Nova odluka je stupila na snagu 13. maja i ostaće tako bar u narednih PET godina, piše Daily Mail pozivajući se na dokumenta gradskih vlasti.

Kineski eksperti su naveli ranije u januaru da je korona virus najverovatnije dospeo do čoveka zbog divljnih životinja, koje su se prodavale kao hrana na pijaci u tom gradu. 

Huanan pijaca, za koju se veruje da je sa nje potekao virus, zatvorena je 1. januara usled epidemije virusa u tom gradu. 

Pored morske hrane, na tom marketu su se prodavale i lisice, krokodili, mladunci vukova, zmije, pacovi, fazani, koale i druge životinje.

Ova zabrana dolazi nakon što su provincije širom Kine obećale podršku ljudima koji su se bavili lovom divljih životinja, da bi počeli da se bave drugom aktivnošću. 

Regulativa pokriva i zabranu lova divljih životinja u okolini Vuhana, kao i veštačko odgajanje tih životinja. 

Daily Mail prenosi da se ovim dokumentom "slama" i trgovina divljim životinjama. 

Građanima je i zabranjeno da podstiču ishranu divljim životinjama ili ubeđivanje drugih da to čine, uključujući i reklamiranje takvih aktivnosti.

Gradski zvaničnici su naveli da će u okviru kažnjavanja ovih prestupa koristiti i famozni sistem "socijalnih kredita" (kojim mere koliko je "građanin dobar"). 

Nadležni će povećati i inspekcijski nadzor pijaca, hotela, restorana, onlajn platformi za prodaju i poslove koji se bave trgovinom egzotičnih vrsta. 

Samo u Kini je zbog ovog virusa umrlo više od 4.500 ljudi, a zaraženo skoro 83.000 stanovnika.

Na celom svetu je do sada umrlo 324.000 ljudi, a zaraženo je skoro pet miliona osoba.

I LJUSKAVAC je bio na pijaci u Vuhanu

Riblja pijaca u Vuhanu bila je, nezvanično, jedno od mesta na kojima ste mogli da kupite ili naručite gotovo sve - od zmija, preko tigra, do jedne od najugrženijih vrsta u našem ekosistemu, ljuskavaca.

Ukratko, nakon što je kineski ljuskavac (odnosno pangolin) gotovo istrebljen, zbog čega je 2007. strogo zabranjena bilo kakva trgovina osim za potrebe zdravstva, u ovu zemlju je prema podacima raznih organizacija za zaštitu divljih životinja brodovima ilegalno uvezeno desetine tona malezijskih i indijskih ljuskavaca.

Kinezi veruju da meso ljuskara daje "vanzemaljsku snagu" i u narodu ono ima gotovo magijsko značenje, iako su ih još lekari i travari iz doba careva upozoravali da ne jedu pangiline, odnosno kineske ljuskare.

Postoje zapisi iz drevnih vremena gde se upozorava na njegovo toksično dejstvo.

"Ako postoji jedna jasna poruka ove globalne krize, to je da bi prodaja i konzumacija pangolina na tržištu živih životinja trebalo da bude strogo zabranjena da bi se izbegle buduće pandemije", kaže Pol Tomson, konzervacioni biolog koji je suosnivač neprofitne organizacije Save Pangolins.