Huker je govorio opširno o više tema kroz prizmu rata u Ukrajini. Otkrio je razloge zašto smatra da će Rusija pobediti.

"Veliki otpor ukrajinskog naroda izazvao je divljenje celog sveta, ali Zapad ne sme da gaji iluzije - bez jasne promene u politici Sjedinjenih Američkih Država, NATO-a i Evropske unije, Ukrajina neće pobediti Rusiju", piše američki stručnjak za nacionalnu bezbednost.

On se osvrnuo na političke ciljeve svih učesnika rata: Rusije, Ukrajine, ali i Sjedinjenih Američkih Država i Evropske unije.

"Svaka strategija počinje jednostavnim pitanjem: šta je politički cilj? Ovde je odgovor jasan. Ukrajina nastoji da povrati svoju nacionalnu teritoriju i nanese odlučujući poraz ruskoj vojsci koji će okončati agresiju te zemlje i obezbediti ukrajinski suverenitet i teritorijalni integritet. Politički ciljevi Sjedinjenih Američkih Država, NATO-a i Evropske unije su, međutim, daleko manje jasni. Ukrajini nisu potrebne strane trupe da bi pobedila. Ono što joj je potrebno je ekonomska, politička i vojna pomoć Zapada, a do sada joj nije obezbeđeno ono što joj je obećano", piše Huker.

Huker potom govori o ukrajinskoj odsečenosti od sveta.

"Na ekonomskom planu, Ukrajina je praktično ostala bez izlaza na more zbog ruske kontrole Crnog mora. Zemlja nije u mogućnosti da izvozi pšenicu i druge proizvode od kojih zavisi njena privreda. Amerika i Evropa su uvele sankcije Rusiji, ali zbog zavisnosti od ruskog gasa, Evropska unija nastavlja da Moskvi svake nedelje šalje milijarde dolara. Sve dok Evropa nastavi da finansira rusku agresiju, rat će se nastaviti", dodaje Huker.

Prema njegovim rečima, Ukrajina hitno želi da postane deo Evropske unije da ne bi postala deo Rusije.

"Ukrajina hitno želi da se integriše sa Zapadom kako bi izbegla apsorpciju u Rusku Federaciju. Lideri Evropske unije su Ukrajini nedavno dali status zvaničnog kandidata, ali Francuska i Nemačka odlažu ‘brzo‘ članstvo u Evropsku uniju iz straha da će naljutiti ruskog lidera Vladimira Putina. Sa svoje strane, Sjedinjene Američke Države su objavile dugačku listu mera koje neće preduzeti u sukobu, umirujući Putina i olakšavajući Rusiji planiranje sledećih koraka. Od početka o ukrajinskom članstvu u NATO-u nije bilo govora", kaže Huker.

Naveo je na koje je sve načine dosad Ukrajina dobila pomoć bez koje ne bi mogla da se brani od Rusije.

"Politički lideri su ostvarili veliki deo ‘jedinstva‘ koje je transatlantska zajednica pokazala u suprotstavljanju Putinu od početka rata, ali stvarnost u Кijevu mora izgledati sasvim drugačije. U vojnom smislu, Zapad je učinio mnogo da ojača odbranu Ukrajine, obezbeđujući količine protivtenkovskih i protivvazdušnih raketa, kao i artiljerijske haubice i municiju. Značajna finansijska pomoć, dronovi i navodna razmena obaveštajnih podataka ojačali su odbranu Ukrajine", smatra Huker.

Bajdenova administracija i ključni evropski lideri povukli su čvrstu liniju odbijanjem da pošalju borbene avione, tenkove i raketnu artiljeriju velikog dometa. Posledica toga je da je Ukrajini uskraćena mogućnost da vodi prave ofanzivne operacije ili čak da uspešno brani svoju teritoriju.

"Ukrajina ne može da pobedi sve dok joj nedostaju ove sposobnosti. Savremeni rat visokog intenziteta zahteva vazdušnu snagu i vatrenu moć velikog dometa. Bez njih, Ukrajina je osuđena na zamrznuti konflikt i verovatan gubitak Luganske i Donjecke oblasti zajedno sa okupiranom teritorijom na jugu zemlje koja je povezana sa Кrimom", ističe Huker.

Zelenski neće dozvoliti drugim silama da je primoraju na rešenje koje bi odgovaralo Rusiji.

"U svom javnom diskursu, ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je u više navrata potvrdio da Ukrajina neće dozvoliti drugim silama da je primoraju na dogovoreno rešenje kojim bi Rusiji ustupili kontrolu nad okupiranim teritorijama. Time bi Ukrajina ostala ekonomski osakaćena država. Ali realnost je da Ukrajina ne može da preživi bez jake spoljne podrške. Uskraćujući Ukrajini ono što joj je potrebno da pobedi, Zapad će primorati Zelenskog da sedne za pregovarački sto sa Putinom i da potpiše šta treba da bi Putin pobedio. Tako se ovo završava", zaključuje Huker.

Vojni stručnjaci smatraju da se Putin plaši NATO-a, ali i da se NATO plaši Putina.

"Putinovi sopstveni postupci i retorika pobijaju tu pretpostavku. Iznad svega, rat u Ukrajini je naučio Putina da će NATO i Evropska unija učiniti sve da izbegnu suočavanje sa njim. U tome leži prava opasnost", podvukao je Huker svoju analizu.

(MONDO)