Krizu na južnoj granici SAD postalo je teško ignorisati jer ni meksičke ni američke stranke nisu dobro opremljene da se nose sa velikim prilivom migranata poslednjih meseci, što je dovelo do humanitarne krize. Hiljade migranata vođenih nasiljem, očajem i siromaštvom, bežeći od narko kartela, ratova ili loših uslova života, stižu iz Afrike, Azije i Južne Amerike.
U maju se administracija Džoa Bajdena nakratko pohvalila padom broja prelazaka, ali je poslednjih meseci došlo do ponovnog oživljavanja na američko-meksičkoj granici. Ovog meseca na američkoj granici uhapšeno je čak 10.000 migranata dnevno. Ogroman skok broja migranata podstakao je frustraciju trenutnom imigracionom politikom i izvršio pritisak na Kongres da postigne sporazum o azilu. Državni sekretar Antoni Blinken i drugi zvaničnici otputovali su u sredu u Meksiko da razgovaraju o porastu migracija sa predsednikom Andresom Manuelom Lopezom Obradorom.
"Kao što smo jasno stavili do znanja danas u Meksiko Sitiju, posvećeni smo partnerstvu sa Meksikom kako bismo odgovorili na naše zajedničke izazove, uključujući upravljanje iregularnom migracijom bez presedana u regionu, ponovno otvaranje ključnih graničnih prelaza i borbu protiv ilegalnog fentanila i drugih sintetičkih droga", naveo je Blinken u objavi na X-u.
SAD su se istorijski oslanjale na Meksiko kako bi zaustavile priliv migranata koji putuju ka južnoj granici SAD. Ali Meksiko se, kao i SAD, suočava sa sličnim poteškoćama jer broj migranata koji prelaze u zemlju premašuje njena ograničena finansijska sredstva. Tokom susreta Blinkena i Obradora, više od 7.000 migranata iz Centralne Amerike, Kube, Venecuele, ali i Turske, Irana, Sirije i Sudana prošetalo je karavanom ka južnoj američkoj granici preko Meksika.
Proces traženja azila prepun je izazova, a brojni migranti se suočavaju sa dugotrajnim procenama. Zbog priliva je primorao SAD da nakratko zatvore neke vitalne železničke prelaze, navodeći da su agenti granične patrole morali biti premešteni kako bi se nosili sa talasom. Još jedan granični prelaz ostao je zatvoren u Lukvilu u Arizoni, a operacije su delimično obustavljene u San Dijegu u Kaliforniji i Nogalesu u Arizoni. Zatvaranje graničnih prelaza moglo bi da košta trgovce milijarde dolara, piše Akios. Samo prelazi Eagle Pass i El Paso u Teksasu donose trgovinu od 33,95 milijardi dolara. Bajdenova administracija je saopštila da je zatvaranje privremeno, a tokom sastanka sa predsednikom Obradorom, Blinken je ostavio otvorenu mogućnost da se zatvoreni prelazi ponovo otvore ako Meksiko pruži veću pomoć.
Meksički predsednik je rekao da je voljan da pomogne, ali da želi da vidi napredak u odnosima SAD sa Kubom i Venecuelom, zemljama koje su najveći izvor migranata. Meksiko je u maju pristao da prihvati migrante iz zemalja poput Venecuele, Nikaragve i Kube koje su SAD odbile jer nisu poštovale pravila koja bi dozvoljavala legalne puteve do azila i drugih oblika migracije.
Pitanje migracije, u centru Bajdenove spoljnopolitičke agende, postalo je politički ranjivo usred žestokih kritika republikanaca i nekih demokrata. Nedostatak konsenzusa o promenama granične politike na kraju je sprečilo Bajdena da dobije milijarde dolara za Ukrajinu, Izrael i granicu pre kraja godine.
Zvaničnici za unutrašnju bezbednost su poslednjih meseci raspravljali o nekoliko načina na koje Meksiko može pomoći u smanjenju broja na granici sa SAD, uključujući premeštanje migranata na jug, kontrolu železničkih pruga kojima migranti putuju i nuđenje podsticaja da se ljudi spreče da putuju na granicu, kao što je obezbeđivanje viza i drugi načini izbegavanja neregularnih migracija. Bajden se u januaru sastao sa Lopezom Obradorom u Meksiko Sitiju na samitu severnoameričkih lidera gde su, zajedno sa kanadskim premijerom Džastinom Trudoom, razgovarali o migracionim tokovima u regionu.
Skoro godinu dana kasnije - i uprkos nizu mera za sprečavanje neregularnih migracija - rekordan broj migranata ostaje hitan izazov za SAD i Meksiko. U severnom Meksiku, više od 11.000 migranata i dalje čeka u skloništima i kampovima da pređu u Sjedinjene Države, prenosi CNN. Mnogi od tih migranata se nadaju da će ući u SAD putem legalnih puteva koje je uspostavila Bajdenova administracija, kao što je prijavljivanje na mobilnu aplikaciju CBP One koja automatizuje sastanke za azil sa graničnim zvaničnicima.
BONUS VIDEO:
(MONDO/U.M.)
Herojska pobeda Partizana u Berlinu! Karlik Džouns 2 sekunde pre kraja doneo petu u nizu!
Partizan prosuo sve i izgubio u Subotici: Bledi crno-beli nisu mogli protiv Spartaka!
Hrvatski komentator u šoku šta su uradili Zvezdi u Milanu: Vikao kad je video sudijsku nepravdu i gol! (Video)
Procurili detalji Makronovog plana za Ukrajinu: 40.000 NATO vojnika, ova evropska država preuzela bi potpunu komandu
"Uvek sam verovao u Željka Obradovića!": Ostoja Mijailović pričao o timu i otkrio budžet Partizana