promenu misije KBS i trebalo bi da imaju ulogu u odbrani suverniteta Kosova, a ne kao do sada reagovanje u vanrednim situacijama.
KBS neće moći da kroz ovaj zakon promene svoj naziv Kosovske oružane snage ali je predviđeno da ove snage poseduju odgovarajuće oružje.
O nacrtu Zakona o transformaciji KBS-a u kosovsku vojsku poslanici kosovske skupštine trebalo bi da raspravljaju narednih dana.
Transformacija KBS-a je, kako prenosi portal "Kos sev", bila moguća samo usvajanjem ustavnih amandmana, za koje su potrebni dvotrećinski glasovi manjinskih zajednica od najmanje dve trećine prisutnih poslanika u kosovskoj skupštini, što su srpski poslanici do sada u više saziva ove skupštine odbijali da učine.
Početkom februara, kosovski predsednik rekao je da nema vremena za gubljenje", i da Skupština Kosova treba "odmah" da donese odluku o osnivanju vojske.
"Treba učiniti "poslednji napor" da se ubede poslanici aktuelne Srpske liste da glasaju za takvu odluku - ako se to ne desi, onda treba izmeniti i dopuniti Zakon o bezbednosnim snagama Kosova" , naveo je tada.
Vezenkov zabija nož u leđa Bugarima: Bomba u Eurobasket 2025, MVP Evrolige menja reprezentaciju?
Priveden bivši košarkaš Partizana i reprezentacije: Optužen za nasilje u porodici!
Mondo ukrštenica za 23. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Zašto je Emir Kusturica promenio veru i postao Nemanja? Prozvali ga izdajnikom, a zbog istine su zanemeli svi
Stižu važna pojačanja iz Evrolige: Srbiji pomaže jedan od najboljih, a Bosni i Hrvatskoj dolaze igrači Reala