Lekomt (51) će plivati osam časova dnevno u narednih više od šest meseci prema američkoj zapadnoj obali.

Na tom putu suočiće se sa opasnostima poput ajkula, oluja, meduza i ekstremno niske temperature vode, preneo je BBC.

On se nada da će podići svest o klimatskim projenama, a tim naučnika će vršiti istraživanja tokom njegovog plivanja u dužini od 9.000 kilometara.

Oni će proučavati ostatke plastike, efekte ekstremnog naprezanja na srce i na koji je način oštećena japanska nuklearna elektrana Fukušima uticala na okean.

Neviđeno: Snimci iz pakla Fukušime


Lekomt, koji živi u SAD, pripremao se plivanjem u otvorenoj vodi svakog dana po nekoliko časova, a obavljao je i vežbe "vizualizacije i disocijacije" da bi bio mentalno spreman.

Pripreme su trajale više od šest godina, a Lekomt kaže da je o ovom cilju razmišljao mnogo duže.

Dvoje Lekomtove dece - Maks i Ana - preplivalo je zajedno sa njim prvih nekoliko stotina metara, a potom je 50-godišnji Francuz sam nastavio poduhvat preko najvećeg svetskog okeana, prenosi Rojters.

Lekomt, koji je 1998. godine preplivao Atlantski okean, nada se da će svoju decu sledeći put videti u San Francisku, nakon pređenih 9.100 kilometara, za šta će mu biti potrebno više od šest meseci.

Francuski plivač je britanskoj agenciji prošle nedelje rekao da mu je plan da svakog dana pliva osam sati i potroši 8.000 kalorija.

Lekomt, koji u poduhvat preplivavanja Tihog okeana kreće baš na Svetski dan zaštite prirodne sredine, rekao je da je zabrinut zbog efekta zagađenja morskih ekosistema plastikom.

Inače, Lekomtov napredak može se pratiti uživo: