"Veoma pomno gledamo na to. Imamo puno dobrih odnosa u tom regionu. Videćemo da li to možemo da zaustavimo", rekao je Tramp u nedelju uveče na konferenciji za novinare, javlja Rojters.

Pojedine velike sile odmah su regovale na novonastalu situciju - neki su tražili mir, ali ima i onih koji su "palili vatru".

Rat Jermenije i Azerbejdžana bukti posle eskalacije sukoba u azerbejdžanskoj oblasti Nagorno-karabah s većinski jermenskim stanovništvom.

Jermenija i Azerbejdžan dugo su u sukobu zbog otcepljenog azerbejdžanskog većinski jermenskog regiona Nagorno-Karabaha, granični sukobi pojačali su se proteklih meseci, a u nedelju ujutru su eskalirali.

NAPAD JERMENIJE:

Vlada Jermenijeproglasila je ratno stanje i opštu mobilizaciju zbog eskalacije sukoba u Nagorno-Karabahu, a isto je učinio i Azerbejdžan.

Prethodno je predsednik nepriznate republike Nagorno-Karabah Araik Hartjunjan proglasio ratno stanje i mobilizaciju svih građana starijih od 18 godina.

Sukobi su izbili između tamošnjih separatista koje podržava Jerevan i snaga Azerbajdžana.

OPŠTA MOBILIZACIJA:

Tenzije između dve zemlje izbile su je još 1988. kao rezultat zahteva etničkih Jermena za nezavisnost pokrajine Nagorno-Karabah u Azerbejdžanu i ujedninjenju sa Jermenijom, u momentu kada se rušio Sovjetski savez.

Sam rat oko teritorije trajao je od 1992. do 1994. godine. Završio se potpunom ili delimičnom kontrolom Jermenije nad Nagorno-Karabahom i sedam pridruženih teritorija.

Prekid vatre dogovoren je 1994. godine čime su okončana krvoprolića koja su odnela živote 30.000 ljudi.

Granični sukobi koji traju godinama pojačali su se opet proteklih meseci.

U aprilu 2016. na liniji razgraničenja ubijeno je najmanje 30 vojnika, na obe strane.

(Mondo)

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.