Broj stanovnika Japana opada, a nacija postaje sve starija, što utiče na društvo i ekonomiju te zemlje, pa je broj praznih kuća premašio rekordnih 9 miliona!
Napuštene kuće u Japanu poznate su kao "akija" - termin koji se obično odnosi na napuštene kuće skrivene u ruralnim područjima. Međutim, sve više praznih kuća se viđa u velikim gradovima, kao što su Tokio i Kjoto, i to je problem za vladu koja se već bori sa starenjem stanovništva i alarmantnim padom broja rođene dece.
Prema podacima koje je sačinilo Ministarstvo unutrašnjih poslova i komunikacija, 14% svih stambenih objekata u Japanu je prazno. Akija se po pravilu prenosi kroz generacije, ali sa opadajućom stopom nataliteta, mnogi su ostali bez naslednika ili su ih nasledile mlađe generacije koje su se preselile u gradove, navode stručnjaci za CNN.
Broj stanovnika u Japanu opada već nekoliko godina. Procenjuje se da je Japan, u kojem živi 125 miliona ljudi, imao manje od 800.000 rođenih u 2022. godini, podaci su popisa. U 2023. broj novorođenih opao je osmu godinu zaredom, dostigavši rekordno nizak nivo, zvanični su podaci.
Stopa nataliteta u Japanu godinama se kretala oko 1. 3, daleko od 2.1 koliko je potrebno za održavanje stabilne populacije, a samo prošle nedelje japansko Ministarstvo unutrašnjih poslova i komunikacija saopštilo je da je broj dece mlađe od 15 godina opao 43. godinu zaredom - oko 14 miliona. Sve to ukazuje da će se problem "previše domova i premalo ljudi" nastaviti još neko vreme.
Stranci radije kupuju napuštene kuće
Primetna je sve veća zainteresovanost stranaca za ovaj višak praznih nekretnina. Video snimci koji prikazuju ljude, uglavnom strance, kako kupuju jeftine japanske kuće i pretvaraju ih u elegantne pansione i kafiće poslednjih godina su prikupili mnoštvo pozitivnih komentara na društvenim mrežama, ali to nije tako kao što se čini, navodi Hol sa Univerziteta Kanda.
"Istina je da većina ovih domova neće biti prodata strancima, količina administrativnog posla će samo otežati kupovinu ovih kuća", kaže on i dodaje:
"Oni neće moći jeftino da nabave ove kuće."
Kuće u Japanu nisu cenjene zbog njihove dugovečnosti, rekao je on, i za razliku od Zapada, ljudi obično ne vole da žive u istorijskim zgradama.
"U Japanu, što je kuća novija, to je veća cena po kojoj se prodaje", rekao je on.
BONUS VIDEO:
(MONDO/N.D.)
Srbija pregazila Dansku i ide na Eurobasket: Blistali Aleksa i Balša, a moglo je i ubedljivije!
Uhapšeno 11 osoba zbog pada nadstrešnice na Železničkoj stanici: Preti im do 12 godina zatvora
Partizan za 55 dana mora da sakupi milione evra: Rasim Ljajić otkrio koliko crno-beli duguju!
Mondo ukrštenica za 21. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Crvena zvezda - Partizan uživo: Poslednja dva minuta u Areni!