Kitolovci su jutros krenuli u lov sa ostrva Hokaido, šest meseci posle odluke japanskih vlasti o povlačenju iz Međunarodne komisije za lov na kitove, čime je Tokio sebi samovoljno otvorio mogućnost da lovi kako hoće.

To je rezultat dugogodišnje kampanje japanske industrije i premijera Šinzo Abea, prenosi Rojters.

Sačiko Sakai iz luke Kuširo, gde je održana ceremonija povodom početka lova, kaže da su kitovi deo japanske kulture ishrane i da je kitove jela još kao dete.

Ove godine kvota za lov na kitove, koji uključuje kljunastog, Rudolfijevog i Brajdeovog kita, iznosi ukupno 227 jedinki, saopštila je Agencija za ribolov.

KREĆE MASAKR: Island odobrio ubistvo 2.100 kitova

Japanci u stvari ne konzumiraju mnogo kitova. Njihovo meso čini samo oko 0,1 odsto godišnje konzumiranog mesa, što bi znači da prosečni Japanac tokom godine pojede oko 40 do 50 grama kitovog mesa.

Japan je i do danas lovio kitove u cilju istraživanja, ali kritičari japanskog programa tvrde da je istraživanje bilo samo paravan za komercijalni lov jer su se ulovljeni kitovi prodavali.

Kuda ide ovaj svet: Pomor kitova na Aljasci (FOTO)

Međunarodna komisija za lov na kitove zabranila je 1986. komercijalni lov, ali zemlje poput Japana, Norveške i Islanda love kitove pod raznim izgovorima, koristeći rupe u jedva skrpljenim propisima.

Sezona lova na kitove obično traje od 1. aprila do 30. septembra.

Prema Međunarodnoj uniji konzervatora prirode (IUCN), ugroženo je najmanje pet od trinaest vrsta velikih kitova. Najugroženije su vrste plavi kit (s Antarktika) i sivi kit (na Severozapadnom Pacifiku). Plavog kita je ostalo na Zemlji samo oko 2.300 jedinki, procenjuje Međunarodna komisija za lov na kitove.