• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

BANKE PADAJU KAO DOMINE, 4 DOŽIVELO KOLAPS ZA MESEC DANA! Preti Velika depresija - Može da preraste u kreditu krizu

Autor Sara Gajić

Banke Silicijumska dolina, Silvergate, Signature Bank i Credit Suisse su propale u roku od mesec dana.

 4 banke propale za mesec dana Izvor: Shutterstock/Pavel L Photo and Video

Za manje od mesec dana, banka Silicijumska dolina, Silvergate, Signature Bank i Credit Suisse su propali, dok se akcije američkih regionalnih banaka i dalje kolebaju, prenosi britanski Insajder. A u petak, Dojče banka je pala za 15% pošto su investitori loše procenili rastuće rizike neplaćanja, naglašavajući kontinuiranu nelagodnost u vezi sa bankarskim sistemom.

Eksperti su ukazali na agresivno povećanje kamatnih stopa Federalnih rezervi tokom prošle godine kao pokretač previranja. Ali centralna banka i drugi širom sveta dodatno su povećali stope zbog pritiska da se uravnoteže borbe protiv inflacije i napori da se stabilizuje bankarski sektor. Evo šta su neki stručnjaci rekli o problemima u bankarskom sektoru.

Džerom Pauel
Nakon najave povećanja stope od 25 baznih poena, šef Fed-a je rekao da su sve štednje bezbedne, dodajući da je američki bankarski sistem "snažan i otporan“. "Istorija je pokazala da izolovani bankarski problemi, ako se ne rešavaju, mogu potkopati poverenje u zdrave banke i ugroziti sposobnost bankarskog sistema u celini da odigra svoju vitalnu ulogu u podršci štednji i kreditnim potrebama stanovništva i preduzeća“, rekao je on. 

On je takođe priznao da ako krediti zaoštre bankarski sektor i uspore širu ekonomiju, onda Fed možda neće morati kasnije da radi sa monetarnom politikom putem povećanja kamatnih stopa.

Nouriel Roubini
U nedavnom intervjuu u podkastu "Razmišljanje unapred” McKinsei Global Instituta, Rubini, koji je predvideo recesiju 2008, rekao je da bi mogla da se nazire još jedna finansijska kriza. On je naveo visoke kamatne stope, opadajuću likvidnost i velika opterećenja duga kao stresove koji će pritiskati privreda.

"Ima kao, Bermudski trougao. Pogodili ste svoj prihod, vrednost vaše imovine, a zatim i teret finansiranja vaših obaveza. I onda završite u situaciji nevolje ako ste domaćinstvo sa visokim zaduženjem ili poslovnu firmu. A kada mnogi od njih imaju ove probleme, onda imate sistemsku dužničku krizu domaćinstava kao 2008", upozorio je on.

Ilon Mask
Milijarder i vlasnik Tesle i šef Tvitera vidi opasnost za američku ekonomiju ako Fed ne obuzda krizu među regionalnim bankama. Ranije ove nedelje, finansijski blog Zero Hedge rekao je na Tviteru da bi neuspesi manjih banaka mogli dovesti do nove Velike depresije. "Ovo je ozbiljan rizik“, tvitovao je Mask u odgovoru. U odvojenom tvitu, on je rekao da FDIC treba da obezbedi neograničeno pokriće depozita kako bi zaustavio bankovne trke.

Karson Blok
"Ovi rizici su bili pred nosom Odbora guvernera Federalnih rezervi i članova odbora FOMC-a“, rekao je za Blumberg u četvrtak osnivač istraživanja Madi Voters. "Mislim, ovo nije bilo nešto što je bilo daleko,nije bilo bilo teško predvideti", dodao i on.

Liz En Sonders
Glavni investicioni strateg Čarlsa Švaba upozorio je u sredu da bi bankarska kriza mogla da preraste u bolnu kreditnu krizu koja će dovesti ekonomiju u pad. "Fed ima prilično malu rupu u igli koju pokušava da uvuče konac u balansiranje pretnji povezanih sa bankarskom krizom i potrebe za borbom protiv još uvek visoke inflacije“, napisala je Sonders u belešci.

"Iako je Pauel rekao da ostaje put do mekog sletanja, verujemo da će ono što smo nazivali "kotrljajuća recesija“ verovatnije prerasti u formalniju recesiju", napisala je Sonders.

(MONDO)

Pročitajte ovo

Komentari 5

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Nebojša

Pisao sam davno, a sada da ponovim, pred ppucanjem je DEUTSCHE BANK, ona je banka od papira i na papiru, davno je imala 378 milijardi evra gubitka a sada je mnogo veci. Sledi kolaps koji ce ibelodaniti USA kako bi sve otkupili ili prebacili u USA sto vredi od nemackih kompanija.

sasa

Da dodam da su sve glasniji glasovi pozivanja na odgovornost FED-a za krizu. U SVB banci je porodica Guvernera Gavin Njusom imala mnogo oara i on je licno trazio da drzava pokrije vise od 250.000$ - bratija kao i kod nas, mafijaska posla... Ko zna sta zapravo oni rade i kakve su im medjusobne kombinacije...

^_^

@sasa ima dobar crtani na youtube , neko ga uradio.... godinama star, mnogi smatraju i seru da je glupost, ali ima mnogo smisla... a i smešan je. Kucajte u youtube- The collapse of American dream explained ....

special image