Svih pet slučajeva zaraze je otkriveno u poslednja dva meseca, četiri na Floridi i jedan u Teksasu. Svi su lokalnog karaktera, tj. nisu uvezeni, potvrdio je Centar za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC). Svi zaraženi imaju blaži oblik i njihovo lečenje dobro napreduje.
CDC je u saopštenju naveo da malarija zahteva hitnu medicinsku pažnju i da bi svi koji sumnjaju na simptome trebalo da budu što pre pregledani. I dalje preovlađuje stav da je mali rizik da dođe do zaraze malarijom na teritoriji Sjeidnjenih Država i najveći broj slučajeva zaraze se dešava kada američki državljani putuju u inostranstvo.
"Čak 95 odsto slučajeva zaraze malarijom se dešava u Africi. Od 1992. godine na teritoriji SAD registrovano je 11 epidemija ove bolesti", navodi se u saopštenju CDC. Poslednja epidemija registovana je 2003. godine u Palm Biču na Floridi kada je zabeleženo osmoro obolelih.
Malariju izaziva pet vrsta parazita koje nose određene ženke komaraca. Simptomi uključuju groznicu, glavobolju, bol u mišićima i umor. Mogu se pojaviti i mučnina, dijareja i povraćanje. Malarija može da izazove po život opasna oštećenja organa, uključujući otkazivanje bubrega i komu. Vlasti u južnim državama SAD gde je uobičajeno prisustvî komaraca preporučuju građanima duge rukave i pantalone. Zdravstveni zvaničnici upozoravaju lekare da budu svesni mogućnosti infekcije.
(MONDO/Dejli mejl)
"Neka me streljaju, okrenuću se ka zidu, ni 'a' neću reći": Blažić opet šokirao na suđenju - Znam šta me čeka u zatvoru
Tuča u Skupštini Srbije! Guranje, čupanje, prskanje, a Ana Brnabić pozvala obezbeđenje (Foto, video)
Primim 160€ penziju, a samo ugalj i drva koštaju 355: Težak život Ukrajinaca, mnogi uzeli rusko državljanstvo
"Dali smo sve da ubedimo Pešića da ostane": Petrušev objasnio šta je najveća razlika u reprezentaciji
Sloboda Mićalović napadnuta na parkingu: Evo kako je poznata glumica završila u Urgentnom centru