• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

ŠOK! KRALJICA ELIZABETA I FILIP BILI U SRODSTVU: Izbio žestok sukob zbog prezimena, princ se odrekao VERE zbog nje

Autor Ivana Lazić

Pirnc Filip i kraljica Elizabeta bili su rođaci u trećoj generaciji, ali to nije ono što je smetalo kraljevskoj porodici, zbog čega je često bilo problema u braku.

 princ filip kraljica elizabeta 81.jpeg Izvor: Profimedia

Britanska kraljica Elizabeta se pre 74 godine udala za grčkog princa Filipa, svog trećeg rođaka. Mlada je tada imala 21 godinu, a mladoženja 26 godina.

Pokojna kraljica Elizabeta II. još uvek je bila princeza kada se udala za princa Filipa od Grčke 20. novembra 1947. godine. Bilo je to ostvarenje njenih snova jer ga je, kako je rekla, zavolela još kao 13-godišnja devojčica kada ga je prvi put videla. Tada je imao 18 godina. Ali grčki princ nije bio idealna prilika za buduću kraljicu Velike Britanije. Nikome u porodici nije smetalo to što su zapravo rođaci u trećoj generaciji (njihova prabaka je britanska kraljica Viktorija), ali jesu neke druge stvari.

Filip i njegova porodica su proterani iz Grčke, a i on je bio siromašan. Otac mu nije ostavio ništa osim kofera odeće, četke za brijanje, dugmadi za manžetne i prstena sa pečatom koji je Filip nosio do svoje smrti. Bio je pravoslavac, a njegove sestre su bile udate za nemačke prinčeve bliske nacistima. Takođe, Elizabetinim roditeljima se nije dopalo njegovo ponašanje. Oštar i direktan, sirov, često neprijatno duhovit.

Ovom venčanju su se, po svemu sudeći, najviše protivile Elizabetina majka i baka, a mnogi su delili mišljenje da grčki princ nije baš najbolje odgovarao budućoj kraljici, prenosi 24 sata.hr.

Nije ga volela ni britanska javnost. Kada je Filip posetio zamak Vindzor za Božić 1943. godine, tada 17-godišnja princeza sijala je od radosti i sreće, jedna guvernanta je prokomentarisala da je "nikada nisu videli tako srećnu“. Ubrzo je mladi mornar studirao u Velikoj Britaniji, a tokom Drugog svetskog rata učestvovao je sa Kraljevskom mornaricom u bitkama na Mediteranu i Pacifiku, koristeći svaki dopust da požuri da vidi Elizabetu u svom crnom sportskom automobilu. Prijatnog eksterijera, zvali su ga 'Plavi grčki Apolon'.

Veridba je zvanično objavljena 10. jula 1947. kada je Elizabet napunila 21 godinu, ali se veruje da su se zapravo verili godinu dana ranije, tokom odmora u Škotskoj. Zaprosio ju je dijamantskim prstenom koji je napravio od majčine tijare. Pre venčanja, princ je postao britanski državljanin i princ i vojvoda od Edinburga. Imali su kraljevsko venčanje 20. novembra iste godine, a pre toga je Filip morao da se odrekne pravoslavlja i prava na grčki presto, koje u stvarnosti više nije imao. Pošto su se venčali nekoliko godina posle Drugog svetskog rata, osim kneževe majke, nikome od članova njegove porodice nemačkog porekla nije bilo dozvoljeno da prisustvuje kraljevskoj gozbi.

Njihovo kraljevsko venčanje, na koje je bilo pozvano dve hiljade zvanica, bilo je prvo koje je uživo prenosio BBC radio. Kraljica je nosila venčanicu koju je za nju dizajnirao Norman Hartnell i tijaru kraljice Marije.

Kada je početkom 1950-ih Filip želeo da kraljevska porodica uzme njegovo prezime Mauntbaten, navodno je došlo do žestokog sukoba.

"Ja sam jedini čovek u državi koji svojoj deci ne može dati prezime! Ja sam samo krvava ameba", navodno je vrištao kada mu je kraljica rekla da će zadržati prezime Vindzor. Doduše, uprkos svom nezadovoljstvu, Filip je pokušao da pronađe svrhu u ulozi koja mu je dodeljena.

Problemi u kraljevskom braku počeli su tokom njihovog medenog meseca u Škotskoj, a princ je navodno imao nekoliko ljubavnica, ali kraljevska porodica nije dozvolila da detalji iz njihovog privatnog života izađu u javnost.

"Možda je tajna njihovog uspešnog braka bila u tome što su dosta vremena provodili razdvojeni. Filip je godinama išao na polo utakmice svakog vikenda, ali je uvek boravio kod zajedničkih prijatelja. Svi su bili izuzetno moralni ljudi, odani kraljici, i mislim da nema sumnje da bi od nje krili nešto što ona ne bi odobrila", rekao je istoričar Robert Lejsi, koji radi kao konsultant na Netfliksovoj hit seriji. 'Kruna', inspirisana britanskom kraljicom.

"On je neko ko ne prihvata lako komplimente, ali on je jednostavno moja snaga svih ovih godina. Ja i cela njegova porodica, ova i mnoge druge zemlje, dugujemo mu više nego što će ikada priznati, a znaćemo", rekla je kraljica povodom 50. godišnjice braka.

Princ Filip je umro prošle godine u 100. godini. Nakon njegove smrti, Elizabeta je posetila Škotsku, gde je umrla u četvrtak.

"Već sam govorio o svojoj dubokoj i večnoj naklonosti prema ovoj divnoj zemlji i o mnogim srećnim uspomenama koje su vezivale princa Filipa i mene za nju. Često se kaže da su ljudi ti koji čine mesto. A malo je mesta gde je ovo istinitije nego u Škotskoj", rekla je tada.

(MONDO)

Pročitajte i ovo:

Komentari 29

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Istoricar

Po naslednom pravu bili su 6 koleno,a ne kako babe racunaju trece. Filip jeste bio grcki ali mu je poreklo od danske kraljevske porodice,primili su pravoslavlje zbog zemlje kojom su vladali. A hit mi je da su zabranili njegovim sestrama koje su udate za Nemce da prisustvuju vencanju,kada je samo engleska kraljevska porodica poreklom nemacka. Mada ne trebamo zaboraviti sliku dugovecne engleske kraljice kako kao dete pokazuje zig hajl.

Iv

Negde se to naziva incest a negde kraljevska porodica. Izopacenost sveta...

Aca

Ja sam vaša kralja!

special image