• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

OVAJ RAZARAČ JE ZAVIO AMERIČKU MORNARICU U CRNO! Čim je porinut usledio je šok - desilo se nešto što niko nije očekivao!

Autor Petar Latinović

Američki razarač najnovije generacije može da primi 158 članova posade i ima trajnu brzinu od 30 čvorova.

 Američki razarač nove generacije Izvor: Profimedia

USS Zumvalt je dobio ime po admiralu Elmu Zumvaltu, najmlađem šefu pomorskih operacija u istoriji SAD. Brod je razarač sa vođenim projektilima, što znači da je njegova glavna namena da pruži protivvazdušnu podršku floti američke mornarice.

Izgradnja broda počela je u oktobru 2008. Porinut je u oktobru 2013. i pušten u rad od strane američke mornarice u oktobru 2016. godine. Mornarica ima još dva razarača klase Zumvalt: USS Michael Monsoor i USS Lindon B. Johnson. Brod je koštao duplo više od nekih od najmoćnijih brodova mornarice SAD navodi Asošiejted pres.

Tri razarača klase Zumvalt koštaju oko 22,4 milijarde dolara u istraživanju i razvoju, navodi Blumberg. “General Dinamics”, vlasnik brodogradilišta “Bath Iron Works”, koje je izgradilo USS Zumvalt, izgradio je objekat od 40 miliona dolara samo da bi mogao da primi izgradnju masivnih brodova. Kaže se da brodski luk “nalik nožu“ čini plovilo stabilnijim u teškim morima u poređenju sa drugim brodovima poput razarača i krstarica, navodi Defense News. Brod od 600 stopa može da primi 158 članova posade, navodi Naval Technology. Ima trajnu brzinu od 30 čvorova. Zumvalt proizvodi oko 78 megavata snage, slično energiji koju generiše nosač aviona na nuklearni pogon, prema američkoj indo-pacifičkoj komandi, navodi Business Insider. Senzori broda uključuju multifunkcionalni radar, navodi Naval News. Prema publikaciji, takođe ima 80 naprednih ćelija za vertikalno lansiranje za određene tipove projektila. Uprkos njihovoj ceni, ovi brodovi su muku mučili sa opremom. Ubrzo nakon puštanja u rad 2016. USS Zumvalt se pokvario u Panamskom kanalu. Drugi brod u svojoj klasi, USS “Michael Monsoor”, pokvario se tokom pomorskih ispitivanja sledeće godine. Kao što stoji u izveštaju “Military Watch Magazine”-a za 2018. Zumvaltovi su “patili od lošeg funkcionisanja oružja, zastoja motora i slabih performansi u svojim stelt sposobnostima“.

Oni su skoro u potpunosti propustili da ispune prvobitno predviđenu ulogu višenamenskih ratnih brodova razarača, dok sam obim prekoračenja troškova dovodi u pitanje održivost programa čak i ako bi razarači mogli da funkcionišu kako je predviđeno“, navodi se u saopštenju.

Nedostaje im nekoliko vitalnih karakteristika, uključujući protivbrodske rakete, protivpodmornička torpeda i rakete za vazdušnu odbranu dugog dometa, napisao je vojni ekspert Sebastijan Roblin u članku National Interesta iz 2021. Roblin je razarače nazvao “ambicioznim, ali neuspelim konceptom broda“.

Američki razarač
Izvor: Youtube/Military TV

I, primetio je Roblin, njihovo oružje nije bilo jeftino. Brodske vođene granate za kopneni projektili dugog dometa koštaju otprilike 800.000 dolara svaka — otprilike po istoj ceni kao krstareće rakete. Municija je na kraju otkazana, smatrajući se preskupom da bi zaslužila proizvodnju. Roblin je rekao da je Zumvalt proizveden na osnovu "nerealnih" procena koje su bile zasnovane na minimalnim troškovima, uprkos tome što je na kraju koštao 50% više od budžeta, Business Insider.

Posle razočaravajućeg učinka, mornarica je razmotrila mnoštvo mogućnosti za Zumvalte, uključujući njihovo preosposobljavanje u “posvećene lovce na brodove“, što bi značilo “žrtvovanje kompleksnih protivvazdušnih i protivpodmorničkih sposobnosti za specijalizovanu protivbrodsku ulogu dugog dometa “, objavio je časopis Military Watch 2018. Iste godine, vođa američke strateške komande, general Džon Hajten, izjavio je da bi razarači mogli da budu opremljeni nuklearnim krstarećim raketama. Ali ranije ove godine, mornarica je odlučila da opremi brodove hipersoničnim projektilima do 2025. godine, izvestio je USNI News. “Lockheed Martin” je spreman da integriše ove rakete na brod. Komandant operacija mornarice, admiral Majk Gildej, rekao je za “Breaking Defense” u februaru 2021. da će brodovi klase Zumvalt biti prvi koji će testirati hipersoničnu tehnologiju.

(MONDO)

Pročitajte i ovo

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

МачакСрета

Тај брод је прављен од бетона. Гарант !

special image