• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

KINA JE GLAVNI PLEN! AMERIKANCI KORISTE UKRAJINU KAO TROJANSKOG KONJA: Velike sile igraju prljavo - Sve za prevlast

Autor Sara Gajić

Analitičar Ivan Zuenko je naveo u svom tekstu da je potrebna procena prirode i posledice rata u Ukrajini i da se one ne mogu posmatrati izolovano od istorijskog konteksta.

 Kina je glavni cilj Amerike Izvor: YouTube/printscreen/The Sun/Profimedia

Da nije bilo aktivnog zbližavanja Moskve i Pekinga tokom proteklih decenija i da Rusija nije imala azijsku alternativu evropskim tržištima nafte i gasa, ne bi mogla da napadne Ukrajinu. Da li to znači da je Kina glavni dobitnik evropske krize i da se situacija razvija po planovima Pekinga?

Postoje različiti načini da se proceni priroda i posledice događaja koji su počeli u februaru. Ali ono što je jasno jeste da se oni ne mogu posmatrati izolovano od istorijskog konteksta, koji bi trebalo da obuhvati najmanje poslednjih osam godina, počevši od rušenja vlade Viktora Janukoviča u Ukrajini koju podržava Zapad, piše viši istraživač na Institutu za međunarodne studije i vanredni profesor Odeljenja za orijentalistiku Ivan Zuenko za RT.

Ili još bolje, ceo period postbipolarnog svetskog poretka otkako je SSSR došao do kraja 1991. godine. Niti to treba svesti na odnos Moskve i Kijeva.

Situacija u Ukrajini je posledica činjenice da od kraja Hladnog rata zemlje evroatlantskog bloka nisu bile voljne da stvore sveobuhvatan bezbednosni sistem u Evropi koji uključuje i Rusiju. Trenutni sukob i njegovi ekonomski aspekti uključuju većinu sveta. Štaviše, u situaciji u kojoj taktika "totalnog otkazivanja” i prekid ekonomskih i humanitarnih veza predstavljaju glavnu polugu protiv Rusije, kineski faktor se pokazao ključnim.

Da Kina nije zauzela blagonaklonu neutralnost prema ruskoj vojnoj operaciji, da nije nastavila da kupuje rusku robu i time obezbedila pouzdano strateško pozadinu, nastavak ofanzive bio bi objektivno nemoguć.

Ali da li je Kina glavni korisnik evropske krize, kao što je postavljeno na početku? Za mene je odgovor jasno ne. Trenutni tok događaja nije bio po volji Pekinga ili u njegovim interesima. Sama Kina je ubeđena da su SAD praktično jedina strana koja trenutno može da dobije – Vašington smatra "zagovornikom rata“.

Možda će vas zanimati

Spajanje "kolektivnog Zapada“ – zasnovano na imaginarnoj podeli na :"demokratija protiv autoritarizma“, "bitka između dobra i zla“ – šteti interesima Kine tako što ukida mogućnost normalizacije odnosa sa Sjedinjenim Državama, koje, za čisto ekonomskih razloga, bilo bi od koristi za Peking.

Takođe smanjuje manevarski prostor Kine u zapadnoj Evropi, koja je ključno tržište za njenu robu, bez obzira na nagli porast cena energije i hrane, koji su od suštinskog značaja za stabilan razvoj kineske privrede.

Komplikovana situacija

Sve u svemu, situacija za Kinu je komplikovana. Zemlja se spremala na to da će pre ili kasnije njene prirodne ambicije za ulogu svetskog lidera morati da budu potkrepljene mišićima. Ekonomski pritisak, uvođenje sankcija Kini i agresivna retorika zapadnih lidera u proteklih pet godina nisu ostavili Pekingu drugog izbora osim da se pripremi za budući rat – bez obzira da li je "hibridni" ili "rovovski".

Međutim, događaji su se odvijali prebrzo, a trenutno rukovodstvo još ne oseća spremnost da nastavi sa vrstom odlučne akcije koju je Moskva preduzela. Štaviše, Kina misli da je vreme na njenoj strani, a zadatak Pekinga sada je da zadrži neutralan stav što je duže moguće, jačajući svoje snage dok se nada da će oslabiti svoje konkurente.

