Drugi svetski rat bio je jedan od najužasnijih događaja 20. veka i pokazao je svu mračnu stranu ljudskog roda. Na milioni ubijenih, ranjenih, proteranih...

Nemački pisac i publicista Norman Oler, koji je bio gost BITEF-a u okviru kojeg je održan Filozofski teatar, govorio je o uticaju narkotika u nacističkoj Nemačkoj, šta nam je danas činiti da se odupremo globalnom ludilu, a premijerno je predstavio i svoju novu knjigu.

Oler je pre dve godine predstavio svoje delo "Blitzed - Drugs in Nazi Germany", o narkoticima i Trećem rajhu, koje je vrlo brzo postalo bestseler, a otkupljena su prava i za filmsku verziju. Delo je prevedeno na više od 30 jezika.

Knjiga "Blitzed: Drugs in Nazi Germany", objavljena je i na hrvatskom jeziku (Potpuna ekstaza: Narkotici u Trećem rajhu, OceanMore, 2018). Zasnovana je na arhivskim podacima i istraživanju koje je Oler započeo nakon što mu je inspiraciju za to dao prijatelj koji radi kao di-džej u jednom berlinskom klubu. Iskusan u upotrebi droga, otkrio mu je da je probao čak i "Pervitin", koji je bio u paketu iz Drugog svetskog rata koji je jedan njegov prijatelj antikvar slučajno pronašao, prenosi Seecult.org.

Iako su tablete "Pervitina" bile stare više od 60 godina, di-džej mu je rekao da su "radile".

Olera je ta priča zainteresovala i počeo je da je istražuje, uvidevši da su to ispitivali i pojedini medicinski stručnjaci. Obilazio je arhive, analizirao različite istorijske izvore, razgovarao sa ekspertima… Shvatio je da bi zbog šire slike morao da počne istraživanje perioda i pre dolaska nacista na vlast, kada je u Nemačkoj upotreba droge bila prilično liberalno shvaćena, pa je farmaceutska kompanija "Bajer" reklamirala heroin kao i aspirin - čak je preporučivan i za bolje spavanje beba!

Prema istraživanju Olera, "Pervitin" je masovno je korišćen među građanstvom pre dolaska nacista na vlast, kao i za vreme Trećeg rajha i među nemačkim vojnicima.

"Ljudi su imali drugačiji pogled na drogu, shvatana je kao lek. Nije bila stigmatizovana. Nacisti su stopirali taj liberalni pristup… I Hitler je sam promovisao zdrav život, nije pio, bio je vegetarijanac… Hteo je da se pokaže kao neki svetac. Kultura zdravlja je bila deo nacističke propagande", rekao je Orel.

I kada se pojavio "Pervitin" 1938. godine, metamfetaminim koji je omogućavao korisnicima da se znatno duže nego prirodno osećaju energično i odmorno, široko je reklamiran. Veliki deo potrošača bile su domaćice, kojima se farmaceutska industrija najčešće i obraćala.

Radi uspešnijeg napada na Francusku proizvedeno je 35 miliona tableta Pervitina, što je omogućilo vojnicima da prilikom blickriga tri dana i tri noći pešače planinama bez odmora, naveo je Oler.

Korišćen je prethodno i u napadu na Poljsku, ali još nije bio ozvaničen, dok za pohod na Francusku postoje dokumenta sa detaljnim uputstvima koja su dobijali vojnici, rekao je Oler, napominjući da je poznato da ni Francuzi u to vreme nisu bili baš "nevini" (strejt) - imali su pravo da svakodnevno popiju tri četvrtine litra crnog vina, što je bila poznata praksa iz Prvog svetskog rata, a nije nepoznata u istoriji ni u drugim vojskama.

Osim te knjige, koja je velikim delom posvećena i Hitlerovoj zavisnosti od droge, Oler je publici Filozofskog teatra premijerno predstavio i tek objavljenu knjigu "Harro und Libertas", zasnovanu na istorijskim podacima o mladom nemačkom paru koji je vodio pokret otpora za vreme nacizma, stvorivši jedinstvenu mrežu saradnika za razmenu informacija, zasnovanu isključivo na ličnom prijateljstvu.

Njihov pokret bio je bez imena i nije bio zasnovan na bilo kakvoj ideologiji, a organizovali su najrazličitije akcije u Berlinu, ali i odavali vojne tajne Sovjetima, Britancima… budući da je Haro radio pri vojsci. U pokušaju da ga zaštite, Sovjeti su mu nudili status špijuna, ali je to odbio. Ipak, priča o pokretu otpora Hara i Libertas ostala je nepoznata decenijama, između ostalog i zbog propagande Gestapoa (i ne samo njega), koji ih je tretirao kao špijunsku organizaciju, pa im je i suđeno za špijunažu i veleizdaju, prenosi Seecult.org.

Oler i domaćin Filozofskog teatra na temu "Od fašizma (i narkotika) do antifasižma (i nove nade)" - hrvatski filozof i politički aktivista Srećko Horvat, razgovarali su i o drugim večno aktuelnim temama borbe protiv diktatura, kao i o narko-kapitalizmu, istorijskim i savremenim zviždačima...

Iako i dalje nema valjanog odgovora na pitanje šta da se radi, posebno što u današnje vreme lažnih vesti više nije dovoljno reći ni istinu, Oler i Horvat poručuju da ne treba čekati Mesiju, već je potrebno stvarati nove nadnacionalne pokrete i kanale komunikacije van kontrole krupnog kapitala, pronalaziti nova sredstva subverzije, rušiti tabue i, što je možda i najvažnije, ne gubiti nadu.

"Možda nam treba Pervitin da bismo zaključili kako da kreiramo revolucionarni pokret", našalio se Oler i nastavio: "Ne znam nekada ni sam šta da uradim, ima li smisla… Možda nam je sada i teže. Jer, Haru i Libertas su stvari bile jasnije, a mi i sami postajemo danas sebi neprijatelji, jer konstantno upotrebljavamo uređaje za nadzor".