Slušaj vest

Francuski premijer Gabrijela Atal danas je planirao da podnese ostavku predsedniku Emanuelu Makronu, nakon što je levičarska kolacija Novi narodni front zauzela prvo mesto na parlamentarnim izborima. Međutim, Makron je tražio da to ipak ne učini.

"Predsednik je zamolio Gabrijela Atala da zasad ostane premijer kako bi se osigurala stabilnost zemlje", saopšteno je danas iz Makronove kancelarije.

Atal je ranije najavio je da će podneti ostavku na mesto predsednika vlade, ali je i istakao da je voljan da bude tehnički premijer do formiranja nove vlade.

"Naravno da ću obavljati svoje dužnosti koliko god treba, ne može ni da bude drugačije uoči dana koji su jako važni za našu zemlju", rekao je tridesetpetogodišnji premijer misleći na nadolazeće Olimpijske igre u Parizu.

Francuska skrenula ulevo

Francuska je, umesto očekivanog skretanja udesno, nakon izbora u nedjelju skrenula ulevo i time spriečila dolazak Nacionalnog okupljanja na vlast. Ipak, sada slede teški pregovori koji se tiču formiranja nove vlasti, kao i politička nestabilnost zbog razjedinjenog parlamenta.

Novi narodni front (NFP), hitno i široko skopljena leva koalicija, postala je najjača politička opcija u Narodnoj skupštini, ipak, nijedan blok nema dovoljno predstavnika da deluje sam, stoga Francusku verovatno očekuje ili manjinska vlada ili široka, nestabilna koalicija.

Rezultati izbora veliki su udarac za predsednika Emanuela Makrona. Druga po veličini ekonomija evrozone ulazi u razdoblje političke nestabilnosti, samo nekoliko nedelja uoči Olimpijskih igara u Parizu. Makron će sada morati da vlada uz veoma fragmentiran parlament, što će da oslabi ulogu Francuske u Evropskoj uniji i u svetu, kao i da oteža bilo kojoj opciji da sprovodi svoju unutrašnju politiku.

Podsetimo, levi blok osvojio je 182 mesta u parlamentu, Makronov liberalno-centristički savez 168, a Nacionalno okupljanje Marine Le Pen 143, objavilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova Francuske.

"Prema logici naših institucija, Emanuel Makron bi trebalo da odmah danas pozove Novi narodni front da imenuje premijera. Hoće li to učiniti ili neće? Pošto je ovaj predsednik pun iznenađenja, videćemo", rekla je čelnica zelenih Marine Tondelier, jedna od mnogih iz NFP-a koji su kandidati za tu funkciju, za RTL radio. 

Snažne podele

NFP čine četiri stranke - radikalno leva Nepokorena Francuska Žan Lik Melanšona, nekada vladajući socijalisti, kao i zeleni i komunisti. Njihovi lideri sastali su se sinoć kako bi dogovorili sledeće korake. Lider Nepokorene Francuske Žan Lik Melanšona poručio je da bi novi premijer treblo da dođe iz redova NFP-a, međutim, taj blok nema lidera, a njegove stranke su podeljene oko toga ko bi to trebalo da bude. Melanšon, kao lider najjače stranke u bloku, nameće se kao kandidat kojim ima najveće šanse za ovu poziciju, ali zbog njegovih radikalno levih stavova neprihvatljiv je mnogima, uključujući Makrona.

Deo centrističkih političara, uključujući bivšeg premijera pod Makronom Edouarda Filipea, rekli su da su spremni da rade na dogovoru o stabilnoj vladi, ali da ne žele da sarađuju sa  Melanšonovom strankom koju mnogi smatraju jednako ekstremnom koliko i RN.

Francuska Socijalistička stranka, koja je dotakla dno sa 1,7 posto osvojenih glasova na predsrdničkim izborima 2022. godine, u međuvremenu je uskrsnula dobrim rezultatima na evropskim i parlamentarnim izborima i mogla bi da ponudi svoga kandidata za premijera. Među njima bi mogao da bude i Fransoa Oland, bivši predsednik države, koji je na ovim izborima osvojio mandat u parlamentu. Međutim, veću šansu imaju aktualni predsednik socijalista Olivier Faure ili predsednik njihovog kluba u parlamentu Boris Valaud.

Yael Braun-Pivet, zastupnica Macronove stranke koja je do izbora bila čelnica Narodne skupštine, rekla je da francuska politička kultura mora evoluirati, postati manje konfliktna i poticati više suradnje među strankama.

"Poruka koju sam dobila od glasača je da 'niko nema apsolutnu većinu, pa stoga morate da sarađujete kako biste pronašli repenja za naše probleme'", rekla je za televiziju France 2.

Ujedinjeni protiv RN-a

Za Nacionalno okupljanje rezultat je bio razočaravajuć, jer su ankete dugo predviđale da će odneti pobedu. Levica i centristički savez su nakon prvog kruga izbora, u kojem je RN dobio trećinu glasova, sarađivali kako bi sprečili pobedu te stranke. Oni su se taktički dogovorili da ću u trci u drugom krugu da ostave samo one kandidate sa najvećim šansama da pobede kandidate RN-a, a da se ostali povuku i time spreče rasipanje glasova, što se pokazalo uspešnom strategijom.

Lider Racionalnog okupljanja Žordan Bardel je tu saradnju nazvao "sramnim savezom" koji će da paralizuje Francusku. Marin Le Pen rekla je pak da su izbori u nedjelju zalog za budućnost te stranke.

"Naša pobeda je samo odložena", kazala je Le Pen čija je stranka nakon izbora ipak skočila sa 89 na 143 mesta u parlamentu.

Da podsetimo, koalicija “Novi narodni front” osvojila je 43,29 odsto glasova (između 180 i 215 poslanika), na drugom mestu je koalicija “Zajedno” kojoj Makron pripada koja je osvojila 31,43 odsto glasova (između 150 i 180 poslanika) i na trećem mestu je koalicija “Nacionalno okupljanje” koja je osvojila 25,28 odsto glasova (između 120 i 150 poslanika). Konačni rezultati biće poznati najkasnije u ponedeljak u prepodnevnim časovima

BONUS VIDEO:

kurir televizija "FRANCUSKA SE POZICIONIRA KAO ZEMLJA PREDVODNICA U EVROPI" Todorov: U interesu Srbije da ima saradnju sa najmoćnijom privredom EU

(Jutarnji list/Mondo/A.V.)