To shvataju i evroatlantske prestonice i vrše geopolitički pritisak na Kinu. Teza o „nedeljivosti bezbednosti u evroatlantskom i indo-pacifičkom regionu“ već se pojavila u retorici, efektivno sugerišući stvaranje „globalnog NATO-a“.

U praksi, globalni NATO se pravi, a samit vojnog bloka vojnog bloka u Madridu krajem juna najbolji je dokaz za to. Po prvi put u istoriji NATO-a, pozvane su pacifičke države – Australija, Novi Zeland, Japan i Južna Koreja; akcije su intenzivirane za formiranje 'kvazi-saveza' kao što su KUAD (kvadrilateralni bezbednosni dijalog između SAD, Australije, Japana i Indije), AUKUS (trilateralni pakt između SAD, Britanije i Australije) i Partneri u Plavi Pacifik (PBP: AUKUS plus Japan i Novi Zeland). Za razliku od „klasičnog NATO-a“, koji je u Kini dugo bio percipiran kao ostatak Hladnog rata i unutarzapadnih sukoba, ovi savezi imaju nedvosmislenu antikinesku orijentaciju.

Na kraju, ukrajinska kriza može biti zapamćena kao sporedna predstava pre glavnog događaja.

(MONDO)

Komentari 5

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Dane

Da li je ovo vic ili stvarnost.Da amer krene na Kinu. Kina ima da ih smozdi.Zivela Kina,Ziveo nas brat Si Dji Pin.Srecno protiv amera.Kinez nece da vas mazi.Sta hoce ameri Tajvan,malo morgen,Tajvan je Kineski,

Dizel Panzer Kf51

@Dane Taj jeste kineski i danas, kao nezavisna drzava u odnosu na NR Kinu. Kina nije Rusija, a i tamo zive isto Kinezi. Sukob Amerika Kina je nemoguc, jer imaju isprepletane interese. Pre ce Kina da pomogne Amerima da podele Rusiju, evo ti i u tekstu se navodi da je Kina uvela sankcije dalja ofanziva bi bila nemoguca, ti mislis Kinezi to rade jer vole Ruse? Ne, tu su im dva interesa Zapad i Rusi krvare, ratuju izmedju sebe u Ukrajini, trose rezerve, zalihe itd, jedno recju slabe vojno i ekonomski, a drugo je Sibir, sto vise Rusija bude ulagala u Ukrajinu, manje ce da obracanja paznju na Sibir. Uzalud se radujes, Sorabe. A Ameri nece vojno na Kinu, vec samo sankcijama kao sa Rusijom, ali pravo pitanje je koga bi te sankcije zabolele vise Zapad ili Kinu? Jer veliki deo proizvodnje iz Zapada je premeste u NRK, nije to Rusija pa da mozes kako hoces sa Rusima, gde nemas neku veliku stetu, posmatrano sa pozicije Zapada. Mislim da je na duze staze, to jest u roku 10 do 20 ili 50 godina, Zapad u velikom problemu, jer ako Kini prepusti deo Sibira, ode cela Azija, a da krenu sa ekonomskim ratom sada, kriza bi bila enormna.... Zapad jos uvek moze da porazi Rusiju, a Kinu to je vec druga prica, jer NATO je uglavnom u Evropi, neke pomorske baze u Pacifiku nisu dovoljne da okruze Kinu pomorskom blokadom, Japan i Juzna Koreja tesko da bi mogle da se suprotstave dzinu kao sto je Kina i to uz ogromnu americku pomoc cak i trupe na terenu. Zato Zapad hoce od Rusije da napravi koloniju, delom to i jeste zbnog pete kolone, upitna je i uloga Putina u tome, kad dodju do Centralne Azije mogli bi kopneno da sprece Kinu i da imaju vezu sa Evropom, ali to je neostvarivo trenutno. Kina igra pametno, njiha situacija u ovom sukobu je trenutno najpovoljnija za njih.

pRLE

@Dane uH DA ZNATE SAMO STA Medvedev neprijateljima Rusije,samo da znate kako ih unistava.Udri jace Medvedev najace na ameriku i britaniju.

special image