Snimak objavljen na društvenoj mreži Tviter, u kojem se tvrdi da je predsednik Sjedinjenih Američkih Država Džo Bajden ili mrtav ili da su ga zamenili dvojnici - bilo od krvi i mesa ili digitalni, pogledan je više od milion puta i postao je senzacija, piše Motherboard.
Snimak je prvobitno objavljen na Tviter profilu 38-godišnjeg američkog kantautora Bredlija Džejmsa Skistimasa, koji nastupa pod umetničkim imenom Five Times August. Skistimas je na svom profilu postavio dva različita ekrana sa dva različita video-snimka u kojima Bajden govori o cenama goriva i jurišu na američki Kongres koji se dogodio 6. januara 2021.
"Dva video snimka koja su objavljena u roku od nekoliko sati. Mislim... vi meni recite šta se ovde dešava", napisao je Skistimas i potom objavio snimak u kome se smenjuju kadrovi jednog i drugog snimka. "Obratite pažnju na njegov izgled i glas. Opet, oba snimka su napravljena danas, u roku od nekoliko sati. Šta se ovde dešava?" Motherboard tvrdi da Bajdenove oči na snimcima izgledaju drugačije i da, ako ste "spremni" da verujete, izgleda da prikazujudve različite verzije iste osobe.
Taj video su razni ljudi koristili za "dokazivanje" raznih tvrdnji. Jedni kažu da Bajdena igraju razni glumci, drugi tvrde da je to "deepfake", a treći da jednostavno nešto ne štima. Na primer, desničarski autor političkih crteža Džordž Aleksopulos tvrdi da njegovo oko odmah može da otkrije "lažnjak". "Ovo je 100% 'deepfake'. Nalepili su Bajdenovo lice na glumca. Kladim se u svoju karijeru na to", ustvrdio je Aleksopulos.
Motherboard ističe da Skistmas nije dokazao da su predmetni snimci snimljeni istog dana, kako je tvrdio. Snimak na kojem je Bajdenova put bleđa i na kome on kao da ne trepće objavila je Bela kuća 25. jula, a deo je predsednikovog obraćanja učesnicima konferencije koju je organizovala Nacionalna organizacija crnaca na rukovodećim pozicijama u organizacijama za provedbu zakona.
Bajden je 26. jula objavio drugi video na svom Tviter profilu. Činjenica da Bajden na svakom snimku nosi različito odelo nije dokaz zavere.Moguće je da se Bajden presvukao, ali i da snimci nisu snimljeni istog dana.
Pored toga, Motherboard navodi da je osvetljenje u video snimcima drugačije jer su snimljeni u različitim okolnostima. U prvom snimku Bajden je snimljen u polu krupnom planu, dok je u drugom snimljen u krupnom planu. Jedan je tako snimljen i osvetljen jer je trebalo da bude emitovana na televiziji, dok je drugi snimljen na taj način jer se distribuirala preko društvenih mreža. Stručnjak za forenziku slika i profesor Kalifornijskog univerziteta Heni Farid rekao je da se snimci razlikuju zbog različitog osvetljenja i da su tvrdnje da Bajden ne trepće neosnovane. Đankarlo Fiorela, istražitelj koji radi za novinski portal Bellingcat, rekao je da je kvalitet video snimka degradiran softverskim zumiranjem.
Motherboard dodaje da na snimku objavljenom na Jutjub kanalu Bele kuće Bajden trepće kao i svaka druga osoba.
Skistimas je 28. jula ove godine objavio snimak Bajdena za koji kaže da američki predsednik govori nerazumljivo. "Ako je ovo zaista Bajden, mi smo u mnogo većoj nevolji nego što smo mislili. Imam toliko pitanja o ovom videu", tvrdi pevačica i tekstopisac. Bajden je već bio meta zaverenika koji su hteli da ga okarakterišu kao "deepfake" predsednika. Godine 2020. neko je objavio snimak na kome on naoko plazi jezik. Brzo je ustanovljeno da je snimak lažan i da nije nastao korišćenjem veštačke inteligencije, odnosno da nije "deepfake".
(MONDO)
Partizan razbio Zvezdu i odigrao najbolji meč sezone! Obradovićev tim dominirao, Grobari slavili pred Delijama
Srbija pregazila Dansku i ide na Eurobasket: Blistali Aleksa i Balša, a moglo je i ubedljivije!
Uhapšeno 11 osoba zbog pada nadstrešnice na Železničkoj stanici: Preti im do 12 godina zatvora
Partizan za 55 dana mora da sakupi milione evra: Rasim Ljajić otkrio koliko crno-beli duguju!
Mondo ukrštenica za 21. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!